Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa i specjalista ds. HR są zgodni: w branży IT istnieją ogromne możliwości rozwoju umiejętności.

Bohaterka ITPodcastyTechnologiaWspółpraca
Petr Schwank
| 15.12.2023
Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa i specjalista ds. HR są zgodni: w branży IT istnieją ogromne możliwości rozwoju umiejętności.
Anna Jugmannová a Petr Bujalka podporují ženy v IT. Lukáš Vejnar

W kontynuacji podcastu Heroine, Anna Jungmannová i Petr Bujalka skupiają się na temacie kobiet w IT, głównie z perspektywy możliwości zatrudnienia i edukacji. Jak reforma edukacji odnosi się do branży IT? Czy jest już wystarczająco dużo kobiet w IT? Czego można się nauczyć podczas hackathonów?

Petr Bujalka jest rekruterem w Accenture i ma ponad 15-letnie doświadczenie w międzynarodowych firmach w regionie Europy Środkowej. Obecnie nadzoruje proces rekrutacji i dąży do jego ciągłej innowacji i automatyzacji. Anna Jungmann przyszła do branży IT w 2018 roku po pracy w startupie. Pracuje w zespole ds. cyberbezpieczeństwa w Accenture, gdzie zajmuje się zarządzaniem kontami uprzywilejowanymi i administratorskimi.

"Unikanie technologii oznacza brak myślenia o swojej przyszłości", mówi Bujalka na samym początku podcastu. Mówi także o edukacji, twierdząc, że w dzisiejszych szybko zmieniających się czasach konieczna będzie restrukturyzacja edukacji. "Skupienie się na jednym przedmiocie nie ma przyszłości" - mówi.

"Nawet jeśli gdzieś utkniesz, nawet jeśli gdzieś popełnisz błąd, nie bój się iść dalej", Jungmannová motywuje wszystkich, którzy rozważają karierę w IT.

Według obu gości IT to dziedzina z obiecującą przyszłością i dużymi możliwościami.

"W IT można robić niesamowicie wiele rzeczy" - mówi Jungmannová. "Jeśli jesteś pasjonatem nauki, to absolutnie genialnie jest mieć możliwość rozwoju w dowolnym miejscu" - kontynuuje. Kobiety w IT są na fali wznoszącej, mówi. "Im więcej różnych osób, tym więcej różnych perspektyw na ten sam problem. W ten sposób możemy uczyć się od siebie nawzajem" - dodaje.

Chcesz zacząć pracę w IT, ale nie wiesz jak?

Zapisz się na wydarzenie online Accenture Women Go Tech i dowiedz się jak!

Podczas programu dowiesz się, jakie wyzwania stoją przed kobietami na dzisiejszym rynku pracy i na co należy się przygotować w przyszłości. Usłyszysz również ciekawe historie kobiet, które obecnie pracują w IT, mimo że nigdy nie studiowały tej dziedziny i dowiesz się więcej o możliwościach przekwalifikowania się.

Obaj eksperci zgadzają się również, że wejście do branży IT nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Jednym ze sposobów na znaczne poszerzenie swojej wiedzy są np. agencje reskillingowe. Zdaniem Bujałki trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że kilkumiesięczny kurs przekwalifikowujący to w pewnym sensie praca na pełen etat. "Oznacza to, że naprawdę decydujesz się zmienić coś w swoim umyśle" - wyjaśnia Bujalka.

"Nawet jeśli gdzieś utkniesz, nawet jeśli gdzieś popełnisz błąd, nie bój się iść dalej" - Jungmannová motywuje wszystkich, którzy rozważają karierę w IT lub po prostu myślą o uzupełnieniu wykształcenia.

W podcaście usłyszysz również:

Jak ewoluują relacje między sektorem IT a kobietami w IT?

Czy jest wystarczająco dużo kobiet w IT?

Co daje udział w hackathonach i innych wydarzeniach tematycznych?

Jak wskoczyć do branży IT, nawet jeśli nigdy się jej nie studiowało?

Nowy podcast Heroine - Kobiety w IT

Seria podcastów o karierze w branży technologicznej i IT. Kim są niektóre z najlepszych kobiet w branży i czy możesz znaleźć inspirację dla własnego rozwoju? Co Cię czeka, jeśli zdecydujesz się na karierę w IT? Jak wybrać dobrą szkołę lub uczelnię, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, jak radzić sobie z syndromem oszusta i środowiskiem, w którym kobiety stanowią mniejszość? Dlaczego w Czechach wciąż tylko 10% kobiet pracuje w IT?

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz