Każdemu z nas zdarzyło się kupić krem lub serum za duże pieniądze, które obiecywały zdziałać cuda - a przynajmniej wygładzić zmarszczki, wyrównać koloryt skóry lub rozjaśnić cerę - a rezultaty nie nadeszły. Warto znać składniki kosmetyków i ich działanie. Zaoszczędzisz pieniądze i będziesz wiedzieć, po co sięgać i dlaczego.
Czy wiesz, co kupujesz? Jeśli nie, nadszedł czas, aby się dowiedzieć: każdy produkt ma obowiązkową etykietę składników, a składniki są wymienione w kolejności według stężenia. Tak więc dość często woda lub olej znajdują się na pierwszym miejscu, a składniki aktywne (często skoncentrowane ekstrakty lub mieszanki) znajdują się bardziej pod koniec kolejności. Należy jednak uważać, jeśli formuła wymienia składnik aktywny jako ostatni. Tam substancje są już uszeregowane arbitralnie, ponieważ występują w stężeniach poniżej 1%. W produkcie będzie ich tak mało, że mogą nie mieć praktycznie żadnego wpływu.
Podobnie należy zwrócić uwagę na substancje wymienione na samym początku. Jeśli pierwsze pięć składa się z substancji, które są ogólnie tanie, łatwo dostępne i nie mają specjalnych efektów, będą one stanowić zdecydowaną większość w produkcie, a ty w efekcie płacisz wygórowane pieniądze za coś, co jest warte, powiedzmy, jedną dziesiątą. Zwykle podejrzanymi są woda (aqua), pochodne ropy naftowej, takie jak wazelina (petrollatum) lub olej mineralny (paraffinum liquidum), silikony (wszystkie z końcówkami -one, -xane), gliceryna (glycerin).
Retinyl Palmitate, Punica Granatum Extract, Tocopherol... Brzmi jak zaklęcie? A jednak to tylko retinol, ekstrakt z granatu i witamina E. Powód, dla którego formuła jest napisana w ten sposób, jest prosty i logiczny: jest to nazwa wymieniona w INCI, Międzynarodowej Nomenklaturze Składników Kosmetycznych. Jeśli składnik kosmetyczny jest wymieniony na tej liście (a w większości krajów jest to wymagane przez prawo), będzie nazywał się tak samo we wszystkich krajach. Dzięki temu można bez problemu odczytać skład kosmetyku nawet w krajach obcojęzycznych.
Skarby natury
Masło shea (masło shea lub karité)
Na pierwszy rzut oka ta żółtawa masa tłuszczu nie jest zbyt atrakcyjna. Ale nie daj się zwieść jego wyglądowi, odrobina tego "afrykańskiego złota" pozyskiwanego z orzechów afrykańskiego drzewa masłowego ma dobroczynne działanie. Szybko znalazło swoje miejsce zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak i spożywczym, ponieważ surowe masło shea jest bardzo bogate odżywczo, pełne nasyconych kwasów tłuszczowych i witamin, a jego spektrum zastosowań jest naprawdę szerokie. Jest źródłem przeciwutleniaczy, w tym cennej kwercetyny, i jest szczególnie pożądane przez suchą skórę.
Olejek z drzewa herbacianego
Małe buteleczki olejku z drzewa herbacianego pojawiły się w czeskich łazienkach już w latach 90. ubiegłego wieku, ale w tamtym czasie były one stosowane głównie jako uniwersalny naturalny środek antyseptyczny. Olejek eteryczny z drzewa herbacianego jest prawie bezbarwny, ale jego przenikliwy, świeży zapach jest nie do pomylenia. Ten olejek eteryczny otrzymywany jest w procesie destylacji parą wodną z liści australijskiego drzewa herbacianego (Melaleuca Alternifolia), wiecznie zielonego drzewa uprawianego w Australii od wieków. Olejek z drzewa herbacianego jest stosowany w przypadku skóry trądzikowej i problematycznej ze względu na swoje właściwości oczyszczające i inne wszechstronne właściwości. Nie tylko pomaga odnowić komórki skóry, ale także rozjaśnia plamy starcze, a nawet zmniejsza widoczność rozstępów. W aromaterapii jest stosowany w celu zwiększenia pewności siebie i poprawy samopoczucia psychicznego.
Inne tradycyjne substancje pochodzenia naturalnego stosowane w przemyśle kosmetycznym obejmują ekstrakty z roślin i ziół (róża, rumianek, lawenda lub szałwia), różne produkty pszczele (miód, propolis i mleczko pszczele) oraz złoto, które uzyskuje się poprzez elektrolizę mikrocząstek złota w postaci zdemineralizowanej.
Innowacje
Kwas hialuronowy
Niektóre trendy przychodzą i odchodzą, ale kwas hialuronowy prawdopodobnie będzie z nami przez długi czas. Wszechstronna cząsteczka cukru, której przypisuje się cudowne właściwości. Jest to substancja nawilżająca, która naturalnie występuje w wysokich stężeniach w ludzkim organizmie. Może wiązać duże ilości wody - do 6 litrów na 1 gram. Zapewnia to szybką migrację komórek w naszym ciele, co skutkuje lepszą naprawą tkanek oraz dostarczaniem składników odżywczych i tlenu. Kwas hialuronowy przyczynia się również do wzmocnienia biomu skóry. Jest więc nie tylko pomocny w szybkiej regeneracji blizn, ale także utrzymuje naszą skórę jędrną i elastyczną oraz zapewnia tworzenie nowych włókien kolagenu i elastyny.
Ekstrakt ze ślimaka
Kosmetyki z ekstraktem ze ślimaka mogą brzmieć odpychająco. Jednak jego cudowne właściwości szybko przekonają nas, że jest inaczej. Legendarne maseczki, serum i kremy ze śluzem ślimaka są popularne nie tylko w koreańskiej kosmetyce ze względu na swoje odmładzające działanie. Są bogate w witaminy A, E, C i kolagen, który zwalcza oznaki starzenia się skóry. Elastyna zapewnia skórze jędrność i elastyczność.
Odkrycie ekstraktu ze ślimaka było właściwie przypadkowe. Robotnicy pracujący na farmach ślimaków w RPA mieli niesamowicie miękką skórę na dłoniach, a wszelkie zadrapania regenerowały się znacznie szybciej niż zwykle. Lekarz, który pracował na farmie, zaczął badać śluz, który umożliwia ślimakom poruszanie się. Odkryto, że śluz zawiera wiele substancji korzystnych dla skóry. Jeśli wahałeś się, czy uzyskać tę naturalną substancję bez cierpienia zwierząt, nie martw się. Śluz ślimaka pozyskuje się do celów kosmetycznych w sposób wolny od przemocy. Ślimak jest najpierw czyszczony, przechodzi specjalną procedurę, a po usunięciu ekstraktu wraca na farmę w stanie nienaruszonym i zdrowym.
Podobnie jak śluz ślimaka, inne innowacyjne składniki są w modzie, zwłaszcza w Korei, ale stamtąd szybko trafiają na rynek zachodni. Niektóre z tych, które trafiły tutaj, to węgiel aktywny, jad węża, żeń-szeń, żółtko jaja i sfermentowany ryż.
Stałe
Ceramidy
Ceramidy to lipidy lub tłuszcze. Są to związki kwasów tłuszczowych i sfingozyny, które są głównymi składnikami błon komórkowych w naszej skórze. Chociaż są one naturalną częścią naszej skóry, ich ilość zmniejsza się wraz z wiekiem, a po czterdziestym roku życia produkcja nowych ceramidów prawie ustaje. Ceramidy pomagają zapobiegać starzeniu się skóry i zapobiegają powstawaniu zmarszczek. Ich niedobór w skórze może objawiać się nieprzyjemnym swędzeniem, napięciem i podrażnieniem. Ceramidy w skórze i włosach pomagają zatrzymać wilgoć i tworzą barierę ochronną, dlatego często można je znaleźć jako część produktów do suchej skóry i włosów oraz w produktach na egzemę, zapalenie skóry i łuszczycę.
Probiotyki
Probiotyki to mikroorganizmy lub żywe kultury, które kolonizują naszą skórę i mają korzystny wpływ na jej zdrowie. W rzeczywistości nasza skóra jest domem dla milionów bakterii, wirusów i drożdży, które chronią ją przed szkodliwymi wpływami środowiska (zanieczyszczeniami, szkodliwymi bakteriami, promieniami UV itp.) Jeśli odpowiednio zadbamy o funkcję ochronną naszej skóry i utrzymamy te kultury w równowadze, nasza skóra będzie nie tylko chroniona przed wolnymi rodnikami i zanieczyszczeniami, ale poprawi się jej ogólna jakość, tekstura i nawilżenie. Wykazano również, że probiotyki zmniejszają wrażliwość skóry na różne alergeny.
Na półkach kosmetycznych królują takie składniki jak retinol, witamina C, kwas salicylowy czy niacynamid.
Zastanawiasz się, w jakich produktach znajdziesz te i wiele innych składników aktywnych? Notino przygotowało dla Ciebie podręczny przewodnik. Możesz wybierać spośród wielu marek i rodzajów kosmetyków, w tym tych z certyfikatem ekologicznym i etycznym.
Wszystkie artykuły autorki/autora