Luka płacowa jest najbardziej negowana przez zamożnych mężczyzn, mówi socjolog w Voice of Heroine

Luka płacowa
PodcastyRóżnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn
Pavel Houdek, Ilona Kleníková
| 1.11.2023
Luka płacowa jest najbardziej negowana przez zamożnych mężczyzn, mówi socjolog w Voice of Heroine
Zdroj: Shutterstock

Socjolog Lenka Simerská specjalizuje się w problemie różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Jakie są jej zdaniem przyczyny, konsekwencje i możliwe rozwiązania? I jaka jest najbardziej kontrowersyjna kwestia związana z różnicą w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn?

Czy istnieje w ogóle różnica w wynagrodzeniach pracowników? "Często odpowiadam na to pytanie", mówi Lenka Simerska. "To najbardziej irytujące pytanie. Zawsze mam nadzieję, że rozmawiamy już o tym, jak ją usunąć, a nie o tym, czy istnieje, czy nie" - wyjaśnia socjolog, która od dawna pracuje nad nierównym wynagrodzeniem mężczyzn i kobiet, a także stara się podnosić świadomość na ten temat. "To prawda, że wciąż istnieją wątpliwości" - mówi.

Wiele osób uważa, że w porządku jest szukać dochodu za pomocą ostrzejszych łokci. Ale tak nie może być.

"Są to mniej lub bardziej zamożni mężczyźni w średnim wieku, którzy uważają, że nie ma problemu i że jeśli kobieta pracuje i jest zdolna, to zarobi wszystko" - opisuje Lenka Simerská w podcaście Voice of the Heroine. Mówi, że nawet wśród kobiet istnieją grupy, które zaprzeczają nierównościom płacowym. "Ponieważ same nie mają takiego doświadczenia lub nie chcą się do niego przyznać, nie chcą go szukać".

Posłuchaj Voice of Heroine

Posłuchaj innych odcinków podcastu. Pavel Houdek pyta niezwykłe kobiety z wielu dziedzin.

Rozmawia z naszą czołową zawodniczką MMA, Magdaleną Šormovą, o tym, z czym musi zmierzyć się kobieta w trudnym sporcie walki.

"Nadaję się do MMA lepiej niż większość przeciętnych facetów".

Jednym z powszechnych argumentów przemawiających za luką płacową jest to, że mężczyźni generalnie pracują więcej i mają więcej nadgodzin niż kobiety. "Statystycznie nie jest prawdą, że mężczyźni pracują więcej godzin" - mówi Lenka Simerská. "Ale przeciętny przeciwnik nigdy mi nie uwierzy". Spieranie się z danymi statystycznymi i liczbami jest często daremne, mówi.

Kobiecy problem

Innym argumentem jest to, że kobiety mają niższe płace, ponieważ wybierają gorzej płatne dziedziny, takie jak edukacja, pielęgniarstwo czy opieka zdrowotna. "To prawda", mówi socjolog. "W Czechach mamy bardzo posegregowany rynek pracy. Oznacza to, że kobiety są skoncentrowane w niektórych zawodach" - przyznaje.

"Argument, że kobiety nie powinny ich wybierać, ponieważ są tam niższe płace, więc to ich własna wina, należy do grupy argumentów: jest to problem kobiet i kobiety powinny go rozwiązać na poziomie indywidualnym, nie wchodzić na te pola, gdzie płace są niskie, nie wybierać ich, aby pójść do szkoły, poprosić o podwyżkę i tak dalej. Ale to nie do końca prawda. Sektory te są często niezbędnymi stanowiskami, bez których społeczeństwo nie mogłoby się obejść" - podkreśla Lenka Simerská, przypominając nam, że odczuliśmy znaczenie tych zawodów podczas Covid.

Heroine jest gospodarzem panelu dyskusyjnego z udziałem pięciu potencjalnych kandydatek na prezydenta, które znacie z pierwszej strony naszego wydania specjalnego .Danuše Nerudová, Miroslava Němcová, Lenka Bradáčová, Adéla Šípová i Rut Kolínská. Dyskusję poprowadzi Martin Veselovský. Nie zabraknie również powitalnego drinka, rozmowy motywacyjnej Barbary Havelki, poczęstunku i nawiązywania kontaktów z ludźmi, którym zależy na losie naszego kraju. Więcej informacji na temat sprzedaży biletów będzie dostępnych pod koniec lipca!

"Widzieliśmy, że społeczeństwo zasadniczo opiera się na bardzo nisko cenionych kobietach. Coś jest strukturalnie nie tak. Dopuszczamy wysoko cenione zawody, które, jeśli je wyeliminujemy, nie spowodują śmiertelnego załamania społeczeństwa. Natomiast jeśli wyeliminujemy "zawody kobiece", będziemy mieli głowę pełną pomysłów, jak to rozwiązać. Mam nadzieję, że wyciągniemy z tego lekcję".

Ostre łokcie

Nierówności istnieją również w obrębie poszczególnych dziedzin. "Wiele osób uważa, że zarabianie na ostrzeniu łokci jest w porządku. Ale tak nie może być, nie możemy pozostawiać tego indywidualnym negocjacjom" - mówi Lenka Simerská. "Nasz kodeks pracy uniemożliwia dyskryminację. Jeśli dwie osoby ubiegają się o to samo stanowisko, jedna prosi na początku o trzydzieści tysięcy, druga o dwadzieścia pięć, obie zostają zatrudnione i wykonują tę samą pracę za różne pieniądze, pracodawca dopuszcza się dyskryminacji. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Istnieją granice tego kontraktualizmu" - podkreśla.

Dlaczego mężczyźni są nagradzani, a kobiety karane za ojcostwo w pracy? W jakim stopniu wartość pracy zależy od naszych stereotypów i uprzedzeń? I jak to możliwe, że dziedziny, w których dominują kobiety, prędzej czy później stają się gorzej opłacane i mniej prestiżowe? Posłuchaj kolejnego odcinka podcastu Voice of Heroine.

Voice of Heroine jest również dostępna na wszystkich popularnych platformach.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz