"Zmieniła koncepcję feminizmu w Czechach". Zobacz, co gwiazdy najbardziej lubią w Heroine

Adéla ŠípováDanuše Nerudová
Heroine Magazine
Johanna Nejedlova
Kryštof StupkaOsobowośćUrodzinowa bohaterka
Redakcja Heroine
| 27.2.2024
"Zmieniła koncepcję feminizmu w Czechach". Zobacz, co gwiazdy najbardziej lubią w Heroine
Standa Merhout/Pavel Houdek/archiv Danuše Nerudové

Obala mity dotyczące przemocy seksualnej i pomaga zmienić sposób, w jaki mówi się o osobach LGBTQ+. W lutym Heroine świętowała cztery lata od założenia i zaczęła pokazywać, że feminizm przynosi korzyści nam wszystkim w Czechach. W tym czasie zbudowała wokół siebie społeczność pełną osób, których działania przełamują szklane sufity nad nami. Co oznacza dla nich Heroine? "Przełamuje nasze stereotypy i uczy nas patrzeć na rzeczy z nieco innej perspektywy" - mówi założycielka Konsent, Johanna Nejedlová. Według senator Adeli Šípovej, daje kobietom odwagę do podążania własną drogą.

"Chciałabym podziękować magazynowi za wprowadzenie do czeskiej przestrzeni publicznej tematów, które nie są popularne. Za zajęcie się tym, dlaczego tak niewiele kobiet chce wejść do przestrzeni publicznej" - mówi w filmie Danuše Nerudová, ekonomistka i była rektor Uniwersytetu Mendla w Brnie. Przede wszystkim jednak jest to kobieta, która po raz pierwszy w naszej historii była w zasięgu prezydentury. Już w czerwcu 2021 r. została pierwszą kobietą-prezydentem Heroine w naszym plebiscycie prezydenckim. Chociaż nie zdobyła urzędu, pokazała, że kobiety należą do wysokiej polityki. Prawniczka Šárka Homfray napisała dla Heroine. cz o stereotypach, które Nerudová zdołała przełamać.

"Kocham Heroine i życzę jej wszystkiego najlepszego z okazji urodzin! Dlaczego ją kocham? Ponieważ zmieniła koncepcję feminizmu w Czechach" - mówi Lucie Hrdá, prawniczka, która pojawiła się na okładce Heroine w czerwcu 2021 r. jako wojowniczka (którą niewątpliwie jest w rzeczywistości). Hrdá również przyczynia się do Heroine.cz jako autorka: możesz przeczytać jej otwarte wyznanie o tym, jak to jest żyć z fibromialgią.

Johanna Nejedlová jest gwiazdą grudniowej okładki Heroine i kobietą, która systematycznie obala mity na temat przemocy seksualnej w Czechach za pośrednictwem organizacji Konsent. W Heroine podoba jej się to, że nie jest to typowy magazyn dla kobiet, ale pomaga ujawniać problemy społeczne i zwracać uwagę na nierówności. "Przełamuje nasze zakorzenione stereotypy i uczy nas patrzeć na rzeczy z nieco innej perspektywy" - mówi w filmie. Na naszej stronie można przeczytać o zmianie definicji gwałtu w Hiszpanii czy hipokryzji amerykańskiego ruchu pro-life.

"Heroine, moim zdaniem, wspiera zmianę w sposobie pisania o osobach LGBTQ+", mówi aktywista i prawnik Kryštof Stupka, który opowiada się za małżeństwem dla wszystkich i równymi prawami niezależnie od tożsamości czy orientacji seksualnej. Heroine, jak mówi, nie boi się ujawniać trudnych kwestii ludziom, którzy inaczej by się z nimi nie zetknęli, mimo że jest otwarta na problemy, z którymi borykają się geje, lesbijki, transseksualiści i inne mniejszości. Rozmawiał z Bohdaną Rambouskovą w wywiadzie dla Heroine.cz o swoich własnych doświadczeniach w miejscach publicznych, o tym, co musi się zmienić w czeskim społeczeństwie i czy aktywizm ma sens.

Josef Šlerka jest semiotykiem, wykładowcą uniwersyteckim, ekspertem w dziedzinie analizy danych z mediów społecznościowych i byłym dyrektorem Fundacji Niezależnego Dziennikarstwa. Jest także facetem, który czyta Heroine. "Chciałbym powiedzieć wszystkim facetom, aby czytali Heroine, ponieważ prawdopodobnie jest to dla nich łatwiejsze niż rozmowa z dziewczyną" - mówi innym mężczyznom. Zgadzamy się i przypominamy mu, że Heroine nie jest obojętna na tematy, które dotyczą mężczyzn. Jednym z nich jest na przykład przemoc domowa wobec mężczyzn, która wciąż jest bagatelizowana w społeczeństwie i o której pisaliśmy w styczniu.

Adéla Šípová, najmłodsza czeska senator, która niestrudzenie opowiada się za większą reprezentacją kobiet w polityce, lubi rozmawiać z Heroine. Szczególnie doceniła rozmowę z filozofką Alice Koubovą, gwiazdą okładki jesiennego wydania Heroine. "Nawiązałam z nią kontakt dzięki temu wywiadowi i teraz mamy rodzaj współpracy, z której jestem bardzo zadowolona", mówi senator. Heroine, jak mówi, łączy kobiety i daje im odwagę do podążania własną drogą, ale także do ustawiania się obok siebie. Cieszymy się z pochwały ze strony Šípovej, która między innymi oceniła minione wybory do Senatu na stronie Heroine.cz w październiku. Możesz przypomnieć sobie konferencję prezydencką Heroine, w której Šípová uczestniczyła jako jedna z naszych kandydatek na prezydenta, w tym raporcie.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz