Marketing nienawiści do samego siebie. Jak biznes piękna nami manipuluje

Chcą (nie)doskonałości
Natália Antoňáková
| 27.9.2023
Marketing nienawiści do samego siebie. Jak biznes piękna nami manipuluje
Zdroj: Shutterstock

Jak wielu rzeczy nienawidzimy w swoim wyglądzie? Każda kobieta potrafi wymienić co najmniej trzy swoje niedoskonałości, a im bardziej zagłębia się w ten temat, tym szybciej lista się wydłuża. Ale nie tylko do samokrytyki jesteśmy czasem skłonne. Współczesna kobieta jest również ofiarą bezkompromisowych strategii marketingowych przemysłu kosmetycznego.

Kobiety wyszły z gorsetów, przeszły emancypację na wielu frontach i rewolucję seksualną. Jednak nawet w 2020 roku jest coś, co trzyma je w ryzach, być może bardziej niż gorset. Przynajmniej jeśli chodzi o wygląd. Istnieją wymowne liczby na poparcie tego twierdzenia. W badaniu przeprowadzonym w 2014 r. wśród 2000 dorosłych kobiet i 200 dziewcząt w wieku od 16 do 18 lat, magazyn internetowy Today stwierdził, co następuje: 78% kobiet spędza średnio 55 minut dziennie na dbaniu o swój wygląd. To dwa tygodnie w roku, a biorąc pod uwagę średnią długość życia kobiety (76 lat w tym kraju), daje to w sumie 2,5 roku. Jeśli chodzi o pieniądze, badania wskazują na kwoty od 500 000 do 3 milionów koron wydanych na produkty kosmetyczne.

Jakby tego było mało, aż 60% dorosłych kobiet i 78% nastoletnich dziewcząt ma przynajmniej jedną bardzo krytyczną uwagę na swój temat. A nasze "obszary problemowe"? Większość kobiet wymienia okolice brzucha, a następnie skórę, uda i włosy łonowe. Alarmujący jest również fakt, że aż 67% kobiet martwi się swoim wyglądem bardziej niż np. finansami, zdrowiem czy związkami. Dlaczego, pomimo całego postępu w emancypacji, znaleźliśmy się na tak wrogim terytorium? Odpowiedź, niestety, nie jest zaskakująca: z powodu pieniędzy.

Kupujemy szczęście

Dziś żadna korporacja nie sprzedaje swojego produktu, zbierając wszystkie jego zalety. Jesteśmy przytłoczeni produktami i często przeoczamy jeden w szczególności w powodzi. Producenci wiedzą o tym aż za dobrze. Muszą więc stosować bezkompromisową manipulację psychologiczną, aby przekonać kobiety, że "potrzebują" ich produktu. Jak napisała szwedzka blogerka i YouTuberka Jenny Mustard w trafnej analizie branży kosmetycznej: "Nieszczęśliwa kobieta to wydająca kobieta". I to jest podstawa strategii marketingowych marek kosmetycznych z całego spektrum.

Ale jak dokładnie ją stosują? To proste - przez co najmniej trzy pokolenia kobiety dorastały i żyły w przekonaniu, że wiele z tego, co naturalne w ich ciałach, jest w rzeczywistości niepochlebne, niezgodne z ideałem, a czasem nawet szkodliwe dla ich zdrowia. Jeśli wsłuchasz się w głos głównego nurtu marketingu, usłyszysz, co następuje: Naturalne starzenie się skóry opisywane jest jako "uszkodzenia" spowodowane "stresem, wolnymi rodnikami, smogiem i zmęczeniem" lub "utratą elastyczności skóry", a w przypadku włosów - "utratą pigmentu lub jakości włókna włosa". Wszystko to brzmi niemal medycznie i z pewnością jak coś, czego nikt z nas nie chce, prawda? Nie chcemy być nieelastyczni, pozbawieni pigmentu i uszkodzeni przez wpływy środowiska.

Wojna przeciw starzeniu się

Dlatego kluczowym elementem wielu sloganów dotyczących urody jest walka. Musimy walczyć ze zmarszczkami, rozstępami i cellulitem, wypadaniem włosów i siwieniem, a także walczymy z niechcianym owłosieniem, pigmentacją, trądzikiem i innymi "niedoskonałościami skóry". Kojarzysz te wszystkie preparaty? Dla mnie są one znajome.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz