Sztuczna inteligencja jest jak kalkulator na sterydach, mówi Sarah Polak w podcaście Voice of Heroine

Era cyfrowa
Hlas HeroinePodcastyPrzyszłośćTechnologia
Redakcja Heroine, Pavel Houdek
| 15.11.2023
Sztuczna inteligencja jest jak kalkulator na sterydach, mówi Sarah Polak w podcaście Voice of Heroine
Tomáš Cetkovský

Sztuczna inteligencja to nie tylko roboty z filmów science fiction. Według antropolog Sary Polak, która studiowała na Oksfordzie i pomagała uruchamiać start-upy w Londynie, sztuczna inteligencja nie jest ani straszydłem, ani wymarzonym celem. W podcaście Voice of Heroine wyjaśnia, że jest to narzędzie, które może być przydatne na wiele sposobów. I podobnie jak ludzie, którzy ją tworzą, nie jest bez winy.

Sarah Polak jest niestrudzoną promotorką sztucznej inteligencji. Jednym z najczęściej zadawanych jej pytań jest to, czy sztuczna inteligencja może stanowić zagrożenie, jak w filmie Terminator. "Każda technologia może zostać niewłaściwie wykorzystana. Nawet sztuczna inteligencja może być nadużywana. Ale nie będzie to ukierunkowane nadużycie, bardziej prawdopodobne jest, że będzie to wynikało z czystej niekompetencji, gdy ktoś stworzy głupi algorytm, który następnie źle oceni ludzi na lotnisku, lub programista nie przemyśli stronniczości danych" - wyjaśnia Sara. "Potencjał do nadużyć istnieje, ale był nawet wtedy, gdy mieliśmy tylko papier i ołówek, więc nie mam złudzeń co do ludzkości" - śmieje się.

Nie bagatelizuje ludzkich obaw ani istnienia zagrożeń, ale stara się rozwiać błędne przekonania ludzi, że technologia może zyskać własną świadomość: "Nie oczekujemy, że jeśli będziemy stukać w kalkulator przez bardzo długi czas, to on wstanie i odejdzie. To to samo, co błędny algorytm. Nie oznacza to, że zyska on świadomość i zacznie, powiedzmy, działać rasowo w oparciu o własną inteligencję. Po prostu ma złe dane wejściowe i pracuje z nimi".

Wyobraź sobie, że każde dziecko otrzymuje indywidualne zadania oparte na jego talentach.

Seksowne statystyki

W wywiadzie z Pavlem Houdekiem przypomina on również, że sztuczna inteligencja nie jest najważniejsza w rozwoju technologicznym. "Ludzie często postrzegają sztuczną inteligencję jako cel, ale to tylko narzędzie. Jeśli dasz jednemu zespołowi kalkulator, a drugiemu kalkulator i spróbujesz opracować jakieś złożone równanie matematyczne, każdy będzie używał kalkulatora nieco inaczej" - mówi. Dlatego też sztuczna inteligencja nie jest obiektywna.

Voice of Heroine jest również dostępna na wszystkich popularnych platformach.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz