Bunt posłanek, proces Weinsteina i zmiana definicji gwałtu. Wybieramy pięć wydarzeń tygodnia

AktualityGwałt
Harvey Weinstein
Kobiety w polityceMacierzyństwoPrzemoc seksualnaZgoda
Redakcja Heroine
| 27.2.2024
Bunt posłanek, proces Weinsteina i zmiana definicji gwałtu. Wybieramy pięć wydarzeń tygodnia
Shutterstock

Producent Harvey Weinstein siedzi już w więzieniu do końca życia. W czwartek sąd w Los Angeles skazał byłego potentata na dodatkowe 16 lat więzienia za napaść na tle seksualnym. W tym tygodniu zajęto się również pracoholizmem: podczas gdy czescy posłowie wezwali do uczynienia obrad parlamentarnych bardziej przyjaznymi dla rodziców, indyjska firma postanowiła na swój sposób poradzić sobie z ciągłymi nadgodzinami. Kto tym razem zdobył nagrodę Strażników Patriarchatu? I co sądzimy o bieżących wydarzeniach? Heroine.cz wybiera pięć ważnych wydarzeń minionego tygodnia.

Harvey Weinstein skazany na kolejne 16 lat więzienia

Były amerykański producent filmowy Harvey Weinstein, którego sprawa z 2017 roku katapultowała ruch Me Too do świadomości zachodniej opinii publicznej, został w czwartek skazany na kolejne 16 lat więzienia. Jest to drugi proces, w którym Weinstein został skazany: sąd ukarał go za napaść na bezimienną aktorkę w hotelu Beverly Hills w 2013 roku. Producent spotkał się z oskarżeniami o napaść seksualną ze strony trzech innych kobiet w procesie, ale nie udało mu się udowodnić winy w tych sprawach. Ale trzy lata temu został skazany na 23 lata za kratkami w Nowym Jorku. Nowy wyrok rozpocznie się po wygaśnięciu pierwotnego. Jest zatem jasne, że 70-letni były potentat Hollywood i jeden z założycieli The Weinstein Company spędzi resztę swojego życia w więzieniu, według CNN.

Drapieżne zachowanie Weinsteina od dawna było tajemnicą poliszynela w Hollywood. Skomplikowany system umów o zachowaniu poufności, zastraszania kobiet i atmosfery obwiniania ofiar został przełamany dopiero przez reporterów The New York Times i The New Yorker. W Czechach cała sprawa została natychmiast błędnie zinterpretowana jako zemsta kilku rozhisteryzowanych kobiet "po zenicie", które miały nadzieję, że Weinstein zapewni im świetlaną karierę w zamian za seks. O tym, dlaczego jest to pogląd całkowicie oderwany od rzeczywistości i bagatelizujący traumę ofiar przemocy seksualnej, obszernie pisał ponad dwa lata temu Kamil Fila w trzeciej części swojego cyklu Węzeł ogrodnika. Schwytanie i ukaranie Weinsteina stanowi przełomowy moment w podejściu do przemocy seksualnej, który prawdopodobnie stanie się częścią podręczników: naiwnością byłoby jednak zakładać, że "weinsteinowskie" praktyki nie będą nadal pojawiać się w społeczeństwie. Przed nami zatem jeszcze długa droga, zanim przestaniemy lekceważyć przemoc seksualną, i to nie tylko w Czechach.

Chcę przeczytać na ten temat

Proszę, idź do domu. Indyjska firma "zmusza" pracowników do wychodzenia z pracy na czas

Jak długo pracujesz każdego dnia? Odpowiedź na to pytanie prawdopodobnie zmieniła się dość znacznie podczas pandemii, która mogła trzymać cię przyklejonego do komputera przez długi czas po oficjalnym zakończeniu dnia pracy. Stałe i automatycznie akceptowane nadgodziny zostały teraz rozwiązane przez indyjską firmę technologiczną SoftGrid. Zainstalowała ona na komputerach swoich pracowników specjalne oprogramowanie, które na dziesięć minut przed końcem godzin pracy ostrzega ich, że powinni zakończyć pracę i udać się do domu. Po tym czasie system sam się wyłącza, wyjaśnia BBC. Podczas gdy wielu użytkowników portalu społecznościowego LinkedIn chwaliło tę inicjatywę jako przełomowy krok w kierunku lepszej równowagi między pracą a życiem prywatnym, niektórzy krytycy wskazywali, że oprogramowanie uniemożliwia jakąkolwiek elastyczność pracy i może zamiast tego działać jako element stresujący.

Automatyczne wyłączanie komputera jest prawdopodobnie podejściem ekstremalnym. Faktem jest jednak, że w obecnej erze Internetu, niekończącego się natłoku e-maili i presji na wydajność, łatwo jest popaść w pracoholizm. To, że uzależnienie od pracy może powodować niepokój i depresję, jest prawdopodobnie oczywiste dla wielu z nas. Ale czy wiesz, że pracoholizm, z drugiej strony, może powstać jako sposób na ucieczkę od ciemności w naszych własnych głowach? Możesz przeczytać o tym, czego nie powiedzieli ci o związku między pracoholizmem a zdrowiem psychicznym na Heroine.com.

Chcę przeczytać na ten temat

Konsent i Amnesty International zorganizowały happening mający na celu zmianę definicji gwałtu

Konsent i Amnesty International zorganizowały w środę wydarzenie wspierające redefinicję gwałtu w czeskim kodeksie karnym w ramach wspólnej kampanii "Chcę zgody". Uczestnicy mogli podpisać petycję o zmianę przepisów na placu Malostranské náměstí, a także przeczytać prawdziwe historie zgwałconych kobiet. Wydarzenie było również skierowane bezpośrednio do polityków: najważniejszych ogniw w dążeniu do wprowadzenia przepisów, które mogłyby w końcu pomóc skorygować społeczne postrzeganie i karanie przemocy seksualnej w Czechach. "Członkowie parlamentu, posłowie, senatorowie mogą tu przyjść, porozmawiać o tym, dlaczego potrzebujemy tej korekty i co mogą w tej sprawie zrobić" - powiedziała Czeskiej Agencji Informacyjnej Irena Hůlová z Amnesty International.

Heroine od dawna pisze o przemocy seksualnej i redefinicji gwałtu. Obecna nie opiera się na braku zgody, ale na groźbie przemocy: całkowicie ignoruje na przykład fakt, że ofiary gwałtu zwykle nie bronią się aktywnie. Wręcz przeciwnie, często zastygają w bezruchu, co jest całkowicie standardową reakcją z punktu widzenia psychologów. Stereotyp ten wpływa jednak na podejmowanie decyzji przez sędziów, którzy w wielu przypadkach nakładają na sprawców gwałtu jedynie warunki. Najwyższy czas zredefiniować gwałt w czeskim prawie.

Chcę przeczytać na ten temat

Posłanki do PE odrzucają pracoholizm i naciskają na bardziej korzystny harmonogram

Niektórzy posłowie buntują się przeciwko obecnemu układowi w Izbie Deputowanych, który ich zdaniem uniemożliwia pogodzenie życia rodzinnego i zawodowego. Wielogodzinne nadzwyczajne spotkania, obstrukcje i nocne posiedzenia są nie do zniesienia, zwłaszcza dla rodziców (a jeśli mamy być szczerzy, zwłaszcza dla matek) małych dzieci. Obecny system jest obecnie kwestionowany przez apel o bardziej korzystne warunki w Izbie Deputowanych, wystosowany przez posłankę Marie Jílková (KDU-ČSL). Został on podpisany przez ponad trzydziestu jej kolegów, połowa sygnatariuszy to mężczyźni. Domagają się na przykład lepszej przewidywalności nadzwyczajnych posiedzeń, równej liczby tygodni w harmonogramie posiedzeń lub obowiązkowych ośmiogodzinnych przerw na sen podczas długich posiedzeń spowodowanych przeszkodami, donosi Seznam Zprávy. Jílková chce również wprowadzić zmiany dla dobra innych pracowników Izby dotkniętych reżimem.

"Nie jest to już arena głównie dla mężczyzn w średnim wieku i starszych z dorosłymi dziećmi. Odsetek posłów, którzy są rodzicami małych dzieci lub dzieci w wieku szkolnym, wynosi ponad jedną czwartą, a wielu innych opiekuje się innymi członkami rodziny pozostającymi na utrzymaniu" - stwierdzili ustawodawcy w apelu do przewodniczącej Izby, Markety Pekarovej Adamovej (TOP 09), która powiedziała, że kwestia ta jest dla niej kluczowa.

Temat godzenia pracy i rodziny wydaje się być odwieczny, nawet na najwyższych szczeblach politycznych, ponieważ społeczeństwo nadal oczekuje, że kobiety będą przede wszystkim zaangażowane w opiekę: ci, którzy nie czują się komfortowo z takim podziałem, napotykają na szereg przeszkód i niską elastyczność, szczególnie w miejscu pracy. Tereza Semotamová napisała dla Heroine. cz o tym, jak wciąż zmuszamy kobiety do wyboru między rodziną a karierą. Był to również główny temat jesiennej konferencji World According to Heroine, gdzie wraz z moderatorką Janą Ciglerovą dyskutowali o tym prawniczka Šárka Homfray, komentator Petr Bittner, dyrektorka Aperii Eliška Kodyšová, socjolożka Lenka Simerská i matematyk René Levínský.

Chcę przeczytać na ten temat

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz