"Miałem szczęście, że odkryłem swoją traumę, gdy byłem młody" - mówi rysownik ToyBox w podcaście

Hlas Heroine
Kampania na rzecz nowych podcastów
Podcasty
Pudełko z zabawkami
Anna Urbanová, Pavel Houdek
| 29.9.2023
"Miałem szczęście, że odkryłem swoją traumę, gdy byłem młody" - mówi rysownik ToyBox w podcaście
archiv ToyBox

Pierwszym podcastem, który chcemy zaprezentować w ramach serii Voice of Heroine, jest podcast z ilustratorką i artystką komiksową ToyBox. Jest matką bliźniaków i wychowuje dwójkę innych dzieci, otwarcie mówiąc o wykorzystywaniu seksualnym, które spotkało ją w dzieciństwie i wpłynęło na jej życie.

ToyBox jest jedną z najlepszych czeskich ilustratorek. Jej prace były publikowane w wielu mediach drukowanych, ilustruje książki i tworzy sztukę uliczną, a dla majowego wydania magazynu Heroine zaprojektowała różową okładkę "Bądź swoją własną bohaterką". Ale w przeciwieństwie do wielu artystów, działa również jako osoba publiczna i otwarcie mówi o swoich doświadczeniach życiowych. Kiedy miała cztery lata, padła ofiarą wykorzystywania seksualnego przez członka rodziny.

Zapytana o to, kiedy zdała sobie sprawę z tego, co się z nią stało, opowiada, jak po jednym nieudanym związku trafiła na odwyk, gdzie uczęszczała na terapię grupową i arteterapię. Dopiero tam przypomniała sobie to doświadczenie. "Miałam szczęście, że odkryłam traumę w stosunkowo młodym wieku i mogłam zacząć sobie z nią radzić".

ToyBox przeprowadził szczegółową rozmowę z Pavlem Houdkiem na temat traumy i tego, jak objawia się ona - często niewidocznie - w życiu tych, którzy jej doświadczyli. "Byłem niespokojnym dzieckiem, uciekłem z domu jako nastolatek, byłem dziki. Miałam wiele toksycznych związków, a za moim zachowaniem zwykle kryła się nieufność wobec mężczyzn, autorytetów". Jak się okazuje, trauma podobnie objawia się u wielu kobiet, które - z perspektywy społeczeństwa - zachowują się "dziwnie". "Chcę stanąć w ich obronie. Nie można im po prostu powiedzieć - znajdźcie sobie normalnego faceta. Nie mogą, bo w przeszłości zostały strasznie skrzywdzone".

ToyBox przyznaje, że jest niezwykle otwarta na temat swoich doświadczeń, po części dlatego, że czuje, że jest to ważne - zarówno dla ofiar, które mogą być wzmocnione przez jej historię, aby zająć się swoją traumą, jak i jako profilaktyka. "Musimy nauczyć się chronić nasze córki".

Posłuchaj zapowiedzi pierwszego odcinka podcastu Voice of Heroine!

Czego jeszcze będzie można posłuchać w podcaście?

Każdy, kto pracuje w zawodach kreatywnych, znajdzie tu coś dla siebie. Poruszony zostanie problem wynagrodzenia finansowego i uporczywego problemu, że działalność artystyczna postrzegana jest jako hobby, po prostu "hobby", a co za tym idzie twórca powinien zadowolić się symbolicznym honorarium. Pavel Houdek i ToyBox opowiedzą także o tym, jak wymagający zawód łączy się z macierzyństwem, jak wpływa to na jej relacje partnerskie i możliwość poświęcenia się czemuś innemu niż praca i rodzina. Nie zabraknie ciekawych spostrzeżeń na temat solidarności kobiet na wyższych stanowiskach, "strażniczek", jak nazywa je ToyBox, oraz sposobów, w jakie pomagają i wspierają się nawzajem. Tematem będzie również opieka nad zdrowiem psychicznym.

Numerowana i PODKREŚLONA odbitka artystyczna Be your own heroine autorstwa Toybox

"Bądź swoją własną bohaterką" to motto, z którym ilustratorka Toybox stworzyła bohaterkę majowej okładki. Chcesz mieć jej podpisaną grafikę na ścianie? Wesprzyj naszą kampanię HitHit na rzecz tworzenia podcastów i odbierz nagrodę. Rozmiar grafiki to 50 × 70 cm. Będzie więc naprawdę wyróżniać się we wnętrzu.

Wesprzyj nas!

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz