Przyniosło to czeskiej opinii publicznej szacunek dla osób transpłciowych. Lenka Králová jest pierwszą My Heroine roku 2023

LGBTQIA+Miłość i różnorodnośćMoja bohaterka
Moja bohaterka 2023
QueerRówne prawaRówność
Redakcja Heroine
| 26.2.2024
Przyniosło to czeskiej opinii publicznej szacunek dla osób transpłciowych. Lenka Králová jest pierwszą My Heroine roku 2023
Vojtěch Veškrna

Jego życzliwe podejście przyczynia się do tego, że społeczeństwo postrzega osoby transpłciowe z większym szacunkiem. Lenka Králová nie boi się otwarcie mówić o swojej tranzycji i drodze do niej. W swoim programie In Transition przedstawia historie przejścia bez stereotypów, tabloidyzacji czy szokowania. Przedstawiamy kolejną niezwykłą kobietę, która wyłoniła się z nominacji czytelników w ramach projektu My Heroine.

Przyznaje, że bycie osobą queer wciąż jest dla niej niezwykłe. "Dopóki nie skończyłam trzydziestu ośmiu lat, żyłam jako heteroseksualny tata. To dla mnie nowość. Teraz w końcu żyję tak, jak chcę i jestem sobą" - mówi Lenka Králová o swojej historii w wywiadzie opublikowanym w drukowanym wydaniu Heroine 1/2023. W wieku trzydziestu ośmiu lat zdała sobie sprawę, że trzeba coś zrobić z latami bycia kobietą. Postanowiła więc się wyróżnić, najpierw w swojej rodzinie, a następnie w kręgu przyjaciół. "Wszystkie moje coming outy poszły dobrze, z wyjątkiem jednego, z moją byłą żoną. To było trudne i w końcu musieliśmy się rozwieść, ale po pewnym czasie nasze relacje się poprawiły i dziś jesteśmy przyjaciółmi" - mówi Lenka w talk show Pride Business Forum Voices.

Podążaj za swoimi marzeniami

Potem przyszła transformacja fizyczna, wspierana przez hormony. "Bardzo ważne jest, aby mieć wizję w życiu. Zrobiłam więc w Photoshopie własną wizję tego, jak wyglądałabym jako kobieta. Moje credo to żyć tak, by spełniać swoje marzenia" - dodaje z typowym dla siebie uśmiechem i elegancją, która odświeżyła lokalną scenę aktywistyczną. Jest członkinią Transparent i podkreśla trudną sytuację osób transpłciowych w naszym kraju w przestrzeni publicznej i w mediach.

Spójrz na medalion Lenki Králové:

Nie być na ostatnim miejscu w Europie

Według Královej, głównym problemem w Czechach jest to, że tranzycja jest postrzegana w sposób seksualizowany, a do niedawna stan osób transseksualnych był określany jako transseksualizm, który według Światowej Organizacji Zdrowia jest obecnie nazywany niezgodnością płci. "Nasz temat jest zawsze seksualizowany, myślę, że to główny stereotyp, który należy przełamać", wyjaśnia Lenka Králová w pierwszym tegorocznym wydaniu Heroine, w którym prowadzi świetną rozmowę i jest również częścią queerowego tematu numeru.

Lenka Králová
Vojtěch Veškrna

Lenka Králová podczas sesji zdjęciowej do wywiadu dla pierwszego numeru Heroine 2023. Lenka ma na sobie cekinową sukienkę, Desigual, zielone czółenka, Aldo, skórzany pasek, Weekend Max Mara, wszystko Answear.cz. Stylizacja: Daniela Pilná. Makijaż. Produkcja.

Aby połączyć to, co osobiste, z tym, co polityczne

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz