"To twoja wina". Wzmacniacz poczucia własnej wartości: obwinianie ofiary tylko pogłębia traumę.

Obwinianie ofiarPrzemoc seksualnaSiłownia poczucia własnej wartości
Redakcja Heroine, Pavel Houdek, Jasmína Houdek
| 14.12.2023
"To twoja wina". Wzmacniacz poczucia własnej wartości: obwinianie ofiary tylko pogłębia traumę.
Moderní sebeobrana

Obwinianie ofiar przemocy seksualnej jest głęboko zakorzenione w naszym społeczeństwie. We współpracy z Modern Self-Defence prezentujemy trzecią część serii Self-Esteem Booster. Ilustrowany film pokazuje, jak reagować - ale także jak nie reagować zdecydowanie, gdy ktoś zwierza się, że był molestowany.

W oczach niektórych członków społeczeństwa odpowiedzialność za popełnioną przemoc nadal spoczywa na samej ofierze - ponieważ nie była wystarczająco ostrożna, była nieodpowiednio ubrana lub nie broniła się wystarczająco. Według sondażu Focus przeprowadzonego na zlecenie Amnesty International, 31% osób uważa, że przemoc na tle seksualnym jest spowodowana nieodpowiednim i odsłaniającym ubraniem kobiet. Sam sposób myślenia, który zrzuca część winy na ofiarę zamiast na gwałciciela, jest całkowicie błędny. To nie ofiara robi coś nielegalnego lub złego. Każdy może ubierać się tak, jak chce, ale nikt nie może nikogo nękać ani krzywdzić.

Ale nawet jeśli pominiemy etyczną stronę tej sprawy, takie rozumowanie jest faktycznie błędne. W rzeczywistości sposób, w jaki ubrana jest ofiara, nie wpływa na prawdopodobieństwo stania się ofiarą brutalnego przestępstwa. Nie jest to kwestia opinii, ale faktów: jest to kwestia, która została zbadana przez wiele badań ze spójnymi wynikami.

Mit ten jest jednak głęboko zakorzeniony. Jeśli ktoś zwierzy Ci się, że doświadczył nękania, a nawet przemocy, nie doszukuj się w tym winy. Zamiast tego okaż współczucie i zrozumienie. Inni mogą osądzać i kwestionować to, co mówi; on lub ona potrzebuje wsparcia i zrozumienia od ciebie.

Nie pozwól się ograniczać w związku

Przemoc domowa zaczyna się powoli i subtelnie - od ograniczania i prób kontrolowania. Wcześnie rozpoznaj znaki ostrzegawcze. We współpracy z Modern Self-Defence mamy pierwszy odcinek serii Self-Esteem Booster. Nadszedł czas, aby położyć kres przemocy domowej i seksualnej!

W następnym odcinku zajmiemy się tematem molestowania w pracy.

Śledź nas na Heroine.cz, na Instagramie, na YouTube i na TikTok.

Nowoczesna Samoobrona jest partnerem serii Self-Esteem Gym. Dziękujemy Magenta Experience Center za pomoc w realizacji filmów.

Część druga: Krzyk nie jest komplementem

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz