Kluczowy dzień dla Słowenii i prawa do aborcji we Francji. Wybieramy pięć ważnych wiadomości tygodnia

Aktuality
Dostępność żłobków
Emocje
Małżeństwo dla wszystkich
Opieka paliatywna
PotratyRówność szans
Wsparcie rodzicielskie
Zatrudnienie kobiet
Redakcja Heroine
| 22.2.2024
Kluczowy dzień dla Słowenii i prawa do aborcji we Francji. Wybieramy pięć ważnych wiadomości tygodnia
Shutterstock

Od wtorku pary tej samej płci w Słowenii mają prawo do zawierania małżeństw. Weszła w życie poprawka do ustawy, która została zatwierdzona przez lokalne władze w lipcu ubiegłego roku. Czechy wciąż czekają na podobny krok. Historyczna zmiana legislacyjna może nastąpić również we Francji: Senat zgodził się na zapisanie prawa do aborcji w konstytucji. Heroine.cz przedstawia pięć ważnych wiadomości z minionego tygodnia.

Małżeństwo dla wszystkich w Słowenii

Od wtorku osoby ze społeczności LGBTQ+ w Słowenii mogą zawierać związki małżeńskie. Poprawka do ustawy o rodzinie, przyjęta w lipcu ubiegłego roku, weszła w życie w tym tygodniu, umożliwiając parom tej samej płci zawieranie małżeństw. "Dziś jest ważny dzień. Zezwalając na małżeństwa osób tej samej płci na takich samych prawach jak małżeństwa heteroseksualne, Słowenia dołącza do najbardziej postępowych i otwartych postępowych i otwartych państw demokratycznych na świecie," - poinformował rząd na Twitterze. Słowenia stała się pierwszym europejskim krajem byłego bloku wschodniego, który podjął taki krok.

Czechy wciąż czekają na podobny ruch. Brzmi to jak absolutna oczywistość, że osoby o różnych orientacjach seksualnych mogą sformalizować swoje związki partnerskie: niestety, z praktyki wiemy, że obecna rzeczywistość małżeństw gejów i lesbijek zmienia się bardzo powoli. "Gratulacje! Miejmy nadzieję, że nasz czeski rząd wkrótce będzie tak otwarty i racjonalny jak Słowenia," skomentowała prawniczka Adéla Horáková z inicjatywy We Are Fair, która działa na rzecz legalizacji małżeństw dla wszystkich..

W lutym 2021 r., w komentarzu dla Heroine.cz, wyjaśniła polityczne przeszkody we wprowadzeniu małżeństwa dla wszystkich w Czechach, mimo że według jej stowarzyszenia 65% Czechów zgadza się z poprawką. "Ponad trzydzieści lat od rewolucji nauczyło nas, że nie otrzymujemy wolności i równości tylko dlatego, że jest to sprawiedliwe. Musimy o nią prosić i stale jej strzec. Dla gejów i lesbijek, którzy przez całe życie żyli w nierówności, jest już za późno. Jeszcze nie dla mnie i setek tysięcy innych osób LGBTQ+. Mamy wyjątkową okazję być ostatnim pokoleniem, które doświadczy ucisku tęczowych par i rodzin w sferze prawa rodzinnego. Wykorzystajmy ją. Może w wyborach," napisała. Reszta z nas niech zrobi, co w naszej mocy, by pójść drogą Słowenii.

Chcę przeczytać na ten temat

Fala krytyki spadła na rzecznika Petra Pavla z powodu powyborczych emocji

Wybory prezydenckie w Czechach zakończyły się w miniony weekend, a po zwycięstwie prezydenta elekta Petra Pavla fala reakcji i komentarzy zalała sieci społecznościowe. Jednak te najbardziej widoczne od razu zawierały ostrą krytykę. Na konferencji prasowej zwycięzcy, rzeczniczka Pavla, Markéta Řeháková, dała się ponieść emocjom i przyjmowała pytania dziennikarzy przy salwach śmiechu. Chociaż jej pierwsze wystąpienie było mniej profesjonalne niż prawdopodobnie oczekujemy od rzecznika głowy państwa, głośne wezwania do jej zastąpienia przed rozpoczęciem kadencji Pavla są nie na miejscu. Trudno oceniać czyjś profesjonalizm na podstawie napiętej emocjonalnie sytuacji, która być może nie została dobrze rozegrana, ale mimo wszystko była dopiero pierwszym stres testem. Okazuje się, że Řeháková i inni członkowie zespołu ds. komunikacji nowego prezydenta zaczynają wnosić do Zamku otwartość i chęć rozmowy z dziennikarzami i opinią publiczną, której brakowało przez wiele lat. Przestańmy więc od razu szufladkować Řehákovą jako ""zawstydzonej nastolatki" (nawiasem mówiąc, męska wersja tego określenia nie jest często spotykana) i dajmy jej przestrzeń do pokazania tego, za co naprawdę powinna być doceniana: a mianowicie jej wieloletniej pracy.

Izba Deputowanych zorganizowała seminarium na temat opieki paliatywnej nad noworodkami i dziećmi tuż przed urodzeniem.

We wtorek w Izbie Poselskiej Parlamentu Republiki Czeskiej odbyło się kolejne stymulujące seminarium. Tym razem jego tematem była perinatalna opieka paliatywna(okres perinatalny definiuje się jako okres płodu i dziecka tuż przed, w trakcie i tuż po urodzeniu, red.) oraz opieka nad rodziną ciężko chorego dziecka. Wydarzeniu patronował wicemarszałek Izby Poselskiej Jan Bartošek, a po nim odbyła się wystawa zatytułowana Dziecko w sercu, która prezentuje działalność hospicjum perinatalnego o tej samej nazwie. Odwiedzający wystawę mogą dowiedzieć się o kształceniu zawodów opiekuńczych, budowaniu miejsc pamięci lub przeczytać historie rodzin, które doświadczyły utraty dziecka.

Moja Bohaterka 2022, pisarka i blogerka Klara Svobodová, pisze o tym, jak to jest doświadczyć utraty dziecka przed urodzeniem. Swoją pierwszą córkę Zofkę straciła przed porodem. Swoje zmagania opisała w książce zatytułowanej Budda w ciąży. "Zofka musiała odejść, abym mogła przeżyć. Sytuacja nie polegała na decydowaniu, kogo można uratować. I zawsze traktowałam fakt, że wciąż tu jestem, jako jej poświęcenie dla mnie. Gdybym się poddał i postanowił nie iść dalej, podeptałbym jej poświęcenie. A na to nie pozwolę nikomu innemu, nawet sobie. Dała mi drugą szansę, a to, co robię z tym życiem, jest darem dla mojej córki. Ale oczywiście na początku nie czułem się w ten sposób. Wciąż zastanawiałem się, dlaczego ja, dlaczego mnie to spotkało. Ale nie czuję niszczącego bólu, z którym nie mogę się pogodzić. Czuję ogromną miłość do mojej córki i mojego męża. W sercu nie musi być dziury, z którą nie wiemy, co zrobić," odpowiedziała w wywiadzie dla Heroine.cz w czerwcu. Śmierć dziecka to ogromna rana, z którą jego rodzice borykają się przez całe życie: ale rozmowa o tym powinna być jeszcze większym tabu. Rodzice nie muszą być sami w swoim smutku.

Chcę przeczytać na ten temat

Francja wprowadza prawo do aborcji do konstytucji

W środę francuski Senat zatwierdził wpisanie prawa do aborcji do konstytucji. Jednak według Huffington Post, jest to w dużej mierze symboliczny krok: ustawodawstwo musi zostać ponownie zatwierdzone przez lokalny parlament, a następnie wyląduje na biurku prezydenta Emmanuela Macrona, który ma skierować decyzję do narodu francuskiego w referendum. Chociaż sondaż sugeruje, że 73% obywateli poparłoby tę ustawę, biorąc pod uwagę ostrożną politykę społeczną i rodzinną Macrona, nie jest pewne, czy w ogóle przeprowadziłby referendum. Inną opcją jest bezpośredni dekret rządowy. Premier Élisabeth Borne już kilkakrotnie wyraziła wyraźne poparcie dla tej procedury, ale dopiero okaże się, czy będzie skłonna podjąć tę kwestię i aktywnie naciskać na zmianę konstytucji. Obecne dyskusje we Francji są odpowiedzią na uchylenie wyroku Roe v. Wade przez amerykański Trybunał Konstytucyjny, co oznacza zniesienie konstytucyjnego prawa do aborcji w USA. Sam fakt, że francuscy senatorowie zdają sobie sprawę z powagi i pilności tej sprawy, jest krokiem we właściwym kierunku.

Chcę przeczytać na ten temat

Nowe badanie pokazuje, że potencjał czeskich kobiet na rynku pracy wciąż nie jest wykorzystywany

Czeskie kobiety mogłyby mieć więcej możliwości zatrudnienia i lepsze możliwości kariery. Przeszkodą dla nich jest jednak niskie wsparcie dla rodzicielstwa w postaci dostępu do żłobków i opieki nad małymi dziećmi. Wynika to ze styczniowego badania przeprowadzonego przez CERGE-EI (Narodowy Instytut Ekonomiczny Akademii Nauk Republiki Czeskiej oraz Centrum Badań Ekonomicznych i Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Karola )., kW badaniu porównano profile zatrudnienia i stażu pracy czeskich kobiet w latach 2000-2019 z innymi krajami UE. W porównaniu ze średnią europejską, 50 000 mniej czeskich kobiet jest zatrudnionych w okresie rodzicielstwa w wieku od 30 do 34 lat. Ponadto przeciętna czeska kobieta pracuje o 186 godzin mniej rocznie niż przeciętna kobieta europejska. Liczby te odpowiadają faktowi, że macierzyństwo jest odkładane na późniejszy wiek: spadek, o którym mowa powyżej, był bardziej zauważalny w wieku od 25 do 29 lat około 2000 roku. Według autorów badania oczywiste jest, że czeskie kobiety nie tylko nie są wspierane przez wystarczającą liczbę przedszkoli, ale także przez pracę w niepełnym wymiarze godzin i większą elastyczność czasową.

Od dłuższego czasu piszemy o tym, jak trudno jest kobietom łączyć życie rodzinne i zawodowe oraz jakie wymagania są nadal stawiane przed nimi w Heroine. Tereza Semotamová opisała we wrześniu ubiegłego roku dla Heroine.cz, że od matek oczekuje się głównie opieki i odkładania kariery na dalszy plan. Inne badania pokazują, że czescy ojcowie chcieliby być bardziej zaangażowani w wychowywanie swoich dzieci, jednak ze względu na różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn oraz nierówne warunki, taka sytuacja jest niekorzystna dla wielu rodzin. Oczekuje się zatem, że kobiety będą albo zarządzać wszystkim do granic możliwości, albo będą traktować gospodarstwo domowe priorytetowo. W związku z tym to przede wszystkim społeczeństwo powinno przemyśleć swoje podejście i stworzyć odpowiednie warunki dla kobiet. W końcu ich praca jest głównym atutem dla społeczeństwa. Dzieje się tak pomimo faktu, że wciąż nie potrafimy lub nie chcemy uznać ich wartości.

Chcę przeczytać na ten temat

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz