Sposób, w jaki dziś żyjemy, jeszcze kilka lat temu byłby uważany za science fiction. W pozostałej części świata obserwujemy rozwój technologii, od sztucznej inteligencji po trendy społeczne, takie jak demonizowany system kredytu społecznego w Chinach. Jak poradzić sobie z tym chaosem i nie zostać w tyle? "Jesteśmy pochowani w pseudo-dowodach, postrzegamy rozwój jako brudną rzecz" - mówi badaczka i archeolog Sara Polak w pierwszym odcinku swojej serii podcastów Future Is Now dla magazynów Heroine i Finmag. Dołącza do niej naukowiec Tomas Mikolov, aby omówić przyszłość.
Tematem wykładu archeologa i eksperta ds. sztucznej inteligencji jest zjawisko Big Tech. Według Mikolova i Polaka ciągły strach przed nowymi rozwiązaniami jest jedną z największych wad współczesnej Europy, która pozostaje w tyle nie tylko za Doliną Krzemową na Zachodzie, ale także za Chinami. Typowym przykładem, jak twierdzą, jest prześladowanie kredytu społecznego, dzięki któremu chiński rząd przyznaje dziś jednostkom dostęp do usług publicznych w oparciu o zachowania gospodarcze i społeczne.
"Istnieje wiele mechanizmów społecznych, które zostały wynalezione w Chinach i z powodzeniem przyjęte przez Europę. Możemy wymienić papierowe pieniądze, służbę cywilną czy rejestrację ludności. To, co dziś uważamy za bezsensowne dla społeczeństwa, możemy być dumni za 50 lub 100 lat i uważać za nasz własny wynalazek" - podkreśla Mikolov. Konieczne jest rozważenie, czy krytyka Chin jest uzasadniona, czy też opiera się jedynie na poczuciu konkurencji.
Partnerzy podcastu Future Is Now:
Rozmowy o etycznych aspektach technologii utrudniają postęp. Według obu ekspertów, Europa jest w ten sposób zamrożona w dyskusjach, które nie są jeszcze istotne na naszym kontynencie.
Problem wolności
"Po co nam prawodawstwo, jeśli nie mamy żadnej rzeczywistej sztucznej inteligencji? Zaczynamy od zajmowania się zasłonami dymnymi zamiast tym, co najważniejsze. Google i Facebook zarabiają w Europie setki milionów, których nie opodatkowują, ale my się tym nie zajmujemy. Nasze europejskie wartości nie są wystarczające" - zauważa Mikolov, który w 2018 r. otrzymał nagrodę Neuron Prize for Excellence in Science. Jego zdaniem, gdyby Europa podążyła we właściwym kierunku, mogłaby powrócić na czołową pozycję na świecie, którą ostatnio zajmowała w epoce oświecenia.
Mikolov przypomina nam również o znaczeniu anonimizacji danych gromadzonych przez gigantów technologicznych, takich jak Facebook i Google. "Posiadanie odcisku palca w Internecie na zawsze jest dziwne, powinniśmy czuć się wolni" - uważa. Uważa on jednak, że wolność i ochrona danych są niezbędne tylko wtedy, gdy nie ograniczają, na przykład, rozwoju opieki zdrowotnej.
Czym jest grywalizacja społecznościowa? Dlaczego jest ona naturalna dla ludzkości? I dlaczego tubylcy na Pacyfiku budowali pozorowane lądowiska i robili radia z kokosów? Dowiedz się tego od Sary Polak i Tomasa Mikolova.
W kolejnych sześciu odcinkach podcastu para skupi się między innymi na decentralizacji, robotyzacji i przestrzeni kosmicznej. Posłuchaj podcastu Future Is Now i zajrzyj z nami w przyszłość.
Czego jeszcze dowiesz się z podcastu?
- Czym jest kult cargo i dlaczego dzisiejsza Europa go przypomina?
- Dlaczego nie jesteśmy w stanie oprzeć się wielkim monopolom?
- Czy usługi takie jak Google i Facebook są naprawdę darmowe?
- Co przyciągnęło Mikolova z Doliny Krzemowej z powrotem do Czech?
- I dlaczego termin "sztuczna inteligencja" jest całkowicie błędny?
Posłuchaj całego odcinka na Spotify lub Apple Podcast.
Poznaj twórców podcastu Przyszłość jest teraz
Sara Polak studiowała archeologię i kognitywną antropologię ewolucyjną na Oksfordzie. Regularnie wykłada sztuczną inteligencję w Parallel Polis, gdzie współtworzyła klub technologiczny Paioneers. Przez kilka lat pracowała dla startupów technologicznych w Wielkiej Brytanii, USA i Nowej Zelandii.
Sara jest zaangażowana w organizację non-profit prg.ai, gdzie wraz z Tomasem Mikolovem prowadzi darmowy kurs Elements of AI i kręci program Deus Ex Machina dla Red Button EDU.
Tomáš Mikolov ukończył studia na Wydziale Informatyki Uniwersytetu Technicznego w Brnie. W swojej pracy magisterskiej obronił modelowanie języka za pomocą sieci neuronowych, znalazł nową metodę tłumaczenia języka poprzez konwersję słów na wektory liczbowe i zdołał zwiększyć wydajność tłumaczy nawet dziesięć tysięcy razy. Odcisnął swoje piętno na Google i Facebooku.
Mikolov programuje od ósmego roku życia. Od 2020 roku tworzy własny zespół badawczy w Czeskim Instytucie Informatyki, Robotyki i Cybernetyki (CIIRC) na Politechnice Czeskiej w Pradze.
Podcast Future Is Now
Żyjemy w czasach, które jeszcze kilka lat temu uważaliśmy za science fiction. Z drugiej strony technologie, które widzimy wokół nas, często mają korzenie w cywilizacjach liczących tysiące lat. Jak wyciągać wnioski z historii, jak poruszać się w chaosie i jak nie myśleć, że jesteśmy pępkiem świata i najlepszą rzeczą, jaka jeszcze się na nim wykluła? W specjalnej serii podcastów dla magazynów Finmag i Heroine, naukowiec i ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji Tomas Mikolov oraz archeolog i badaczka Sara Polak omawiają to wszystko i nie tylko.
Wszystkie artykuły autorki/autora