Gardener's Knot 2: "Połowa zgłoszonych przypadków molestowania jest sfabrykowana"

GwałtPrzemoc seksualnaRadim UzelSerialZgoda
Kamil Fila
| 3.10.2023
Gardener's Knot 2: "Połowa zgłoszonych przypadków molestowania jest sfabrykowana"
Autorkou ilustrace exkluzivně pro Heroine je ToyBox.

Każdemu wolno od czasu do czasu rzucić parę słów na wiatr. W mowie mówionej może się to zdarzyć z łatwością, w mowie pisanej powinno być rzadkością. Jednak gdy spojrzymy na to, co seksuolog i ekspert medycyny sądowej Radim Uzel mówi o gwałcie i molestowaniu, trudno oprzeć się podejrzeniu, że może on celowo dawać klapsy.

Jeśli przeczytasz dziewięć artykułów, które Radim Uzel opublikował na Invisible Dog lub obejrzysz wywiad na stronie Reflex przeprowadzony przez Pavla Štrunca 17 października 2018 r., W żadnym z nich Radim Uzel nie pracuje z jedną oficjalnie dostępną statystyką. Zaskakujące jest to, że od eksperta oczekuje się czegoś innego niż jego własne wrażenia. Jeśli być może zarzutem powinno być to, że są to popularyzujące formaty "felietonów" i "wywiadów lifestyle'owych", od których nie można oczekiwać rygoru, odpowiedź jest prosta: ekspert nie musi przytaczać wielu liczb, ale nie może po prostu rzucać liczbami.

Wywiad wideo zawiera nawet w tytule twierdzenie, że "połowa kobiet wymyśla oskarżenia". Twierdzenie to dotyczy przypadków MeToo, tj. nie bezpośrednio gwałtu, ale "zwykłego molestowania". Nie jest jednak wcale jasne, skąd Radim Uzel wziął tę liczbę. Moja hipoteza jest taka, że po prostu ją wymyślił. Gdy weźmie się pod uwagę dostępne dane statystyczne, chamstwo Uzela wprawia w osłupienie. Powinienem zaznaczyć, że znalezienie odpowiednich danych zajmuje laikowi z przeciętną znajomością obsługi komputera około pięciu minut.

Mniej niż odsetek fałszywych oskarżeń

Zarówno gwałt, jak i molestowanie to przestępstwa o wysokiej latencji - ukrywanie i niezgłaszanie. Szacuje się, że tylko około 8 procent przypadków gwałtu jest zgłaszanych. I jest to raczej optymistyczna liczba z bardziej rozwiniętych, wolnych krajów. Niektóre statystyki twierdzą, że w bardziej autorytarnych krajach odsetek niezgłoszonych przypadków wynosi 98-99%. Fałszywe oskarżenia obejmują 2-10 procent zgłoszonych gwałtów, w zależności od kontekstu, który jest różny (Wikipedia ma obszerny wpis na ten temat). Więc nawet jeśli weźmiemy najwyższe możliwe liczby, otrzymamy 10 procent z 8 procent, czyli 0,8 procent. Nie jest to nawet jeden procent fałszywych oskarżeń. Musiałoby dojść do 125 prawdziwych, bardzo traumatycznych gwałtów na kobietach, by jeden mężczyzna zniósł traumę fałszywego oskarżenia (więcej na ten temat można znaleźć w publikacji Rape Facts and Myths).

Nie ma takich danych jak dane

Liczby i statystyki muszą być rozumiane w kontekście i należy zachować ostrożność, aby korzystać ze sprawdzonych źródeł. Po prostu, gdy masz z góry gotowe wnioski, niektóre z tych badań mogą się przydać. Notorycznie źle przeprowadzone "badania" Eugene'a J. Kanina z 1994 roku przytaczają 41 procent fałszywych zgłoszeń, ale opierają się one tylko na jednej małej społeczności i są w całości oparte na twierdzeniach jednego policjanta. Ta dawno obalona praca jest następnie bez wahania cytowana przez byłego prawnika Johna Davisa, który w ciągu ostatnich kilku lat opublikował nie mniej niż sześć książek na temat "fałszywych oskarżeń o gwałt", "kobiecej histerii", "drapieżnictwa" i "społecznego gynocentryzmu". Jego sposób odczytywania wykresów, w którym sumuje zupełnie niepowiązane kategorie i dochodzi do 58% fałszywych oskarżeń, należy do kategorii ogólnego szaleństwa. Jego inne źródło, badanie Jamesa J. McNamary z 2012 r., oparło nawet swoje ustalenia na próbie zaledwie 30 przypadków.

Ważne jest również, aby nie mylić pojedynczych raportów policyjnych z rzeczywistymi badaniami ekspertów, które śledzą szersze próby w dłuższym okresie czasu. Krytyka poszczególnych raportów policyjnych z niektórych komisariatów polega na tym, że niektórzy funkcjonariusze mają "ustalone poglądy i oczekiwania dotyczące tego, jak ofiary gwałtu powinny odpowiednio reagować", więc nie traktują poważnie tych "źle zachowujących się kobiet". Czasami ofiara odmawia dalszej współpracy, ponieważ jest niezadowolona z pracy policji, a następnie okazuje się, że jest to fałszywe oskarżenie. Niektórzy policjanci biorą nawet fakt, że sami nie byli w stanie rozwiązać sprawy, mimo że ofiara współpracowała, jako dowód na to, że oskarżenie było fałszywe(!). Nie dlatego, że znaleźli domniemanego sprawcę i jego niewinność została udowodniona w sądzie. Rzeczywiście, czytając powyższy wpis na Wikipedii, można natknąć się na niewiarygodne błędy oficjalnych władz.

Można również przeczytać dwunastoletni raport na Aktuálně.cz, w którym brneńska policja twierdzi, że połowa kobiet wymyśliła gwałt. Jest to jedyny raport w Internecie, który zawiera tak wysoką liczbę. Jednak dane w artykule nie mają większego sensu matematycznego, a policja nie podała żadnej konkretnej liczby. Redaktor najwyraźniej wymyślił to na potrzeby nagłówka, ale sam artykuł nie potwierdza tego swoją treścią. Podsumowując, jest to bardzo nieudany tekst, który wygląda bardziej jak torsje, które nawet nie zostały poprawnie przeczytane, o czym świadczą rażące błędy gramatyczne.

Dwa typowe wyjątki

W każdym razie należy wspomnieć, że istnieją dwie bardzo typowe sytuacje lub typy kobiet, w których zgłoszenie przestępstwa seksualnego jest bardziej podejrzane. Po pierwsze, są to nastoletnie uciekinierki z problemami edukacyjnymi i historią zażywania narkotyków. Po drugie, kobiety oskarżające swoich byłych partnerów o znęcanie się nad dziećmi. Wskaźnik kłamstwa/fałszywości wynosi około 30 procent. Policjanci są do tego przyzwyczajeni, przeszkoleni w tym zakresie i zazwyczaj łatwo dowiadują się, że było to kłamstwo, ponieważ porównują zeznania mężczyzny, kobiety i dzieci, a rozbieżności często wychodzą na jaw szybko w trakcie śledztwa lub wolniej w sądzie. Trzyletni raport, który odnotowuje tendencję wzrostową w tej ostatniej grupie, mówi coś na ten temat. Jednak nawet w przypadku tych wyjątkowych grup nadal jest to dalekie od 50 procent. Co więcej, większość przypadków to nie gwałty czy molestowanie kobiet, ale młodych chłopców. Całkiem możliwe, że nawet jedna kobieta składająca trzydzieści siedem(!) podobnych oskarżeń, jak opisano w powyższym artykule, może zwiększyć statystyki. Nigdy nie można wykluczyć istnienia osób z chorobliwym pragnieniem zemsty lub osób cierpiących na urojenia. Ale ile takich przypadków się zdarza? Jeden pojawia się co kilka lat, a kobieta zostaje ukarana.

Jeśli Radimowi Uzelowi może przeczyć fakt, że jego osobiste doświadczenia opierają się na innych danych, nie pozostaje mi nic innego, jak polecić mu przeczytanie czegoś o prawie wielkich liczb. To, że na dziesięć rzutów kośćmi pięć razy z rzędu wypadnie szóstka, nie oznacza, że szóstka zawsze wypada w 50 procentach przypadków. Gdy rzucisz sto razy, tysiąc razy lub milion razy, stosunek ten będzie zupełnie inny. A jeśli zdarzy ci się zauważyć coś w jednym mieście w jednym sądzie dość często, to nie jest to średnia krajowa i rzeczywisty stan rzeczy. Może być tak, że niektórzy sędziowie i niektórzy biegli otrzymują tylko niektóre sporne sprawy, w których odsetek fałszywych oskarżeń jest wyższy. Powinni jednak być tego świadomi, a nie przedstawiać swoje doświadczenia jako uniwersalną prawdę.

Czy Knot kiedykolwiek mówi prawdę?

Możemy zapytać bardzo poważnie: dlaczego za każdym razem, gdy Radim Uzel udziela wywiadu na temat molestowania seksualnego i przemocy, a nawet pisze artykuły na ten temat z własnej inicjatywy, nigdy nie przedstawia nawet zarysu tego, jak poważny jest to problem? Czy robi to celowo (i dlaczego?), czy też jest po prostu oderwany od rzeczywistości i rozpaczliwie niekompetentny? Trudno jest nawet znaleźć przypadek, w którym Radim Uzel nie mówi jawnej nieprawdy na jakiś temat, a nawet jego słowa brzmią prawdziwie w odpowiednim kontekście. Przeglądając archiwum mediów Newton, można znaleźć zapis wiadomości FTV Prima z 2 października 2016 roku. Radim Uzel komentuje w nim liczbę gwałtów i stwierdza: "To, że nie ma przemocy seksualnej ani nadużyć w małżeństwie, jest oczywiście kompletnym mitem". Następnie dodaje: "Często spotykamy się z przypadkami, które być może są ukrywane przez długi czas. I aby się nie wstydzić, że tak powiem, [jest to] być może zatuszowane i ukryte".

Godne uwagi jest to, że najwięcej dowiadujemy się z publicznych wystąpień Radima Knota, gdy jest on osadzony w relacjach telewizyjnych, które poza tym są powierzchowne i skrótowe. W swoich artykułach i książkach pisze na ten temat w taki sposób, że umniejsza go niemal w każdym stwierdzeniu. Jednak tylko w swojej jedynej publikacji z ostatnich dziesięciu lat, The Horny Beast of 2020 (s. 80), podaje konkretne liczby.

"Liczba zgwałconych kobiet w Czechach waha się około 0,1 procent rocznie, z odchyleniem około 0,02 procent. Średnia liczba kobiet zgwałconych w ciągu jednego roku oscylowała wokół 573 w ciągu ostatnich czterech lat. Statystyki pokazują, że nastąpił niewielki spadek liczby przestępstw gwałtu zgłaszanych na policję (...) W latach 90. liczba zgłaszanych gwałtów wahała się od 634 do 890 przypadków rocznie. W pierwszej dekadzie XXI wieku zgłaszano od 500 do 687 przypadków gwałtów rocznie. Jako odsetek całkowitej przestępczości, gwałty stanowią 0,2%. Stanowią one jedynie widoczną część góry lodowej. Szacuje się, że tylko 3-8% przypadków jest zgłaszanych".

Tak więc najpierw dowiadujemy się, jak mało kobiet jest gwałconych każdego roku. Następnie dowiadujemy się, że liczba ta spada z biegiem lat. A następnie zapewnia się nas, że jest to sprawa nieistotna w porównaniu z innymi przestępstwami. Tak jakby którakolwiek z tych informacji cokolwiek znaczyła. Po co porównywać liczbę gwałtów ze wszystkimi kradzieżami kieszonkowymi lub oszustwami ubezpieczeniowymi razem wziętymi? Po co odnosić liczbę zgwałconych kobiet rocznie do całkowitej liczby kobiet w populacji? 0,2% nic nam nie mówi. 20 kobiet dziennie lub 7000 rocznie już tak - a są to niższe szacunki. Już sam sposób, w jaki jest to przedstawiane, może umniejszać powagę sytuacji. Co mówi nam liczba dotycząca spadku? Nie wiemy, dlaczego tak się dzieje i czy faktycznie spada, czy też jest mniej zgłaszany i bardziej pomijany.

Książka została opublikowana w 2020 roku, dlatego uderzające jest to, że pomija statystyki, że w 2019 roku odnotowano najwyższą liczbę przypadków zgłoszonych w Czechach od dekady. Liczba przypadków spadła o kilka przypadków tylko w pięciu z czternastu regionów, ale ponownie gwałtownie wzrosła, o ponad jedną trzecią, w pozostałych dziewięciu. Oto, co się dzieje, gdy "ekspert", który przekroczył swój zenit, nie zna rzeczywistych danych.

Edukować kobiety, ale nie mężczyzn

Ten pojedynczy cytowany akapit jest również końcem merytorycznej części całego 15-stronicowego rozdziału What's Normal and What's Not, w którym osiem stron poświęcono dewiacjom i fetyszyzmowi, pięć stron gwałtowi i dwie strony przemocy domowej. Tutaj Knott wspomina o dziesięciu kolejnych mitach dotyczących gwałtu, używając dwóch trzyzdaniowych akapitów ("Gwałt nie przybiera przede wszystkim formy nagłego napadu na ulicy.Większość gwałtów ma miejsce na osobności, w atmosferze społecznej bliskości."), nie rozwijając ich w żaden sposób.

W książce Sexual Myths and Superstitions poświęca gwałtowi czternaście stron. Większość miejsca marnuje na zabawne anegdoty z sądów (do których przejdziemy w innym artykule), a już na samym początku zachwyca się nowością. "Amerykańscy koledzy poinstruowali mnie ostatnio, że nawet w trakcie konsensualnego stosunku kobieta może zmienić jego kwalifikację. Jeśli w jakiś sposób przestanie jej się to podobać, powie "dość", a jeśli partner będzie kontynuował z taką samą częstotliwością ruchów frykcyjnych, od tego momentu może to zostać uznane za gwałt. Jedynym sposobem, aby zapobiec takiemu przestępstwu, jest wymaganie pisemnego odwrócenia przed rozpoczęciem stosunku". (s. 109)

To dość przerażające, gdy książka, która rzekomo obala mity, sama propaguje mit o nieuchronności pisemnego potwierdzenia, że stosunek odbył się za obopólną zgodą. Wyraźna zgoda to oczywiście nie to samo, co pisemna zgoda, jak na przykład omawia Johanna Nejedlová z Konsent na A2larm, i jest to norma prawna, która prowadzi do większej świadomości tego, jak traktować ludzi, a nie do większej kary.

Książka Sexual Myths and Superstitions zawiera również porady dotyczące tego, co kobiety powinny robić, aby uniknąć gwałtu. " 1. Nie ryzykuj sytuacji, miejsc i imprez o złej reputacji. 2. Jasno określ swoją tolerancję seksualną. 3. Nigdy nie ośmieszaj partnera, kwestionując jego męskość. 4. 5. nie grozić przemocą, ale zgłosić sprawcę natychmiast po popełnieniu przemocy". (str. 121) Są to podstawowe prawdy, ale typowe jest to, że gwałt jest rozpatrywany wyłącznie z perspektywy kobiet. Apel do mężczyzn czy ogólna edukacja partnerska nie są rozwijane przez Radima Uzela ani w jego książkach, ani, o ile mi wiadomo, w jego wykładach. Nie mówi nic o pomocy ofiarom.

Dlaczego tego nie zgłosiłaś?

Sceptycy lubią zastanawiać się, dlaczego ofiary przemocy seksualnej czasami w ogóle nie zgłaszają tego aktu. Ludmila Čírtková, prodziekan Akademii Policyjnej Republiki Czeskiej, wyjaśnia przyczyny. "Z prawie 600 spraw w zeszłym roku (chodzi o rok 2015 - przyp. autora), 425 zostało wyjaśnionych, 345 spraw trafiło do sądu i tylko 154 sprawców zostało skazanych. Czasami tylko na wyroki w zawieszeniu (...). Kiedy ofiara decyduje się pójść na policję, musi przejść ogólne badanie wiarygodności, które zwykle przeprowadza się tylko ze świadkami. Chodzi o to, że są zarówno świadkami, jak i ofiarami, a ofiary traumatycznej napaści seksualnej zwykle wypadają okropnie w testach pourazowych, z dziwnymi i poniżającymi raportami biegłych. Co w tym momencie jest całkowicie zrozumiałe (...). Sąd nie uznaje ich za wiarygodnych z powodu takich opinii i nie bierze ich zeznań pod uwagę. A tam, gdzie nie ma dowodów, nie ma przestępstwa. Postrzegam to jako fundamentalny problem i proponuję zmianę ustalonej praktyki. Nie oceniać ofiar na podstawie ogólnej wiarygodności po doświadczeniu przestępstwa. Nawet w innych krajach taka ocena nie jest wymagana".

W swojej książce o mitach seksualnych Knot nie waha się również użyć jako źródła fragmentu rozmowy, którą (rzekomo) podsłuchał w komunikacji miejskiej. "Współpasażerka głośno opowiadała siedzącej obok koleżance o ciężkim losie jej przyjaciółki, która wciąż nie może pozbyć się męża. "Nie wyprowadziłby się nawet po rozwodzie, kto wie, jak potoczyłby się podział majątku, a przeciąganie liny o dzieci też jest prawdziwą udręką. Więc zgłosiła go za gwałt. Wcześniej miał rysę na karcie karnej, więc zamknęli go na dobre i wyszedł. Moja przyjaciółka ma teraz mieszkanie, dzieci i majątek, a podczas tych kilku lat w więzieniu rozwód zostanie załatwiony. Poczułem dziwny dreszcz w kręgosłupie i przypomniałem sobie zdanie znanego psychiatry, który zakończył profesjonalną rozprawę na temat gwałtu małżeńskiego ostrzeżeniem: "Większość mężczyzn nie zdaje sobie sprawy, jak niebezpieczny czyn popełniają, uprawiając seks z własną żoną".

Przypomnijmy, że Radim Uzel nie opowiedział tej historii w rozmowie poza nagraniem, która nie pozostawiła żadnego fizycznego ani cyfrowego śladu. Czuł potrzebę napisania całkowicie niewiarygodnej plotki w książce o mitach seksualnych! Oczywiście nie ma znaczenia, czy rzeczywiście ją podsłuchał. (Chociaż, jak pokażą następne rozdziały, Radim Uzel lubi często zmyślać. Zwykle można to rozpoznać po tym, że opisywane osoby mówią językiem Radima Uzela, jak w powyższym cytacie). Najważniejsze jest to, że plotek tego typu nie da się zweryfikować, ani zrozumieć całej złożoności potencjalnej sytuacji. Uzel nie zapomina jednak ponownie przestraszyć mężczyzn o niebezpieczeństwie, jakie grozi im ze strony kobiet, ponieważ takie "oszustwa gwałtu" prawdopodobnie zdarzają się dziś i każdego dnia, a on nie był biegłym sądowym w tej sprawie, tylko dla heck of it.

Zakończenie rozdziału zawiera najgorsze uprzedzenia, które niestety podziela około 60 procent czeskich mężczyzn i kobiet. Większość Czechów uważa, że gwałt jest czasem winą kobiety, podczas gdy w innych, bardziej rozwiniętych krajach myśli tak zaledwie jedna czwarta ludzi i słusznie nikt nie powinien. Tylko napastnik jest w 100% odpowiedzialny za gwałt. Nie ma niczego, co sprawiałoby, że ktokolwiek zasługiwałby lub był winny gwałtu. Jednak Knot pisze:"Ale w końcu, z ręką na sercu: czy kobieta naprawdę nie jest czasem trochę winna swojej własnej lekkomyślności?" (Seksualne mity i przesądy, s. 122). Ktokolwiek jest w stanie tego bronić, jest na poziomie fanatycznych muzułmańskich imamów, którzy twierdzą, że tak jak koty zjedzą wyrzucone mięso na ulicy, tak mężczyzna musi automatycznie rzucić się na nieodpowiednio nagą kobietę: "Czy to wina kota, czy nieosłoniętego mięsa? Nieprzykryte mięso jest problemem". Nie wspominając już o tym, że wiele kobiet, które są gwałcone w jakimkolwiek społeczeństwie, jest zwykle ubranych dość mało zachęcająco.

Porażka na żywo

W 2007 roku odnotowano około 850 przypadków przemocy domowej; w ostatnich latach liczba ta wzrosła do 1200 - 1300 rocznie. Nie oznacza to, że przemoc wzrasta (choć tak się dzieje podczas kwarantanny), ale że ofiary mniej się boją. W okresie kwarantanny, którego doświadczamy po raz drugi w tym roku, liczba przypadków gwałtownie rośnie, szacunkowo o 30-40 procent.

Kiedy 29 października 2020 r. Telewizja Czeska przygotowała program specjalny poświęcony tegorocznym laureatom odznaczeń państwowych, pojawił się w nim również Radim Knot, a prezenter zapytał go o sytuację podczas kwarantanny koronawirusa. Przez długi czas trzyma nas w napięciu, wygląda na to, że zaraz powie coś sensownego, ale potem znowu nie zawodzi, a wręcz (w 55. minucie audycji) przechodzi samego siebie: "Chodziło mi o to, że niektórzy politycy wykorzystują urząd polityczny trochę jako rodzaj broni seksualnej... No, a po drugie to jest kwestia przemocy seksualnej i molestowania seksualnego, to byłaby długa historia, oczywiście to jest duży problem w tej chwili, bo mam wrażenie, że to się trochę zaostrza".

Radim Uzel miał szansę powiedzieć, że życie seksualne raczej cierpi w kwarantannie i być może miał pewien zawodowy i moralny obowiązek wspomnieć, że przemoc domowa rośnie i wskazać na zapobieganie lub doradzić ofiarom, aby uzyskały pomoc i zachęcić je, aby nie bały się zająć swoją sytuacją. Zamiast tego bełkotał o tym, "jak stajemy się trochę twardsi". Nazwijmy to dosłownie porażką w terenie.

Rozumiem, że na podstawie tych przykładów nadal może nie być do końca jasne, co Radim Uzel robi źle, ponieważ jak dotąd opisuję tylko jego zygzakowanie, a nie naprawdę ostre wypowiedzi, do których przejdziemy później. Ale już teraz powinno być oczywiste, że nie robi on dobrych rzeczy tam, gdzie powinien. Liczba oświadczeń i punktów sprzedaży, których używa do bagatelizowania poważnych kwestii, nie może zrównoważyć sporadycznego napomnienia, że "wszystkie stosunki seksualne powinny być zgodne po obu stronach" (jak niezwykle gustownie pokazuje ten film), gdy z wielu innych przypadków jasno wynika, że Radim Uzel nie rozumie, czym jest zgoda.

W trzeciej części tego artykułu zobaczymy, jak Radim Uzel błędnie interpretuje wydarzenia związane z ruchem MeToo i fałszywie wybiera prototyp, który fałszywie lub niepotrzebnie oskarża kobiety. Już tam realistycznie odczłowieczył ofiary i zasiał fundamentalną dezinformację w powszechnej świadomości. Rozdział ten będzie prawdopodobnie najbardziej szczegółowym opisem przypadków MeToo, jaki kiedykolwiek ukazał się w Czechach, i pokazuje, jak wiele bezsensownych mitów zostało stworzonych. Radim Uzel powiela je i rozpowszechnia publicznie z pozycji "autorytetu" i "eksperta".

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz