Reality show Love is Blind przenosi nas do średniowiecza związków

Nieskazitelna znajomość
Marie Heřmanová
| 15.9.2023
Reality show Love is Blind przenosi nas do średniowiecza związków
Foto:Netflix

Po prawie dwóch miesiącach kwarantanny dla wszystkich jest jasne, że nie nauczymy się obijać palców u nóg ani włoskiego zamiast wychodzić na piwo, ale będziemy lepsi w oglądaniu, na które wciąż nie mamy odpowiedniego czeskiego słowa. A jeśli jest jedna rzecz, która szczególnie nadaje się do gnicia na kanapie, to są to dziwaczne reality show, najlepiej o randkach.

Niewiele osób mogło przegapić najnowszy hit Netflixa, reality show Love is Blind. Choć może on mieć rewolucyjne oblicze, szukając odpowiedzi na pytanie, czy dana osoba może się zakochać, nigdy nie widząc obiektu swojej pasji, nie jest wcale tak rewolucyjny, a już na pewno nie w sposób, jaki obiecuje. Jako materiał treningowy sprawdza się dobrze, ale nie ma w nim nic rewolucyjnego. W rzeczywistości jest tak mało rewolucyjny, że warto zastanowić się, jak mógł odnieść taki sukces.

Trzydzieści dni od pierwszej randki do ołtarza

Ten dziesięcioodcinkowy serial śledzi losy trzydziestu atrakcyjnych osób w wieku od 25 do 35 lat z Atlanty w USA. Jak przystało na reality show, na początku uczestnicy wprowadzają się do tego samego domu, ale mężczyźni i kobiety mieszkają osobno i spotykają się tylko po dwóch w specjalnych celach przedzielonych nieprzezroczystą ścianą. Mogą ze sobą rozmawiać, ale się nie widzą. Pierwsze odcinki zaczynają się jak klasyczne szybkie randki, w których obie płcie poznają się poprzez serię szybkich pytań. W drugim odcinku scenariusz zaczyna nabierać kształtów. Uczestnicy mają dziesięć dni na rozmowę ze sobą w swoich celach. Ale tylko ci z nich, którzy zdecydują się na poważnie i zaręczą się na podstawie samych rozmów, mogą spotkać się osobiście.

Pary, które pomyślnie przejdą wstępny test, spędzają kolejne dziesięć dni na wakacjach w tropikalnym kurorcie, a następnie kolejne dziesięć dni mieszkając razem, odwiedzając rodziny i spotykając się z przyjaciółmi. Dzień trzydziesty przynosi spacer do ołtarza, ale do ostatniej chwili nie jest jasne, kto tak naprawdę powie "tak". Bez scenariusza dramatu na końcu, jest to bardzo banalna klasyczna perypetia związku, której większość z nas doświadczy w ciągu kilku lat, skondensowana do jednego miesiąca.

Nudni ludzie zadają nudne pytania

Kilka pierwszych odcinków jest autentycznie zabawnych, a uczestnicy próbują prowadzić szczere rozmowy, zadając trudne pytania i całkiem przyjemnie jest obserwować, jak niektórzy z nich stopniowo zbliżają się do siebie, być może na podstawie wspólnego poczucia humoru. Prowadzący nieustannie przypominają nam, że oglądamy swego rodzaju eksperyment mający odpowiedzieć na pytanie, czy miłość naprawdę jest ślepa, tj. czy możemy zakochać się całkowicie niezależnie od atrakcyjności fizycznej, opierając się na zrozumieniu i wspólnych wartościach.

Inteligentna osoba ze zdolnością do głębokiej rozmowy znajdzie pięćdziesiąt powodów, by nigdy nie zapisać się do reality show, zanim skończy poranną kawę.

Problem polega jednak na tym, że prawie wszyscy zaangażowani są nudnymi osobami bez osobowości, które nie potrafią zadać sobie nawzajem żadnych naprawdę głębokich pytań, chyba że za głębokie pytanie uważasz na przykład "co sprawiło, że ostatnio płakałeś?". Co nie jest zaskakujące, ponieważ inteligentna osoba ze zdolnością do głębokiej rozmowy może znaleźć pięćdziesiąt powodów, aby nigdy nie zapisywać się do reality show, zanim skończy poranną kawę. Jednak to właśnie podczas pierwszych dwóch odcinków najczęściej myślałem, że prawdopodobnie spodobałby mi się podobny eksperyment z ludźmi, którzy mają coś do powiedzenia, a idea możliwości prawdziwego poznania kogoś tylko poprzez rozmowę i bez rozpraszania się czymkolwiek z rzeczywistości, w tym wyglądem fizycznym, jest dla mnie zdecydowanie intrygująca. Po prostu ludzie, którzy obecnie próbują to zrobić na ekranie, nie są zbyt interesujący.

Pierwsze zaręczyny mają miejsce na samym początku, więc można się zastanawiać, czy uczestnicy naprawdę w to wierzą, gdy ze łzami w oczach deklarują miłość do kogoś, kogo nigdy nie spotkali i znają od dokładnie trzech dni. Ale i tak jest fajnie. Odpoczynek w romantycznym meksykańskim kurorcie, gdzie pary, których miłość została odwzajemniona po drugiej stronie celi, są natychmiast wysyłane i w ten sposób odbywają się zaręczyny, jest - ponownie bez zaskoczenia - kolejnym sitem. Po kilku dniach niektórzy rezygnują, ponieważ odkrywają, że ich wymarzony partner nie jest materiałem na ołtarz, ale kimś, z kim nie mają sobie nic do powiedzenia. Ale jednocześnie na tym niewinna zabawa się kończy i czasem robi się trochę zimno.

Pijaństwo, rasizm i nienawiść

Dla mnie osobiście zupełnie niezrozumiała i prawie nie do oglądania była kłótnia pary radzącej sobie z informacją, że jedno z nich jest biseksualne. Kończy się wyuzdaną tyradą i jest takim pokazem nietolerancji i ciasnoty umysłowej, że widz zaczyna czuć się niemal trochę winny. Podobnie, poza poczuciem winy jest oglądanie uczestniczki Jessiki, która ma bardzo oczywiste problemy ze sobą i alkoholem. W prawie żadnej scenie nie widać jej bez wina w ręku, jej pijaństwo odgrywa znaczącą rolę w jej "związku" z trenerem fitness Markiem, który jest od niej dziesięć lat młodszy, a więc jest to bardziej voyeurystyczne wykorzystywanie cudzego nieszczęścia. Nie wiem, co zrobić z dramaturgiczną decyzją, by nie komentować takich ekscesów, ale mówi to wiele o etyce całego gatunku reality TV.

Idea romantycznej miłości jako ostatecznego szczęścia jest w nas głęboko zakorzeniona, choć wielu historyków wskazuje, że z pewnością nie zawsze tak było.

Too Hot To Handle doprowadza do całkowicie absurdalnego końca to, co zapoczątkowało Love is Blind - ideę, że ostatecznym szczęściem w życiu jest nieskażona, czysta i romantyczna miłość, rozgrywana ściśle w granicach heteroseksualnego monogamicznego związku. Seks i pociąg fizyczny są rodzajem grzechu, który skaża tę czystą miłość i uniemożliwia jej bycie naprawdę znaczącą. Kiedy Netflix wypuści reality show o tym, jak wytrwać w dziewictwie do ślubu, prawdopodobnie nie będę zaskoczony, ale wolałbym ponownie przeczytać The Handmaid's Tale zamiast oglądać ten serial.

Uleganie urokowi reality show, które udają, że są wiarygodne i autentyczne, jest w tym przypadku strasznie łatwe. Idea romantycznej miłości jako ostatecznego szczęścia jest w nas głęboko zakorzeniona, choć wielu historyków wskazuje, że z pewnością nie zawsze tak było. Spełnienie życia poprzez fatalną miłość jest najbardziej fundamentalną koncepcją w zachodniej literaturze i ogólnie produkcji kulturowej, od Tristana i Izoldy, przez Romea i Julię, po Elizabeth Bennett i pana Darcy'ego. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy model ten, co więcej, w swojej ściśle ograniczonej heteronormatywnej formie mężczyzny i kobiety w podobnym wieku ze ścisłym naciskiem na monogamię, zaczyna być postrzegany jako jedyna prawdziwa droga do szczęścia. I to jest pomysł, który scenarzyści Netflixa próbują nam sprzedać, tylko po to, by następnie wykorzystać to, jak desperacko ludzkość za tym tęskni i jak dobrze jest zobaczyć, jak komuś się to udaje, przynajmniej na ekranie.

Nie tylko Romeo i Julia mają prawo do szczęścia.

Niepokojące jest to, jak konserwatywny jest ten pomysł. Pary tej samej płci w wielu przypadkach mają do czynienia z podobną dynamiką relacji jak pary heteroseksualne, choć w znacznie bardziej złożonych okolicznościach społecznych i osobistych. Tak więc presja na monogamiczne szczęście pary może dotyczyć również ich, ale w jakiś sposób żadna para tej samej płci nie znalazła się w selekcji Netflixa. Scenarzyści nie mogli też wybaczyć sobie przedstawiania biseksualizmu jako "szokującego problemu". Przede wszystkim jednak zastanawiam się, co ludzie, którzy nie chcą lub nie muszą żyć w parze, mają z tego wynieść. Wiele z nich jest nieszczęśliwych w obecnym klimacie społecznym, ponieważ czują, że coś jest z nimi nie tak, gdy po prostu nie pasują do pudełka pary. Wiele osób jest nieszczęśliwych w związkach, ponieważ oczekują od nich sensu i zbawienia, a żaden partner nigdy nie jest w stanie sprostać takim wymaganiom. Po prostu powszechnie podzielane i wzmacniane przez kulturę popularną wyobrażenie o ostatecznym szczęściu pary jest często silniejsze niż my sami.

A co z ludźmi w związkach poliamorycznych? Co z ludźmi, którzy nie czują się komfortowo w monogamii? Co z ludźmi o specyficznych potrzebach seksualnych, których nie można zaspokoić w ramach tak wąsko pojmowanej koncepcji związku partnerskiego? Z pewnością powinniśmy oczekiwać, że najbardziej wpływowa platforma streamingowa naszych czasów, z jej niemal nieograniczonymi możliwościami dramaturgicznymi i produkcyjnymi, będzie przełamywać, a nie wzmacniać obowiązujące stereotypy. Czy kiedykolwiek doczekamy się reality show o tym, jak ważna w życiu jest przyjaźń i jak nie powinna być ona przyćmiewana przez związki partnerskie? O tym, że umiejętność bycia samemu jest bardziej skomplikowana i ważniejsza niż umiejętność znalezienia partnera, a nawet o tym, że to pierwsze jest warunkiem wstępnym tego drugiego? Albo przynajmniej o tym, że wiedza i chęć bycia samemu jest w porządku, a osoba samotna może być tak samo szczęśliwa jak osoba żyjąca w parze? Jeśli ktoś z Netflixa to czyta, potraktujcie to jako rzuconą rękawicę i nie ma za co.

Heroine doradza i pomaga w czasach kwarantanny

Jeśli Ty również masz do czynienia z wieloma nieoczekiwanymi wyzwaniami w sytuacjach awaryjnych i izolacji domowej i często nie wiesz, jak dbać o siebie, swoje dzieci lub swoich bliskich, możesz docenić niektóre z naszych porad i wskazówek.

  • Jak zapewnić dzieciom rozrywkę w domu i nie żałować, gdy nie czerpiesz z tego przyjemności (Michaela Sladká)
  • Co zrobić, jeśli ty lub ktoś z twojego otoczenia zostanie odizolowany przez sprawcę przemocy ( Pavel Houdek)
  • Jak radzić sobie ze strachem i niepokojem u dzieci, gdy znajdujemy się w tej samej sytuacji ( Zuzana Krásová)
  • Historie włoskich kobiet, które spędziły kilka tygodni na kwarantannie w kraju poddanym ciężkim testom ( Jana Patočková)
  • Jak nasi przodkowie radzili sobie z epidemiami ( Marie Michlová)
  • Wskazówki dotyczące gier wideo, które nie tylko zabijają nudę, ale także przełamują stereotypy dotyczące płci ( Ondřej Trhoň)
  • Jak doradzać na Tinderze podczas kwarantanny (Mariana Medová)
  • Jak opiekować się zagrożonymi osobami starszymi ( Aneta Štokrová)
  • Jak uczyć dzieci w domu zgodnie z zasadami Montessori ( Michaela Kramárová)

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz