Czy coming out Jakuba Jankta przełamie homofobiczną otoczkę piłki nożnej? Gra poza boiskiem jest fair

Coming outLGBTQIA+Piłka nożnaSport
Ondřej Tůma
| 23.2.2024
Czy coming out Jakuba Jankta przełamie homofobiczną otoczkę piłki nożnej? Gra poza boiskiem jest fair
Shutterstock

Czy chcemy bardziej tolerancyjnego społeczeństwa? Zacznijmy od piłki nożnej, która jest powszechnie profilowana jako niezwykle męskie środowisko. Pojawienie się Jacoba Jankta może zmienić zasady gry fair play.

"Dlaczego w ogóle o tym wspominasz? To nie ma nic do rzeczy. Niech każdy ma związek z kim chce!". Kiedy spekulacje na temat możliwego coming outu czeskiego piłkarza i pomocnika Sparty Jakuba Jankta zaczęły krążyć w mediach społecznościowych w pierwszym tygodniu lutego, wielu komentatorów zastanawiało się, czy dzisiejsze społeczeństwo w ogóle musi poruszać ten temat. W idealnym świecie z pewnością byłaby to prawda. Wystarczy jednak spojrzeć na to, jak wyglądały dyskusje pod postami dotyczącymi Jankta...

To nie jest oczywiste. I jest to kluczowy temat! Do tej pory ta kwestia była tabu nie tylko w czeskiej piłce nożnej, ale także w światowej czołówce. Homoseksualni piłkarze boją się publicznie deklarować swoją orientację. Piłka nożna jest sprofilowana jako niezwykle męskie środowisko, w którym nie należy tego robić.

Niestety, zawodnik, który decyduje się na coming out, musi przygotować się na homofobiczne obelgi. W mediach społecznościowych, na trybunach i na samym boisku. Jakub Jankto pokazał dziś ogromną odwagę i determinację. Swoją postawą może pomóc innym homoseksualistom (zdecydowanie nie tylko w zawodowym sporcie) przestać się ukrywać. Może pomóc otworzyć oczy głównemu nurtowi społeczeństwa, w którym mowa nienawiści nie powinna mieć miejsca. Może pomóc nam wszystkim żyć w bardziej tolerancyjnym świecie!

Tęczowy duch

Kupiony showman, tysiące zabitych robotników, przyzwalanie na homofobię i ograniczanie praw kobiet? Argument, że nie powinniśmy próbować zmieniać kraju gospodarza, pojawiał się dość często. Powtarzany milion razy frazes, że nie należy mieszać piłki nożnej z polityką, również był powszechnie słyszany. Ale piłka nożna, polityka i biznes są ze sobą w piekielny sposób powiązane.

Kiedy sportowiec krytykuje Rosję za agresję na Ukrainę, kiedy walczy z rasizmem lub o prawa gejów, natychmiast mówi mu się, że zajmuje się sprawami, które nie są jego sprawą i że powinien skoncentrować się na swoich wynikach. Jednak świat piłki nożnej musi zamiast tego zachęcać do takich zachowań, a nie je ignorować.

Wiele osób śmiało się z Niemców po nieudanych Mistrzostwach Świata. Wielu z nich polubiło w mediach społecznościowych filmiki, na których katarscy szejkowie parodiowali gest zakrywania ust, który niemiecka reprezentacja wykorzystała, by zwrócić uwagę, że FIFA próbuje ich uciszyć i zakazać im noszenia tęczowych opasek na znak poparcia dla społeczności LGBT. Chyba nie zrozumieli, że kpina należała do całego zachodniego świata i jego wartości!

Nadchodzi piłka nożna

W marcu 1998 r. został oskarżony o napaść seksualną przez 17-latka w Maryland, gdzie stosunki homoseksualne były wówczas nielegalne. Po pierwszym przesłuchaniu Fashanu uciekł do Wielkiej Brytanii. Miesiąc później popełnił samobójstwo. W liście pożegnalnym zaprzeczył zarzutom, stwierdzając jednocześnie, że nie oczekuje sprawiedliwego procesu z powodu swojej homoseksualności. Sprawa została ostatecznie umorzona, a Fashanu stał się ikoną brytyjskiej społeczności gejowskiej.

Chłopcy też.

Jeśli męska piłka nożna może czerpać inspirację skądkolwiek, to jest to piłka nożna kobiet, gdzie coming out nie jest stygmatyzujący. Największe gwiazdy otwarcie mówią o swojej homoseksualności i walczą o prawa społeczności LGBT, nawet jeśli czasami oznacza to dla nich niedogodności. Dzięki nim sport jest bardziej tolerancyjny.

Niezależnie od tego, czy chodzi o walkę z homofobią i rasizmem, czy o inne ważne kwestie społeczne, piłkarze nie powinni milczeć. To na nich skupia się uwaga połowy świata. Oni są "piłką nożną" i mają wielką moc zmieniania społeczeństwa na lepsze.

A do nas - prawdziwych fanów piłki nożnej - należy okazanie jak największego wsparcia i zrozumienia tym, którzy decydują się na grę ze skórą. James, trzymaj się!

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz