Prawa osób transpłciowych, trzęsienie ziemi w Turcji i rekordowa Beyoncé. Wybieramy pięć ważnych wydarzeń tygodnia

Aktuality
Redakcja Heroine
| 23.2.2024
Prawa osób transpłciowych, trzęsienie ziemi w Turcji i rekordowa Beyoncé. Wybieramy pięć ważnych wydarzeń tygodnia
Shutterstock

Finlandia i Hongkong regulują ustawodawstwo tak, aby nie dyskryminować osób transpłciowych. Na próżno czekamy na podobne zwycięstwo w Czechach. Podejście Kościoła do osób LGBTQ+ również powoli się zmienia za sprawą papieża Franciszka, choć droga do prawdziwej tolerancji jest jeszcze długa. Heroine.cz przedstawia wybór wydarzeń, których zdecydowanie nie można przegapić.

Piosenkarka Beyoncé stała się najczęściej nagradzaną w historii nagród Grammy

Ikona muzyki pop Beyoncé zdobyła swoją 32. statuetkę Grammy podczas rozdania nagród Grammy w minioną niedzielę. Tym samym pobiła 26-letni rekord należący do węgiersko-brytyjskiego dyrygenta George'a Solti, stając się najczęściej nagradzanym artystą lub najczęściej nagradzaną artystką w historii nagród. 44-letnia piosenkarka zwyciężyła w czterech z dziewięciu kategorii, w których była nominowana, w tym w kategorii najlepszy album taneczny/elektroniczny, gdzie odniosła sukces ze swoim albumem Renaissance. "Chcę podziękować Bogu za to, że mnie chronił", powiedziała. Podziękowała swojej rodzinie a zwłaszcza społeczności queer, która "wymyśliła ten gatunek", cytuje piosenkarkę CTK. Nagroda za album roku powędrowała do brytyjskiego piosenkarza Harry'ego Stylesa, podczas gdy piosenkarka Lizzo zwyciężyła w kategorii płyty roku. Nagroda za piosenkę roku powędrowała do piosenkarki i autorki tekstów Bonnie Raitt.

Album Renaissance to odejście od dotychczasowej twórczości piosenkarki, która w ostatnich latach dała się poznać jako dumna zwolenniczka ruchu Black Lives Matter i afroamerykańskich mniejszości afroamerykańskich w Stanach Zjednoczonych. "Renaissance to celebracja życia, miłości, samoakceptacji i clubbingu. Może być radykalny w tym, jak mało ambitne jest jego oświadczenie. Pod pewnymi względami, słuchając go, nie sposób nie przypomnieć sobie tegorocznego albumu innego muzycznego giganta, amerykańskiego rapera Kendricka Lamarana który również czekano z niecierpliwością od lat. Jednak zamiast opinii i proroczych deklaracji były to głównie autorefleksyjna medytacja nad własnym miejscem w społeczeństwie. Lamar i Beyoncé oboje - każdy na swój sposób - zaprzeczyli etykiecie zaangażowanych głosów naszych czasów i wkroczyli na swoje własne, indywidualne ścieżki." skomentował album dla strony Heroine.com Jan Jindřich Karásek. Pewne jest jednak to, że w ostatnich latach Beyoncé odnosiła sukces za sukcesem. Na rozdaniu nagród Grammy udało jej się również prześcignąć swojego idola: króla popu Michaela Jacksona, który za życia zdobył łącznie 13 statuetek.

Chcę przeczytać na ten temat

Finlandia i Hongkong rozszerzają prawa osób transpłciowych, Czechy pozostają w tyle

Finlandia i Hongkong rozszerzają prawa osób transpłciowych. W Finlandii obowiązkowa sterylizacja nie będzie już warunkiem tranzycji, jak dotychczas: osoby powyżej 18 roku życia będą musiały jedynie zadeklarować swoją płeć. Istniejące warunki tranzycji w kraju, który jest postrzegany przez resztę świata jako świetny przykład postępowego społeczeństwa skandynawskiego, były od dawna krytykowane, w tym przez fińskiego filmowca Alli Haapasalo. "Czasami posłowie do PE na sesji plenarnej wysuwali naprawdę głupie argumenty, ujawniając ogromne niezrozumienie praw człowieka," skomentowała debatę fińskich ustawodawców na temat zniesienia wymogu sterylizacji w wywiadzie dla Heroine.cz.. Pomimo kłótni w parlamencie, Finlandii udało się zrobić duży krok we właściwym kierunku. W poniedziałek sąd w Hongkongu orzekł, że osoby transpłciowe mogą zmienić swoją płeć w dokumentach bez konieczności poddawania się operacji, donosi Daily N.

Tymczasem w Czechach nadal istnieje szereg nierówności, w tym przymusowa kastracja osób transpłciowych. Nie chodzi tu tyle o zmianę płci jako taką: głównym celem jest uniemożliwienie osobom transseksualnym pełnienia funkcji reprodukcyjnych, jak wyjaśnia Lenka Králová, pierwsza My Heroine roku 2023, w wywiadzie dla bieżącego wydania magazynu Heroine. Przypomina nam również, że nie może używać wybranego przez siebie imienia w oficjalnych dokumentach, ponieważ odmawia rozcięcia swojego zdrowego ciała. Dlatego w Heroine apelujemy do czeskiego społeczeństwa i ustawodawców: pozwólmy wreszcie osobom transpłciowym żyć z szacunkiem i równymi prawami. Niezależnie od płci, każdy z nas na to zasługuje.

Chcę przeczytać na ten temat

Papież Franciszek, wraz z protestanckimi dostojnikami, potępił prawną kryminalizację homoseksualności

Papież Franciszek, po wizycie w Sudanie Południowym, określił prawa prawa kryminalizujące homoseksualność jako "przestępstwo i grzech". Zgodził się z arcybiskupem Canterbury oraz z wielebnym Kościoła Szkocji w maju ubiegłego roku. W maju zeszłego roku Kościół Szkocji zezwolił swoim duchownym na udzielanie ślubów parom tej samej płci. Wspólna wizyta trzech kościelnych potentatów była pierwszą tego rodzaju od 500 lat, donosi BBC. "To nie w porządku. Ludzie o orientacji homoseksualnej są dziećmi Boga" - powiedział. "Bóg ich kocha i towarzyszy im. Potępianie kogoś takiego jest grzechem".

Jednak relacje Kościoła katolickiego z osobami LGBTQ+ pozostają skomplikowane. Tradycyjna doktryna religijna potępia orientacje inne niż heteroseksualizm i określa je jako dewiacje: jest to, oprócz oczywiście średniowiecznego poglądu na społeczeństwo i prawa człowieka, wysoce paradoksalne, biorąc pod uwagę wiele skandali związanych z wykorzystywaniem dzieci i młodzieży, z którymi borykał się Kościół. Konserwatywni katolicy uważają papieża Franciszka, który odmawia jednoznacznego stwierdzenia, że różne orientacje seksualne są grzeszne i niepożądane, za cierń w ich boku. Choć prawdopodobnie naiwnością byłoby oczekiwać od papieża prawdziwie liberalnego podejścia (na przykład w przeszłości powiedział, że bycie członkiem społeczności LGBTQ+ jest w porządku tylko wtedy, gdy ludzie nie działają zgodnie ze swoją orientacją seksualną), poglądy Franciszka są przynajmniej niewielkim przesunięciem skostniałej instytucji do współczesnych czasów. Jest jednak mało prawdopodobne, aby jego oświadczenia miały moc zmiany ustawodawstwa w ponad 60 krajach na całym świecie, w których miłość jest nadal karana. Badamy również podobieństwa miłości LGBTQ+ w tym miesiącu w drukowanej Heroine, gdzie znajdziesz queerową specjalność, w której przyglądamy się temu, co wciąż niepokoi pary tej samej płci w czeskim społeczeństwie.

Chcę przeczytać na ten temat

Kobieta Terezka pomogła znaleźć innych ocalałych pod gruzami niszczycielskiego trzęsienia ziemi w Turcji

Niszczycielskie trzęsienie ziemi w tureckim mieście Adiyaman pochłonęło od poniedziałku ponad 20 000 ofiar. Ratownicy wciąż odnajdują ocalałych uwięzionych pod gruzami zawalonych domów cztery dni po katastrofie. Czeskim strażakom udało się w piątek odnaleźć i przekazać pod opiekę medyczną kolejne dwie osoby. Uratowali również kobietę, która została oszczekiwana na miejscu zdarzenia przez psa - Terezkę, naszą bohaterkę tygodnia. Terezka nie jest sama na miejscu zdarzenia, ponieważ cały zespół kynologiczny udał się do Turcji, aby dołączyć do strażaków. Według strażaków miasto jest zniszczone w około 30 procentach. Bez doskonałej koordynacji nie tylko Czechów, ale wszystkich ratowników z różnych krajów na całym świecie, którzy pomagają w Turcji, przerażająca liczba ofiar znacznie by wzrosła. Dziękujemy za ich pracę!

Według Czeskiego Towarzystwa Medycznego J. E. Purkyně, opieka położnicza nie należy do współczesności

Położne jako relikt, dla którego nie ma miejsca w nowoczesnym społeczeństwie? Tak właśnie postrzega tę kwestię Czeskie Towarzystwo Ginekologiczno-Położnicze przy Czeskim Towarzystwie Medycznym Jana Evangelisty Purkyně. Według stowarzyszenia, opieka położnych pogorszyłaby najwyższy poziom czeskiej opieki zdrowotnej i dlatego jest niepożądana. Kilka organizacji, w tym Związek Położnych, Stowarzyszenie na rzecz Zdrowego Rodzicielstwa Aperio, Fundacja Propolis 33, Czeskie Lobby Kobiet i inne, wspólnie sprzeciwiły się tej wstecznej optyce w liście otwartym w tym tygodniu.

Wskazują oni między innymi, że opieka położnych jest objęta publicznym ubezpieczeniem zdrowotnym w wielu rozwiniętych krajach, takich jak Austria, Niemcy i Wielka Brytania, podczas gdy w Czechach praktycznie nie ma opieki dla matek z dziećmi w szóstym tygodniu życia. "Twierdzenie, że opieka położnych pogorszyłaby obecny najwyższy poziom czeskiego położnictwa, jest dewaluujące dla wszystkich położnych i umniejsza ich kompetencje. Położne mają niezastąpione miejsce w systemie opieki nad kobietami w ciąży i po porodzie. Kompetencje położnych określają obowiązujące przepisy prawa" - podkreślono w liście.

Temat porodów i położnych jest również poruszany w Heroine. Na przykład położna Alžběta Samková napisała dla Heroine.cz o tym, że kobiety powinny mieć możliwość wyboru, jak, gdzie i w czyjej obecności chcą rodzić. "Dlaczego kobieta w Niemczech, Szwajcarii czy Norwegii może swobodnie korzystać ze stałej opieki położnej, z którą spotyka się w czasie ciąży, która prowadzi ją przez poród i odwiedza przez kilka tygodni po porodzie? Dlaczego kobieta w Czechach nie może zrobić tego samego? Czy rodzimy inaczej?" pyta. Odpowiedź jest oczywista: nie. Czeski system opieki zdrowotnej powinien wreszcie zrozumieć znaczenie położnych.

Chcę przeczytać na ten temat

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz