Organizacje non-profit nie muszą wyglądać tanio

Nonprofit
Ondřej Tůma
| 6.9.2023
Organizacje non-profit nie muszą wyglądać tanio
Zdroj: Shutterstock

Z Gabrielą Drastichovą, szefową Fundacji Czeskiego Radia, o zmieniającym się sektorze non-profit, zmianie pokoleniowej darczyńców, przyszłości projektu Světluška, negatywnych skutkach działalności grantowej i rywalizacji między poszczególnymi organizacjami non-profit.

Podczas gdy w Internecie można znaleźć wiele informacji o Fundacji Czeskiego Radia i jej projektach, niewiele jest o Tobie...

Co prawdopodobnie jest dobrą rzeczą (śmiech).

Nie sądzę. Jaka była Twoja droga do sektora non-profit?

Początkowo pracowałam jako rekruter. Ale kiedy urodziły się moje dzieci, zaczęłam zastanawiać się, jak najlepiej połączyć rodzinę z pracą. Tak więc moja ścieżka stopniowo prowadziła od biznesu do sektora non-profit, który był w stanie mi to zaoferować. Myślę, że podobnie jest w przypadku wielu kobiet.

Najpierw pracowałam w opiece społecznej jako planistka. Chciałam jednak dalej się kształcić, więc poszłam do Stowarzyszenia Odpowiedzialności Społecznej, gdzie bardzo zainteresował mnie temat zrównoważonego biznesu. Przez długi czas żyłam zawodowo w klasycznym modelu CSR [społecznej odpowiedzialności biznesu ], w którym po prostu prosisz firmy o przekazanie ci pieniędzy w ramach ich działalności filantropijnej. Zrównoważony biznes oferował nie tylko czynienie dobra dla samego dobrego samopoczucia, ale przede wszystkim funkcjonalne połączenie między dobrem a biznesem. Spędziłem około dwóch lat w Stowarzyszeniu i zdobyłem doświadczenie w tej kwestii w kontekście Republiki Czeskiej i za granicą. Następnie pojawiła się szansa w Fundacji Vodafone, gdzie współtworzyłem strategię fundacji dużej korporacji. Wreszcie trafiłem do Fundacji Czeskiego Radia, gdzie mogę bezpośrednio określać kierunek naszych działań i widzieć, jak ustalone zmiany przekładają się na wyniki, co jest dla mnie nową sytuacją, ponieważ wcześniej zawsze zarządzał mną ktoś inny.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz