Równouprawnienie płci za 300 lat i dwóch mężczyzn może mieć potomstwo. Wybieramy pięć wydarzeń tygodnia

AktualityKonwencja stambulskaPrzemoc i prawoQueerTransgender
Zdrowie reprodukcyjne
Redakcja Heroine
| 28.2.2024
Równouprawnienie płci za 300 lat i dwóch mężczyzn może mieć potomstwo. Wybieramy pięć wydarzeń tygodnia
Shutterstock

Osoby transpłciowe na Słowacji mogą teraz zmienić płeć bez konieczności sterylizacji, Kościół Starokatolicki popiera ratyfikację Konwencji Stambulskiej, naukowcy wyhodowali żywotne komórki jajowe z męskich komórek, a Sekretarz Generalny ONZ António Guterres ostrzega, że globalny postęp w zakresie praw kobiet "znika na naszych oczach", a równość nie zostanie osiągnięta w tym tempie przez 300 lat. Heroine.cz przedstawia pięć ważnych wydarzeń minionego tygodnia.

Równość płci coraz bardziej się oddala, mówi Sekretarz Generalny ONZ

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres ostrzegł w przemówieniu do Zgromadzenia Ogólnego ONZ w środę z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, że globalny postęp w zakresie praw kobiet "znika na naszych oczach" i że coraz bardziej odległy cel równości płci będzie musiał poczekać kolejne 300 lat.

"Prawa kobiet są nadużywane i łamane na całym świecie" - powiedział Guterres, podkreślając tragiczne warunki w zdominowanym przez talibów Afganistanie, gdzie "kobiety i dziewczęta zostały wymazane z życia publicznego"."Wieki patriarchatu, dyskryminacji i szkodliwych stereotypów stworzyły ogromne różnice między mężczyznami i kobietami w dziedzinie nauki i technologii" - powiedział Guterres, podając jako przykład, że kobiety stanowią zaledwie 3 procent laureatów Nagrody Nobla w tych dziedzinach.Wezwał rządy, społeczeństwo obywatelskie i sektor prywatny do podjęcia "wspólnych działań" na całym świecie w celu zapewnienia edukacji uwzględniającej płeć, poprawy szkoleń i zwiększenia inwestycji w "niwelowanie cyfrowej przepaści między płciami". Ale my też jesteśmy" - dodał Guterres.

Prawa kobiet są kluczowym tematem magazynu Heroine. Z okazji tegorocznego Dnia Kobiet wskazaliśmy, że zamiast obowiązkowego kwiatka, kobiety w Czechach z zadowoleniem przyjęłyby równe szanse, lepszą ochronę przed przemocą ze względu na płeć i równe wynagrodzenie za tę samą pracę, co mężczyźni.

Chcę przeczytać na ten temat

Kara pozbawienia wolności i dozór kuratora za napaść na tle rasistowskim

W poniedziałek Sąd Okręgowy Praga 3 wydał wyrok skazujący dwóch sprawców za napaść na mężczyznę z powodu jego koloru skóry. Napaść miała miejsce w sierpniu ubiegłego roku, a napastnicy słownie zaatakowali mężczyznę i krzyczeli, że "nie ma nic do roboty" w Czechach, a następnie ukradli mu telefon komórkowy i zostawili go z urazem głowy i stłuczeniami klatki piersiowej, nadgarstka i ramienia. Po ataku postanowił zwrócić się o pomoc do In IUSTITIA i złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Sąd wskazał na rasistowskie motywy sprawców. Jednemu z nich wymierzył bezwarunkową karę ośmiu miesięcy pozbawienia wolności, a drugiemu karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby wynoszący dwa lata. "Ataki przedsądowe głęboko wpływają na sferę jednostki, zmniejszają jej poczucie bezpieczeństwa, poczucie bezpieczeństwa całej społeczności i mogą potencjalnie zdestabilizować całe społeczeństwo. Dlatego ważne jest, aby wyjaśnić takim sprawcom, że podobne ataki nie mogą być tolerowane w żadnych okolicznościach w demokratycznym państwie prawa" - mówi Tomáš Stavrovský z In IUSTITIA, organizacji zajmującej się zapobieganiem przemocy motywowanej uprzedzeniami.

Od dłuższego czasu zajmujemy się przemocą motywowaną uprzedzeniami na stronie Heroine.cz, na przykład opublikowaliśmy przypadek aktywisty LGBTQ+ Kryštofa Stupki, który złożył skargę na policję z powodu komentarza na swoim profilu na Twitterze, wzywającego do śmierci osób queer. Prokurator umorzył jednak sprawę.

Chcę przeczytać na ten temat

Dwa samce myszy wydały na świat potomstwo. Za dziesięć lat naukowcy sugerują, że może to być możliwe u ludzi

Japońscy naukowcy stworzyli myszy z dwoma biologicznymi ojcami, donosi brytyjski The Guardian. Po raz pierwszy udało im się wyhodować zdolne do życia jajeczka z męskich komórek. Przełomowy postęp naukowy został ogłoszony w środę w Londynie na Międzynarodowym Szczycie w sprawie Edycji Ludzkiego Genomu przez Katsuhiko Hayashi, uznanego na całym świecie pioniera w dziedzinie laboratoryjnej hodowli komórek jajowych i plemników. "To pierwszy przypadek wyprodukowania wytrzymałych oocytów ssaków z komórek męskich" - powiedział Hayashi, który prowadzi badania na Uniwersytecie Kyushu w Japonii.

Zespół Hayashiego próbuje teraz powtórzyć ten sukces z ludzkimi komórkami. Naukowiec spodziewa się, że w ciągu dziesięciu lat będzie technicznie możliwe stworzenie zdolnej do życia ludzkiej komórki jajowej z męskiej komórki skóry. Postęp ten może ostatecznie otworzyć drogę do leczenia poważnych form niepłodności, a także może przynieść kuszącą perspektywę, że pary tej samej płci będą mogły w przyszłości mieć wspólne biologiczne dziecko.

Problemy cywilizacyjnej niepłodności zostały poruszone na Heroine.cz, na przykład w artykule Michaeli Sladká, która zauważa, że nasz wskaźnik niepłodności jest jednym z najwyższych na świecie.

Chcę poczytać na ten temat

Osoby transpłciowe na Słowacji mogą zmienić płeć w związku partnerskim bez konieczności sterylizacji

Słowackie Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie internetowej normę, która umożliwia osobom transpłciowym na Słowacji zmianę płci w dowodach osobistych bez konieczności poddawania się operacji. Norma ta została zatwierdzona przez Vladimíra Lengvarský'ego 2 marca, na krótko przed jego odejściem ze stanowiska słowackiego ministra zdrowia.

Było to jedno z kluczowych żądań, o które od dawna apelowały inicjatywy LGBTQ+ nie tylko na Słowacji, ale także w Czechach, gdzie osoby transpłciowe nadal muszą poddać się sterylizacji, aby legalnie zmienić płeć. Na Słowacji kwestia ta stała się bardziej poważna i aktualna zwłaszcza po zeszłorocznym ataku terrorystycznym na dwóch członków społeczności LGBTQ+ w Bratysławie.

W wywiadzie dla lutowego wydania Heroine, Lenka Králová, która podkreśla w mediach trudną sytuację osób transpłciowych w Czechach i która w tym roku została pierwszą laureatką tytułu My Heroine, mówi o tym, że Czechy są jednym z ostatnich krajów w Europie, które wymagają sterylizacji w celu oficjalnej zmiany płci.

Chcę przeczytać na ten temat

Kościół Starokatolicki popiera ratyfikację Konwencji Stambulskiej

8 marca Rada Synodalna Kościoła Starokatolickiego w Republice Czeskiej ogłosiła na swojej stronie internetowej, że popiera ratyfikację Konwencji Stambulskiej (pełna nazwa Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej). Republika Czeska jest jednym z ostatnich krajów europejskich, które jeszcze nie ratyfikowały Konwencji.

"Rejestrujemy zastrzeżenia niektórych chrześcijan, którzy kwestionują niektóre postanowienia tej Konwencji i wyrażają zaniepokojenie jej ideologicznymi podstawami. Wierzymy jednak, że potencjalne korzyści z ratyfikacji tej Konwencji wykraczają poza te mniej lub bardziej uzasadnione obawy" - podkreślili członkowie Rady Synodu. Przedstawiciele Kościoła Ewangelickiego również popierają Konwencję, jedynie przedstawiciele Kościoła Rzymskokatolickiego w naszym kraju są bardziej sceptyczni.

Wypowiedź Kościoła Starokatolickiego jest szczególnie zaskakująca, ponieważ hierarchowie kościelni są jednymi z najczęstszych przeciwników Konwencji, a ich narracja zazwyczaj opiera się na strachu przed "zagrożeniem dla chrześcijańskich tradycji i tradycyjnych wartości".

"Jestem prawnikiem i czytałem Konwencję Stambulską. Jest to wspólny dokument, których mamy dziesiątki, jeśli nie setki" - powiedział senator Václav Láska portalowi Heroine. cz z okazji przyznania tytułu Gendermana Roku 2022.

Chcę przeczytać na ten temat

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz