Heroine poleca: 9 inspirujących twórczyń Instagrama, które warto obserwować

Instagram
konto
Katarzyna Jastrzębska
| 12.1.2022
Heroine poleca: 9 inspirujących twórczyń Instagrama, które warto obserwować
Zdroj: Shutterstock

Instagram często bywa krytykowany. Zazwyczaj za powierzchowność, promowanie nierealistycznego życia i konsumpcjonizmu. W dobie masowego pojawiania się profili o tematyce edukacyjnej, krytykujemy go też za niewystarczającą rzetelność czy brak analitycznego podejścia do poruszanych tematów. Choć ma swoje mroczne strony, mimo wszystko uważam go za ciekawe, inspirujące narzędzie z potencjałem do zmieniania świata i otwierania odbiorców na nowe konteksty i dyskursy.

Przygotowałam dla Was listę instagramowych twórczyń, które zdecydowanie warto obserwować (kolejność alfabetyczna).

@basnictvi 

Basia jest jedną z najbardziej wszechstronnych twórczyń na polskim Instagramie. Wie chyba wszystko o antropologii kultury, ma niesamowite wyczucie estetyki i tworzy najciekawsze relacje o modzie. Pisze też o ADHD i neuroróżnorodności. Oprócz tego specjalizuje się w kulturze żydowskiej i tworzy na ten temat profil @szajgec

 

@borderpositive

Żaneta pisze o zdrowiu psychicznym z feministycznej perspektywy. Opowiada o własnych doświadczeniach z borderline, depresją, c–ptsd i fobią społeczną w niezwykle autentyczny i szczery sposób.

 

 

@justynaliscom

Justyna Lis to twórczyni akcji #SzczereCiało i blogerka modowa. Na jej profilu – oprócz pięknych zdjęć – znajdziecie masę ciekawych treści skupionych wokół tematyki ciała i autentyczności w sieci

 

 

@martynajaloszynska

Martyna Jałoszyńska jest polityczką i działaczką społeczną, a na Instagramie pisze o równości, polityce i herstorii. Na jej profilu znajdziecie komentarze dotyczące aktualnych tematów, ale też teoretyczną wiedzę o feminizmie i przemyślenia związane z codziennością grup dyskryminowanych.

 

 

@nataszex

Natalia Skoczylas, jak sama o sobie mówi, jest grubancypantką. Jej głównym obszarem zainteresowania jest ciałopozytywność. O grubej perspektywie mówi na swoim profilu, ale też wspólnie z Ulą z @galantalala prowadzi świetny podcast Vingardium Grubiosa.

 

@polkanapustyni

Lena Khalid jest muzułmanką, feministką, introwertyczką i kocią mamą. Na swoim profilu i blogu pisze o islamie i rozprawia się z europocentrycznymi stereotypami na jego temat.

 

@secularnun

Paulina Kowalska na swoim profilu pisze o mało znanym w Polsce separatystycznym ujęciu feminizmu. Jej posty i stories nie tylko skłaniają do krytycznego myślenia, ale przede wszystkim do wyjścia ze strefy komfortu.

 

@tazagorska

Paulina Zagórska opisuje sprawy społeczne z feministycznej perspektywy, krytycznie analizuje stereotypy, mity i błędy poznawcze, a w ostatnim czasie tworzy też bardzo ciekawe treści o macierzyństwie – nie cukierkowym, nie niechcianym, po prostu – ludzkim.

 

@zenotdiel

Profil Gabe Wilczyńskiej to absolutna kopalnia wiedzy o feminizmie, ale też kopalnia ciekawych perspektyw i krytycznych analiz. Gabe pisze o feminizmie o wiele głębszym niż hasła na T–shirtach i motywacyjne infografiki, czyli o feminizmie nie zawsze komfortowym, ale za to zawsze kwestionującym status quo.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz