Jesteś w niechcianej ciąży? Nie jesteś sama, masz wiele bezpiecznych i legalnych opcji. PORADNIK ABORCYJNY

aborcjaAborcyjny Dream Team
niechciana ciąża
poradnik
prawa kobiet
Anna Prus
| 28.3.2022 | 19 komentarzy
Jesteś w niechcianej ciąży? Nie jesteś sama, masz wiele bezpiecznych i legalnych opcji. PORADNIK ABORCYJNY
Zdroj: Shutterstock

Stało się: dwie kreski na teście, poziom betaHCG ponad normę, wszystko wskazuje na to, że jesteś w ciąży, w której z jakiegoś powodu być nie chcesz. Ćśśśś! Wcale nie musisz spieszyć z wyjaśnieniami. Każdy powód do aborcji jest ważny, a aborcyjne koleżanki nie muszą znać twojej historii zanim zdecydują się ci pomóc. Porozmawiajmy o konkretach i o tym, jakie masz opcje.

Bezpieczna i legalna aborcja farmakologiczna w domu

Najpopularniejsza i najtańsza opcja to tabletki do aborcji. Nie każdy wie, że lek o działaniu poronnym jest dostępny w polskich aptekach: to mizoprostol, składnik leków przeciwzapalnych – Arthrotecu i Cytotecu. Lekarze wypisują go na zwyrodnienia / reumatoidalne zapalenie stawów i w ramach profilaktyki wrzodów żołądka przy długiej kuracji niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Niestety, zdobycie recepty nie jest bezproblemowym zadaniem. Dużo prościej jest zamówić zestaw mifepriston + mizoprostol z zagranicy; osobiście polecam Women Help Women (linki do wszystkich organizacji na końcu tekstu). Tabletki wysyłane są w zamian za darowiznę: 75 euro na rzecz organizacji. Jeżeli nie masz tylu pieniędzy, nie rezygnuj! Aborcjonistki nie zostawią cię bez pomocy.

Aborcja farmakologiczna jest bezpieczna. Kupienie tabletek na własny użytek i przerwanie własnej ciąży do 22 tygodnia są w Polsce legalne. Skuteczność takiego zestawu to ponad 97%. Do 12 tygodnia ciąży podczas jej przebiegu nie potrzebujemy nawet niczyjego wsparcia, a informacje o możliwościach zamówienia i dawkowaniu stają się coraz popularniejsze.

Aborcja za granicą

Co jednak, jeśli z jakiegoś powodu zdecydujemy, że tabletki nie są rozwiązaniem dla nas? W końcu masz do tego prawo, pamiętaj! Możesz w takim wypadku szukać pomocy za granicą, nawet na różnych etapach ciąży. Uwaga! Wiek ciąży liczymy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Dla ułatwienia opisane możliwości uporządkowałyśmy zgodnie z maksymalnym tygodniem ciąży, w którym możesz być, ale jeśli jesteś np. jeszcze przed 12 tygodniem ciąży możesz spojrzeć też akapity do 14 tygodnia czy 22 tygodnia – może tam znajdziesz bardziej odpowiednią dla Ciebie opcję.

Do 12 tygodnia ciąży – aborcja na żądanie

W pierwszym trymestrze ciąży na własne życzenie możemy przerwać ciążę u naszych południowych sąsiadów. W Czechach udzielić informacji mogą aktywistki z kolektywu Ciocia Czesia, feministycznej grupy informującej o dostępie do aborcji za granicą. Kontaktować można się tylko mailowo, a na wiadomości odpowiadają zwykle następnego dnia roboczego. Na Słowacji nie ma tego typu kolektywu. Jednak bardzo często pracuje tam polskojęzyczny personel, w naszym języku są też tworzone strony internetowe klinik aborcyjnych. Wyjechać można też do krajów opisanych niżej w poradniku.

Twój lęk przed ciążą jest polityczny

Zamiast wysypu specjalistycznych postów o tym, jak należało ratować płód, chciałabym widzieć lawinę deklaracji: do mnie możesz bez stresu przyjść po aborcji farmakologicznej – pisze aktywistka współpracująca z Aborcyjnym Dream Teamem.

Przeczytaj cały tekst

Do 14 tygodnia – aborcja na żądanie

Nieco później, bo do 14 tygodnia ciąży, przyjmie cię klinika w Austrii. Działa tam kolejna z feministycznych organizacji pomagających w organizowaniu wizyty, pokonywaniu bariery językowej i logistyce: Ciocia Wienia. W Belgii na zabieg możesz zgłosić się pod warunkiem, że odczekasz 6 dni od spotkania z lekarzem, na którym wyrazisz chęć zrobienia aborcji. Krótszy czas oczekiwania obowiązuje w Hiszpanii – są to trzy dni.

W Niemczech taka obowiązkowa rozmowa odbywa się z pracownicą socjalną, także 72 godziny przed aborcją. Ze względu na popularność niemieckich klinik wśród naszych rodaczek, jest możliwość przeprowadzenia jej w języku polskim i telefonicznie. Dzień przed zabiegiem konieczne jest stawienie się na wizytę u ginekologa. W klinikach z którymi współpracuje Ciocia Basia przyjęło się, że dniem wizyt zawsze jest czwartek; po piątkowej aborcji można przez cały weekend odpoczywać, bez pośpiechu wracać do domu lub skorzystać z okazji i zwiedzić Berlin.

Do 22 tygodnia – aborcja na żądanie

Wiele osób chcących przerwać ciążę przed 22 tygodniem jeździ do klinik w Holandii. Podczas tworzenia tego tekstu holenderski parlament przegłosował zniesienie obowiązkowego okresu oczekiwania – 5 dni od momentu oświadczenia, że chce się aborcji. W przypadku osób z Polski ten czas liczy się od daty badania, które wskazuje na obecność płodu. Aktualnie czekamy na wprowadzenie nowych zasad w życie.

Osoby, które ukończyły 16 rok życia, nie potrzebują zgody opiekuna prawnego. Przed przystąpieniem do zabiegu musisz okazać Europejska Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (tzw. EKUZ) lub podpisać oświadczenie, że bierzesz za siebie pełną odpowiedzialność na wypadek komplikacji. Nie przejmuj się! Są one mało prawdopodobne i jest to przede wszystkim formalność.

Jeżeli wskazaniem do zakończenia ciąży są przesłanki embriopatologiczne lub zagrożenie zdrowia osoby w ciąży, zgodę na terminację mogą wydać lekarze w Hiszpanii. Podobnie jak w Polsce, nie może być to ten sam lekarz który później będzie tę ciążę przerywał.

Do 24 tygodnia

Według angielskiego prawa aborcję osobie, której życie i zdrowie jest zagrożone, można zrobić do 24 tygodnia ciąży. Na uwagę zasługuje interpretacja „zdrowia”: jest to nie tylko brak chorób, ale też ogólny dobrostan. Z badań naukowych wiadomo, że odmowa aborcji przyczynia się do pogorszenia zdrowia psychicznego. Tym samym rozumowaniem kierują się angielscy medycy, co w praktyce oznacza, że aborcja dostępna jest właściwie na żądanie!

Uwaga! Pamiętaj, że aby wjechać do Anglii potrzebujesz ważnego paszportu.

Jeśli powodem decyzji o aborcji jest uszkodzenie płodu, pomocy można szukać w Czechach. W przypadku szpitala, z którym współpracuje Ciocia Czesia badania potwierdzające nieprawidłowy rozwój (biopsja, amniopunkcja, opis USG) nie muszą być tłumaczone na język czeski. W dzień zabiegu ma miejsce konsultacja z genetykiem. Na aborcję ze względu na przesłanki embriopatologiczne oraz zagrożone zdrowie/życie osoby w ciąży do 24. tygodnia ciąży zezwala także Słowacja.

Uprzejmie donoszę – reakcja Aborcyjnego Dream Teamu na rejestr ciąż

W ostatnim czasie Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt zmian w rozporządzeniu dotyczącym zamieszczania danych w Systemie Informacji Medycznej. Proponowane zapisy nakładają na personel medyczny obowiązek umieszczania informacji o ciąży we wspomnianym systemie, do którego dostęp mają podmioty medyczne.

Przeczytaj cały tekst

 

 

Ostatnia deska ratunku

Zdarza się, że decyzję o aborcji podejmują osoby, które przekroczyły 24 tydzień ciąży. Jeżeli płód rozwija się prawidłowo, na terenie Europy nie jest możliwe usunięcie go. Rozwiązaniem może być anonimowy poród w Austrii. Do anonimowego porodu nie trzeba mieć austriackiego ubezpieczenia ani dokumentów. Cały proces jest opłacany przez państwo, a w przejściu przez formalności pomaga Ciocia Wienia. Biologiczna matka na zmianę zdania ma 6 miesięcy od porodu.

W Belgii nigdy oficjalnie nie ustalono, jaka jest górna granica czasowa dla aborcji w przypadku uszkodzenia płodu lub zagrożenia życia osoby w ciąży. Z prawnego punktu widzenia w takich przypadkach jest ona legalna do momentu rozpoczęcia porodu. Ostateczna decyzja o kwalifikacji do zabiegu należy do lekarza.

Potrzebujesz wsparcia? Nie jesteś sama!

Jeśli potrzebujesz aborcji i jesteś w stanie samodzielnie przejść przez cały proces, możesz kontaktować się bezpośrednio z wybraną przez siebie kliniką.

Wiesz dokąd chcesz jechać, ale potrzebujesz wsparcia? Chętnie pomogą ci organizacje działające na miejscu (lista poniżej).

Potrzebujesz rozmowy, dodatkowych informacji, jesteś w trakcie aborcji farmakologicznej, masz dowolne pytanie na temat przerwania ciąży? Zadzwoń do Aborcji Bez Granic (22 29 22 597) lub napisz na Facebooku/Instagramie do Aborcyjnego Dream Teamu.

Jeśli nie stać Cię na aborcję finansowo wesprze Cię Abortion Support Network. Wszystkie informacje dostaniesz na infolinii Aborcji Bez Granic. Środkami od darczyńców dysponują lokalne kolektywy np. Ciocia Czesia.

Jeżeli znajdujesz się w Polskim szpitalu i odmawia ci się aborcji legalnej zgodnie z polskim prawem, masz poczucie że twoje życie lub zdrowie jest zagrożone, możesz skontaktować się z Federą: 663 107 939, 501 694 202.

Anglia: Abortion Support Network 

Amsterdam, Holandia: Abortion Network Amsterdam 

Austria: Ciocia Wienia

Berlin, Niemcy: Ciocia Basia

Czechy: Ciocia Czesia

Forum o aborcji: www.maszwybor.net

 

Obliczanie dni płodnych

dni

Czy kalkulator okazał się pomocny?

Dyskusja dot. artykułu

W sumie 19 komentarzy

Zostaw komentarz

Komentarz, który podoba się wam najbardziej

Oliwia | 7.11.2023 18:38

Tylko dla nie pewnych w w tzw. stanie błogosławionym.
Wiem że macie taki natłok myśli, boicie się o przyszłość z powodu ciąży itd. To wszytsko co inne mówiły po dokonaniu aborcji.
Proszę, spędźcie tą niepełna godzinę aby później nie żałować decyzji jaką podejmiecie
ZAWSZE JEST WYJŚCIE KOCHANE!! NIE MA SIĘ CZYM ZAMARTWIAĆ NA ZAPAS. Pomożemy wam jako społeczeństwo empatyczne - czy to materialnie czy wiecęj..

Materiał jest sekularny - nie ma nic wspólnego z religią, a jedynie moralnością naszą, czyli ludzi

*Proszę nie komentowac źródła bezpośrednio tutaj*

-Nie ma to absolutnie żadnego sensu,
bo nic nie wniesie do dyskusji.

Tylko pod załączonym materiałem i tam to krytykować pracę autora

- oczywiście po całkowitym zapoznaniu, inaczej rzucam słowa na wiatr przez kogoś zatwardziałe poglądy.

Mój czas na marne..., ale liczę że każdy się zapozna aby zrozumiec kontekst mojego komentarza.

A jeśli mamy postąpic juz jak najbardziej racjonalnie czy to rzetelnie = skontaktowac się ze wszystkimi autorami źródeł w po zapoznaniu się z ich dziełami.
Wszelka bibliografia znajduje się w opisie materiału.

(POKAŻ WIĘCEJ lub na urządzeniach mobilnych kliknąc napis tytułu)

Nie przyszedłam się wykłócac, ale pokazac bardzo wyrafirowane źródła
Oto materiał:
Argumenty za całkowitym zakazem aborcji
autora Polski Inkwizytor

+1
Zareaguj