Czekając na serię centaurów, koniec wojen i radość ze zwykłych rzeczy. Na co czekają czescy celebryci

Anketa
Książka
Moja bohaterkaMy Heroine 2022
Nowy Rok
Prawa człowieka
Rok 2023
Samoobrona
Silvestr
Zmiana klimatu
Redakcja Heroine
| 15.2.2024
Czekając na serię centaurów, koniec wojen i radość ze zwykłych rzeczy. Na co czekają czescy celebryci
Zdroj: Shutterstock

Nadejście nowego roku jest zawsze powodem do świętowania. W ciągu ostatnich 12 miesięcy mogliśmy być świadkami rosyjskiej inwazji na Ukrainę lub ciągłego ucisku prawa Polek do aborcji, ale my w Heroine.cz chcemy otworzyć rok 2023 pozytywnym akcentem. Dlatego skontaktowaliśmy się z czeskimi artystkami, aktywistkami i polityczkami i zadaliśmy im proste pytanie: Czego najbardziej oczekujesz w nadchodzącym roku? Przeczytaj ich odpowiedzi.

Kateřina Šimáčková, sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Obawiam się, że w przyszłym roku rosyjska agresja na Ukrainie będzie kontynuowana, wiele osób będzie miało poważne obawy społeczno-ekonomiczne, prawa człowieka będą nadal łamane, zwierzęta będą nadal cierpieć w gospodarstwach fabrycznych, a sytuacja klimatyczna pogorszy się. Mimo wszystko wierzę w dobro w ludziach i z niecierpliwością czekam na wszystkie akty solidarności, życzliwości i odwagi, które wygenerują wyżej wymienione wyzwania i które z pewnością będą miały miejsce w nadchodzącym roku. Zachęcam czytelników Heroine do proaktywnego siostrzeństwa i wspierania innych kobiet (i oczywiście dzieci, mężczyzn i innych).

Michal Pitoňák, badacz i przewodniczący Queer Geography

Raport z naszego nowego badania, Being LGBTQ+ in the Czech Republic 2022, zostanie opublikowany. Będzie to najbardziej szczegółowy wgląd i zrozumienie sytuacji osób LGBTQ+ w Czechach do tej pory. Z jednej strony nie mogę się doczekać, ponieważ za badaniem kryje się wiele pracy, ale z drugiej strony wiem, że zawarte w nim dane nie będą radosne i pokażą, jak wiele pracy musimy wykonać w tej dziedzinie. Jestem jednak pełen nadziei, ponieważ uważam, że dzięki obecnemu Komisarzowi ds. Praw Człowieka w końcu będziemy w stanie przedstawić rządowi nową strategię równościową do zatwierdzenia i usunięcia barier dla godnego życia osób LGBTQ+ w naszym kraju. Prawny wymóg faktycznej kastracji osób transseksualnych w trakcie oficjalnej transformacji również mógłby zostać usunięty. Jednocześnie mam nadzieję, że w końcu będziemy mieli naszą pierwszą kobietę-prezydenta!

Klára Svobodová, pisarka, blogerka i My Heroine 2022

W 2023 roku z niecierpliwością czekam na kolejną i ostatnią serię Carnival Row. To niezwykle estetyczny serial fantasy, w którym obok ludzi występują wróżki, centaury i satyry. Jego wspaniała scenografia i atmosfera świetnie pasują do mojego postanowienia, by nie pocić się tak bardzo, zatrzymywać się od czasu do czasu i cieszyć się pięknymi rzeczami. Poza moją nerdowską piaskownicą, mam szczerą nadzieję, że uda nam się odwrócić dość przerażający trend w aborcji od zacieśniania pętli wokół praw reprodukcyjnych kobiet w kierunku wolności, i że w końcu przestaniemy grać w "Czego u licha oni by jeszcze chcieli?" i po prostu przyznać osobom LGBTQ+ te same prawa, które przysługują nam wszystkim. Jeśli mamy mieć tablicę za wierność, dajmy szansę każdemu. Aha, i prawdopodobnie pojawi się też kontynuacja Pregnant Buddha!

Adéla Šípová, senator

Przede wszystkim chciałabym zakończenia wojny na Ukrainie i przywrócenia pokoju. Codziennie myślami jestem z ukraińskimi rodzinami, które dzielnie stawiają opór wojnie, zimnu, niedostatkowi i niepewności. Chciałbym, aby ukraińskie rodziny jak najszybciej połączyły się i mogły zacząć odbudowywać swój kraj w pokoju. Nie ma bowiem nic gorszego niż wojna, bezradność, utrata bliskich i strach o to, czy wszystko z nimi w porządku. Dlatego z niecierpliwością czekam na koniec tego horroru. Wierzę, że wnioski wyciągnięte z terroru Putina stopniowo uruchomią procesy odrodzenia w jego kraju i na Białorusi. I skłoni europejskich polityków i biznesmenów do większej ostrożności przy podejmowaniu decyzji o współpracy z krajami, w których nie panuje demokracja. Musimy skupić się na odporności demokracji. Jeśli chodzi o ustawodawstwo krajowe, z niecierpliwością czekam na spełnienie przez rząd obietnic dotyczących równości płci. Na przykład wznowienie negocjacji w sprawie ratyfikacji konwencji stambulskiej lub wysiłki na rzecz usunięcia przeszkód w samorealizacji kobiet. Jesteśmy "rezerwuarem" wykwalifikowanych kobiet, które zbyt długo pozostawały w domu. Matki również chcą wykorzystać swoje wykształcenie i umiejętności. Musimy zapewnić kobietom większą elastyczność. Wierzę, że obietnice rządu zostaną spełnione. W życiu osobistym cieszę się na zwykłe rzeczy i wszystko, co dotyczy moich dzieci. Ich postępy i doświadczenia napełniają mnie przede wszystkim szczęściem.

Klára Kalibová, adwokat w In IUSTITIA

W 2023 roku chciałabym, aby wojna na Ukrainie zakończyła się już na początku roku. Odwagi europejskich i czeskich przywódców, by pomóc Ukrainie w odbudowie i utrzymaniu pokoju. A na gruncie krajowym, lepszej ochrony prawnej i praktycznej dla osób poddanych przemocy motywowanej uprzedzeniami.

Kryštof Stupka, działacz na rzecz praw osób LGBTQ+

W nadchodzącym roku chcę nadal działać na rzecz praw człowieka, równości osób LGBTQ+ i rozwiązania kryzysu klimatycznego. W szczególności dostrzegam swoją wartość dodaną w angażowaniu młodych ludzi w całym naszym społeczeństwie w te kwestie. Dlatego chcę skupić się na budowaniu sieci młodych ludzi, którym zależy na równości i prawach człowieka. W tym celu tworzę Młodzież na rzecz Równości. Chcemy organizować wydarzenia i kampanie skoncentrowane na pokoleniu Z, aby edukować i inspirować ludzi wokół nas. W ten sposób chciałbym zmotywować innych młodych ludzi do walki o równość i prawa człowieka, w tym prawo do przyjaznego środowiska, które moim zdaniem będzie coraz bardziej rezonować w nadchodzącym roku. Oprócz mojej pracy i działań na rzecz aktywistów, chcę kontynuować edukację, aby wzmocnić swój profil w zakresie praw człowieka, aby móc robić to, co robię lepiej i przekazywać swoją wiedzę dalej.

Profesor Milena Králíčková, rektor Uniwersytetu Karola

Jeśli mam wspomnieć o poziomie roboczym, z niecierpliwością czekam na wydarzenia, które będą organizowane przez naszych studentów i wykładowców nie tylko dla uniwersytetu, ale przede wszystkim dla publiczności. Wiele z nich odbędzie się na kampusie Hybernská w Pradze. Oprócz popularyzacji najnowszych odkryć naukowych czy prezentacji dziedzin korzystnych dla społeczeństwa, będzie to oczywiście również bardzo ważna i aktualna kwestia zrównoważonego rozwoju. Z niecierpliwością czekam również na fakt, że w przyszłym roku, oprócz szeregu międzynarodowych konferencji naukowych i edukacyjnych, Uniwersytet Karola będzie również gospodarzem spotkania rzeczniczek i rzeczników uniwersyteckich ENOHE 2023. I jeśli mógłbym złożyć jedno życzenie: niech przyszły rok będzie rokiem zakończenia konfliktów wojennych na całym świecie.

Jasmína Houdek, instruktorka nowoczesnej samoobrony i My Heroine 2021

Wygląda na to, że w 2023 roku zrealizujemy bardzo ważny projekt, prawdziwy przełom: nowoczesna samoobrona będzie częścią programu szkolnego. Z niecierpliwością czekam na fakt, że zamiast jazdy na rolkach i bzdur, nasze dzieci nauczą się, jak bronić się przed zastraszaniem, nękaniem, przymusem, uzależnieniem i wszelkimi formami przemocy. Zamierzamy powstrzymać przemoc, zanim zdąży wyrządzić jakiekolwiek szkody. W rzeczywistości jedną z najczęstszych odpowiedzi, jakie słyszymy od dorosłych po kursach, jest: "Żałuję, że nie wiedziałem tego wcześniej...". Z niecierpliwością czekam, aż wasze dzieci nauczą się tego, czego my uczymy się dopiero teraz: że świat bez przemocy jest możliwy.

Eliška Podzimková, artystka

W przyszłym roku mam projekt, na który czekałam z niecierpliwością od dłuższego czasu. Razem z moją przyjaciółką Julią postanowiłyśmy zamienić naszą ulubioną Tanzanię w książkę. Będzie jej towarzyszył krótki serial i, co najważniejsze, interaktywna wystawa, poprzez którą postaramy się przekazać to, co tak bardzo przyciągnęło nas w Afryce. Tymczasem wciąż piszemy. Żeby było jasne, naprawdę nie chcemy bawić się w pisarzy, więc nie spodziewajcie się wyrafinowanej fikcji czy poetyckiej gry słów, której wstydziłby się nawet Vladislav Vančura. Piszemy po prostu o tym, co chodzi nam po głowie i co czujemy do miejsca, które stało się nam tak bliskie, że aż mięśnie biją nam w klatce piersiowej. Do tego dochodzą oczywiście białe plaże i najlepsza marakuja na świecie, ale to drobiazgi, jak mawia mój przyjaciel Kubik. To przede wszystkim ludzie, którzy są otwarci i przyjaźni. Nie mają wiele, a mimo to są szczęśliwsi z naszego punktu widzenia. Ich zmartwienia mogą być mniejsze, ale są bardziej fundamentalne. Cenią sobie jedzenie i wodę. Kochają swoją kulturę i są z niej dumni! Lubią się nią chwalić i nie wydaje się ona wymierać, wręcz przeciwnie. Są gościnni, uśmiechają się i są uprzejmi, gdy jesteś dla nich uprzejmy. Dali mi więcej niż wystarczająco podczas czterech wizyt w tym kraju.

Petr Bittner, komentator w Deník Referendum

To, co najbardziej pociąga mnie w roku 2023, to bezpośredniość, z jaką zmiecie on straszny rok 2022 w otchłań historii - to był główny motyw przez ostatnie kilka lat z rzędu. Jeśli rzeczy wokół nas w minionym roku po raz kolejny pokazały nam, jak szybko i dramatycznie mogą się pogorszyć, widzę w tym jeden pozytywny czynnik - pokazuje, że rzeczy przede wszystkim mogą się szybko i dramatycznie ZMIENIĆ. Dla wielu ludzi życie stało się trudniejsze w ostatnich latach - ale nawet dla nich sprawy mogą się zmienić na lepsze, muszą tylko wytrwać i wierzyć. I tak nie ma nic innego do zrobienia. I tak kopię: Ukraina wygrywa wojnę, legalizujemy małżeństwa dla wszystkich, postępowe siły wygrywają wszędzie na świecie i mamy kobietę prezydenta. A jeśli nie, to następnym razem.

Apolena Rychlíková, dokumentalistka i dziennikarka

W przyszłym roku czekam na bardzo zwyczajne rzeczy. Czas spędzony z dziećmi, pielęgnowanie relacji z bliskimi, radość z pracy, tworzenia, myślenia. Jak w każdym nowym roku, będę mieć nadzieję na lepszy świat dla wszystkich bezbronnych i wykluczonych, na mniej rasizmu, szowinizmu, seksizmu i przemocy. I oczywiście na zakończenie wojny na Ukrainie i sprawiedliwe ukaranie rosyjskich zbrodni wojennych - to jest teraz naprawdę najważniejsze.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz