Przerwa od networkingu? Cyfrowy detoks ma sens tylko wtedy, gdy robisz to świadomie

PsychologiaSieci społecznościoweWspółpracaZdrowie psychiczne
Natália Antoňáková
| 15.11.2023
Przerwa od networkingu? Cyfrowy detoks ma sens tylko wtedy, gdy robisz to świadomie
Zdroj: Shutterstock

W 2021 roku cyfrowy detoks jest już powszechnie znaną koncepcją. Oderwanie się od mediów społecznościowych i wszystkich urządzeń elektronicznych stało się trendem, który pomaga nam zachować zdrowie psychiczne i fizyczne. Ale odcięcie wszystkiego, co cyfrowe od swojego życia, nawet jeśli tylko na kilka dni, nie jest takie łatwe.

To, jak często i jak dużo korzystamy z naszych smartfonów, komputerów i innych urządzeń elektronicznych, jest bardzo indywidualne. W dzisiejszych czasach prawie nikt nie może obejść się bez przynajmniej jednego z nich. Czy to praca, z której się utrzymujemy, czy komunikacja z bliskimi, która w latach trwającej pandemii często ogranicza się do kontaktu online, czy relaks spędzany na portalach społecznościowych lub oglądaniu serwisów streamingowych - do tego wszystkiego codziennie wchodzimy w świat online.

Praca jest jednak najczęstszym powodem, dla którego wielu z nas po prostu nie może sobie pozwolić na pełnoprawny cyfrowy detoks. Może się to wydawać banalną "wymówką". Ale jeśli naprawdę chcesz, możesz łatwo stworzyć sytuację, w której możesz obejść się bez telefonu komórkowego i laptopa przez co najmniej tydzień. Stwierdzenie to jest jednak błędne i weszło do umysłów większości populacji poprzez celebrytów, influencerów lub ludzi, którzy są tak dobrze sytuowani finansowo, że mogą sobie pozwolić na miesiąc z dala od pracy i cyfrowego świata bez żadnych problemów.

Przeciętnemu człowiekowi trudno jest jednak ignorować maile od szefa, nie odbierać telefonów służbowych, czy - biorąc przykład z życia dziennikarza - pisać artykuły na papierze, a następnie wysyłać je do redakcji pocztą. Dzisiejszy (nie tylko) świat pracy po prostu nie jest analogowy i już nigdy taki nie będzie. Jeśli ktoś chce ograniczyć swoje cyfrowe życie, musi to zrobić głównie w sferze czasu wolnego.

Uzależnienie jak każde inne

Termin detoks sugeruje, że wychodzimy z jakiejś formy uzależnienia. Jest to uzależniające, kompulsywne zachowanie, które jest niebezpieczne w korzystaniu z sieci społecznościowych. Większość z nas ma telefon komórkowy na wyciągnięcie ręki przez cały czas, rano i wieczorem. Kiedy sięgamy po niego i przeglądamy na przykład nasz ulubiony portal społecznościowy, mózg zaczyna wydzielać dopaminę, a my, "Bóg wie dlaczego", czujemy się świetnie, przynajmniej przez chwilę. Uzależnienie dotyka w pewnym stopniu wszystkich ludzi, bez wyjątku. Stopień, w jakim jesteśmy predysponowani do uzależnienia, zależy od genetyki, wychowania i, co nie mniej ważne, traumy z dzieciństwa i niedostosowania emocjonalnego.

Odłóż telefon!

Czy powtarzasz swoim dzieciom to zdanie kilka razy dziennie? A one zdają się nawet nie słyszeć? Głównym przejawem uzależnienia od Internetu jest salience. Stan, w którym telefon, gra lub portale społecznościowe całkowicie pochłaniają użytkownika, aż zapomina on o czasie. Dane zebrane przez National Quitline pokazują, że dzieci są jedną z najbardziej zagrożonych grup. 20% nastolatków (11-19 lat) w Czechach spędza 4-6 lub więcej godzin dziennie grając w gry online, a 13% uczniów (15-16 lat) należy do kategorii problematycznych gier online. Dzieci w wieku 11-12 lat są najbardziej narażone na zaburzenia związane z grami online

Samsung Advent Challenge może zapewnić nastolatkom rozrywkę i pomóc im uświadomić sobie, jak bardzo są uzależnieni od rozrywki online. Akcja rozpoczyna się 1 grudnia.

Motywacja, która ma sens

Wyzwanie, w którym sam widzisz sens, ustalasz je zgodnie z własnymi potrzebami i przez kilka tygodni dobrowolnie poświęcasz pewną ilość energii psychicznej, aby je spełnić, twój mózg przyzwyczai się do dawki dopaminy z cyfryzacji i w chwilach nudy, odpoczynku lub wolnego czasu zaoferuje ci inne opcje niż automatyczne sięganie po telefon.

W cyfrowym świecie musimy szukać bardziej długoterminowych i zrównoważonych rozwiązań, które przyniosą realne rezultaty. Jednak początkowa silna motywacja, chęć pozbycia się nałogu, którego objawy nie są śmiertelne, może nie wystarczyć. Na szczęście o skutkach długotrwałego przebywania w wirtualnych światach napisano już wiele. Określ prawdziwe powody, dla których chcesz zachować stały dystans od sieci i przypominaj sobie o nich za każdym razem, gdy automatycznie powracasz do kompulsywnych zachowań. Sieci łączą nas, ale także dzielą, sprawiają, że jesteśmy bardziej samotni, zamykają nas w bańkach opinii, polaryzują nas i zwiększają ryzyko depresji i/lub lęku. Tym bardziej warto mieć je pod kontrolą.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz