Konieczne jest zabranie głosu, mówi Czeszka, która przyjęła islam w podcaście Voice of Heroine

PodcastyReligia
Redakcja Heroine, Pavel Houdek
| 16.11.2023
Konieczne jest zabranie głosu, mówi Czeszka, która przyjęła islam w podcaście Voice of Heroine
Tomáš Cetkovský

Kateřina Gamal Richterová to czeska muzułmanka, którą można zobaczyć i usłyszeć. Nie tylko dlatego, że jej chusta jest trudna do przeoczenia w miejscach publicznych. W swoich postach i artykułach aktywnie wypowiada się na temat religii i tolerancji. W podcaście Voice of Heroine Pavel Houdek pyta ją nie tylko o chustę, ale także o to, jak islam postrzega status mężczyzn i kobiet oraz jak ona sama postrzega nienawiść ludzi do muzułmanów.

"Jestem typem intelektualnego konwertyty, który poznał islam i czytał o nim w książkach. Moja podróż do islamu rozpoczęła się od ciekawości, czy islam jest rzeczywiście tak złą religią, jak pisano o nim po 11 września" - mówi Katerina Gamal Richter. Czytała nie tylko literaturę popularną, ale także naukowe teksty czeskich orientalistów i czeskie tłumaczenie Koranu. Następnie kontynuowała studia nad islamem na uniwersytecie, gdzie wybrała kierunek studiów bliskowschodnich.

Chociaż w krajach muzułmańskich jedną z funkcji chusty jest ochrona przed seksualizującym spojrzeniem mężczyzn, w naszym kraju chusta nie pełni takiej roli. Wręcz przeciwnie, chusta przyciąga spojrzenia.

Jako muzułmanka w Republice Czeskiej, tym, co sprawia, że nie można jej przeoczyć, jest jej chusta, którą zdecydowała się nosić, gdy przyjęła wiarę. "Kiedy przyjęłam islam, natychmiast zaczęłam nosić chustę. Ale nie byłam w stanie uzasadnić noszenia chusty" - przyznaje. "Od czasu do czasu słyszałam obelgi i wyzwiska. Dotarło to do mnie i przestałam ją nosić" - wspomina Katerina. Kontynuowała studia i stopniowo zaczęła rozumieć, dlaczego w ogóle nosi chustę. Wiedziałam już, że będę w stanie jej bronić. Od tego czasu, od 2011 roku, nie zdejmuję jej".

Voice of Heroine jest również dostępna na wszystkich popularnych platformach.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz