Randki po rozstaniu: kiedy poszukiwanie miłości może nas uratować

Randki
Redakcja Heroine
| 18.9.2023
Randki po rozstaniu: kiedy poszukiwanie miłości może nas uratować
Shutterstock

Jak długo należy odczekać po rozstaniu przed rozpoczęciem nowego związku? Istnieje wiele niepisanych zasad na ten temat. Jedna z nich mówi, że należy odczekać z ponowną randką około połowy czasu trwania poprzedniego związku. Inna z kolei mówi o jednym miesiącu na każdy rok związku.

Ale zapomnij o liczbach - może kluczem jest długość lub powaga poprzedniego związku, a im poważniejszy i ważniejszy był dla ciebie, tym dłużej powinieneś zrobić sobie po nim przerwę. A może po prostu powinieneś zacząć umawiać się na randki, kiedy znów "masz na to ochotę". Ale co, jeśli ktoś "czuje to" tydzień po zerwaniu? Czy naprawdę czuje się na siłach, czy tylko się oszukuje? Większość ludzi prawdopodobnie powiedziałaby, że tydzień to za mało czasu na powrót do randkowania i że jeśli tak szybko do kogoś wracasz, to jest to tylko łatanie związku.

To zarówno odwrócenie uwagi, jak i zemsta

Związki po zerwaniu są postrzegane jako coś złego. Powszechnie uważa się, że ludzie potrzebują czasu, aby się wyleczyć i poznać swoje niezależne i samotne ja, aby mogli wejść w kolejny związek z czystym kontem i nie powtarzać swoich błędów. Jeśli nie poczekają wystarczająco długo, ryzykują skomplikowany i niezdrowy rozwój w nowym związku. Istnieją również sytuacje, w których ludzie wchodzą w inne relacje z niewłaściwych powodów, takich jak chęć odwrócenia uwagi i nie myślenia o bólu spowodowanym przez poprzedni związek, a nawet chęć zemsty na byłym partnerze.

Według moich badań, okres samotności między dwoma związkami jest zwykle dość krótki, zwykle krótszy niż rok.

W jednej z moich ankiet zapytałem ludzi, co myślą o związkach po zerwaniu. Zgodnie z oczekiwaniami, większość opinii była negatywna, powtarzając postawę, że ich celem jest załatanie dziury pozostawionej przez poprzedni związek lub odegranie się na kimś. Mówi się, że takie relacje są powierzchowne i krótkotrwałe (około czterech miesięcy), a ludzie, którzy się w nie angażują, są samotni, bezinteresowni i zdesperowani. Wielokrotnie podnoszono również kwestię tego, czy związek po rozstaniu jest korzystny dla nowego partnera i czy jest on w takiej sytuacji zwykłym pionkiem. Wiele osób po prostu założyło, że seks był jedynym powodem, dla którego to się stało, próbując poczuć się lepiej lub przetrzeć oczy byłemu. Jednak wiele z tych poglądów nie pokrywa się z rzeczywistością - może z wyjątkiem seksu z zemsty.

Chociaż wiele mówi się negatywnie o związkach po rozstaniu, jest to dość powszechne zjawisko. Według moich badań, okres samotności między dwoma związkami jest zwykle dość krótki, zwykle krótszy niż rok. W odpowiedzi na bezpośrednie pytanie, 30 procent osób przyznało, że kiedykolwiek było w takim związku. Prawdopodobnie nie jest dużym zaskoczeniem, że temat ten otwiera drzwi do hipokryzji dla wielu osób - mierzą siebie i innych zupełnie inną miarą, jeśli chodzi o zasady rozstania.

Wszyscy twierdzą, że czekają około sześciu miesięcy między związkami, podczas gdy inni nie czekają trzech miesięcy, zanim wskoczą z powrotem. Jest to prawdopodobnie forma stronniczości dla własnego interesu, ponieważ logicznie rzecz biorąc, to stwierdzenie nie może być prawdziwe, jeśli wszyscy je powtarzają. W każdym razie, z perspektywy jednostki, prawdopodobnie sensowne jest kierowanie się tym, co każdy z nas czuje i nie przejmowanie się zbytnio tym, ile czasu minęło od rozstania. Jednakże, jeśli ktoś ocenia działania innych, ludzie mogą być bardziej krytyczni i bardziej skłonni do odrzucenia związku, który rozpoczął się wkrótce po zerwaniu, jako przejściowego.

Szukanie kogoś ma sens

Aby ocenić relacje po rozstaniu, należy najpierw umieścić je w szerszym kontekście, uznając, że są one poprzedzone zakończeniem innego związku. Większość związków w końcu się kończy, a okres po zerwaniu jest zwykle bardzo nieprzyjemny dla wszystkich.

Jeśli jest to długotrwały związek, rozpad ma szczególnie negatywny wpływ i może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, finansowych lub prawnych. Nawet relacje z przyjaciółmi i rodziną mogą ucierpieć w wyniku zerwania, wyróżniając partnera z mniejszym kręgiem znajomych, który potrzebuje największej pomocy. Istnieją więc dobre powody, dla których ktoś, kto niedawno przeszedł przez rozstanie, może czuć się samotny, a nawet "zdesperowany". Poszukiwanie kogoś nowego ma sens.

Ludzie, którzy natychmiast przechodzą z jednego związku do drugiego, są często szczęśliwsi, mają większą pewność siebie i częściej wierzą, że są atrakcyjni dla innych.

Kiedy nowy związek nie oznacza jednego problemu za drugim, z pewnością przynosi to pewne korzyści. Oprócz prostego faktu posiadania kogoś, z kim można spędzać czas, wraz z nowym związkiem pojawiają się znajome ekscytujące uczucia zakochania i namiętności. W porównaniu do osób samotnych, ludzie w związkach rzadziej zapadają na depresję i stany lękowe. Związki mają również wpływ na zdrowie - pary małżeńskie mają niższe ryzyko otyłości i chorób przewlekłych w porównaniu z singlami i żyją dłużej. Nawet studenci będący w związkach często cieszą się lepszym zdrowiem i ogólnym samopoczuciem.

Jeśli bycie w związku jest ogólnie zdrowe, jest to istotny powód, dla którego związki po rozstaniu również nie są całkowicie złe. Czy próba wyjścia ze związku, który już się zakończył, jest czymś tak strasznym? Jeśli jedynym problematycznym czynnikiem jest czas, który upłynął między zerwaniem a rozpoczęciem nowego związku, moje badania wykazały, że ludzie, którzy natychmiast przechodzą z jednego związku do drugiego, są często szczęśliwsi, mają większą pewność siebie i są bardziej pewni swojej atrakcyjności dla innych.

Tak, te korzyści są do pewnego stopnia samolubne, ale kiedy dana osoba jest szczęśliwsza, jej nowy partner może również odnieść pozytywne korzyści. Oczywiście są oni również w bliższym kontakcie z tym nowym odpowiednikiem - co sugeruje, że ich nowe relacje działają. Rzadziej też żywią uczucia do swoich byłych partnerów (i, nieco paradoksalnie, widują ich częściej).

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz