Nie pozwalaj sobie na niestosowne żarty i seksistowskie komentarze w pracy. Confidence Booster pokazuje, jak to zrobić

Molestowanie seksualnePrzemoc seksualnaseksizm
Seksizm w pracy
Siłownia poczucia własnej wartości
Redakcja Heroine, Pavel Houdek, Jasmína Houdek
| 15.12.2023
Nie pozwalaj sobie na niestosowne żarty i seksistowskie komentarze w pracy. Confidence Booster pokazuje, jak to zrobić
Magenta Experience Center

Około jedna trzecia kobiet w Czechach doświadczyła molestowania seksualnego w pracy, najczęściej w formie niestosownych insynuacji, niechcianych wiadomości o charakterze jednoznacznie seksualnym lub wulgarnych ofert. We współpracy z Modern Self-Defence prezentujemy czwartą część serii Self-Confidence Booster. Dowiedz się, jak reagować na molestowanie i obraźliwe uwagi w pracy. Seksizm nie ma miejsca w miejscu pracy.

Miejsce pracy jest szczególnie nieprzyjemnym miejscem do bycia celem molestowania seksualnego. Choćby dlatego, że nie można tak po prostu odejść, a klaps w nadgarstek, który często jest zalecany np. w komentarzach osób z otoczenia, może oznaczać szybkie wyrzucenie z pracy w przypadku przełożonego. Konfrontacja z osobą, która w dużej mierze decyduje o twojej karierze, w dodatku w środowisku, w którym seksizm jest wysoce tolerowany, nie jest łatwa.

Dlatego wiele osób woli przepuszczać niestosowne żarty i komentarze. Udają, że ich nie słyszą lub śmieją się konwulsyjnie. Ale to nie jest rozwiązanie. Gdy osoba je wypowiadająca zobaczy, że może sobie pozwolić na takie zachowanie i nic jej się nie stanie, nie tylko jest prawie pewna, że będzie je kontynuować, ale prawdopodobnie zacznie się trząść.

Rozwiązaniem jest zebranie się na odwagę i skonfrontowanie się z daną osobą. Nie oczekuj, że ludzie wokół ciebie staną po twojej stronie; prawda jest taka, że w miejscu pracy prawdopodobnie przestaniesz być postrzegany jako osoba, która jest miła i sympatyczna w każdych okolicznościach. Zyskasz jednak coś znacznie cenniejszego: środowisko pracy wolne od poniżającego języka.

Krzyk nie jest komplementem

Slangowe określenie catcalling można przetłumaczyć jako krzyczenie na ulicy. Ale to nie tylko słowa, które pojawiają się i znikają. Wracasz do domu i wciąż czujesz je na sobie. Poza tym nigdy nie wiesz, jak zareagować na zaczepki? We współpracy z Modern Self Defense przedstawiamy drugą część serii Self-Esteem Empowerment Series.

W następnym odcinku przyjrzymy się jednemu z najgorszych mitów w dziedzinie samoobrony, a mianowicie, że kobieta nie może oprzeć się silniejszemu mężczyźnie.

Śledź wzmacniacz poczucia własnej wartości na Heroine.cz, na Instagramie, na YouTube i na TikTok.

Modern Self-Defence jest partnerem serii Self-Confidence Gym. Dziękujemy Magenta Experience Center za pomoc w realizacji filmów.

Odcinek 3: Obwinianie ofiar tylko pogłębia traumę

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz