Przez długi czas mieliśmy 100% parytetów dla mężczyzn, mówi Pavla Špondrová w podcaście Voice of Heroine

Hlas HeroineKobiety w polityceKvótyPodcastyPolitykaRówne prawa
Pavel Houdek, Ilona Kleníková
| 26.10.2023
Przez długi czas mieliśmy 100% parytetów dla mężczyzn, mówi Pavla Špondrová w podcaście Voice of Heroine
Pavel Houdek

Czy kwoty pozwolą osobom niskiej jakości dostać się na wysokie stanowiska? Pavla Špodrová, prawniczka i socjolog, wyjaśnia, dlaczego nie ma takiego ryzyka. Postrzega kwoty w kontekście i uważa, że są one warunkiem wstępnym zmiany kultury politycznej. W kolejnym odcinku podcastu Voice of Heroine wyjaśnia, w jaki sposób kwoty mogą działać i omawia najczęstsze argumenty ich przeciwników.

"Minie dużo czasu, zanim będziemy w stanie skuteczniej wyrównywać szanse", zastanawia się Pavla Špondrová, współautorka Men's Law. "Kwoty są dokładnie tym, co jest potrzebne do szybszej zmiany sytuacji. Aby zmienić politykę, a następnie tradycje i stereotypy, które już nie działają, ale uważamy, że bez nich nie wiedzielibyśmy, co robić".

Tym razem temat podcastu Voice of Heroine jest trudny. Prowadzący Pavel Houdek rozmawia o parytetach w polityce, instytucjach i biznesie z Pavlą Špondrovą, która podejmuje temat równej reprezentacji kobiet i mężczyzn w sferze publicznej z perspektywy prawa i socjologii. "Dopóki nie zmieni się kultura polityczna, więcej kobiet tam nie dotrze. A dopóki więcej kobiet się tam nie znajdzie, kultura polityczna się nie zmieni" - Pavla Špondrová wskazuje na błędne koło nierówności.

Jeśli kobiety chcą wejść do sfery publicznej, to tylko pod warunkiem, że zachowają swoje pierwotne "tradycyjne" pozycje i obowiązki w rodzinie.

"Kobiety w Czechosłowacji uzyskały prawa wyborcze w 1918 r. Do tego czasu kobiety nie mogły pełnić funkcji publicznych. Przez długi czas nie mogły studiować na uniwersytecie, nie mogły zajmować stanowisk w administracji państwowej" - wspomina Pavla Špondrová. "Jeśli spojrzymy dalej w przeszłość, kobiety nie dziedziczyły, nie mogły same podejmować decyzji. Nie mogły być nawet autorytetami w sferze prywatnej. Do około 1960 r. obowiązywał pierwotny austriacki kodeks cywilny, który dawał mężowi wyłączne prawo do decydowania o sprawach rodzinnych. Żona miała "prawo" do jego nazwiska i korzystania z jego pozycji; mogła być, mówiąc wernakularnie, panią farmaceutką, ale we wszystkim musiała podporządkować się decyzji męża".

Kwoty za jakość

"W sferze publicznej przez długi czas obowiązywały stuprocentowe parytety dla mężczyzn. Tak działa podejmowanie decyzji" - mówi Pavla Špondrová w odpowiedzi na argument, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby kobiety zajęły się polityką. Jej zdaniem, jeśli kobiety chcą wejść do sfery publicznej, mogą to zrobić tylko pod warunkiem, że zachowają swoje pierwotne "tradycyjne" pozycje i obowiązki, które mają w rodzinie. "Oznacza to, że będą dbać o dzieci i inne potrzeby, relacje, kontakty rodzinne. Od opieki nad małymi dziećmi po to, kto dzwoni do babci, bo ma urodziny. Wszystko to zapewniają kobiety. Kobiety mogą uczestniczyć w życiu publicznym, jeśli są w stanie to wszystko zapewnić" - mówi.

Posłuchaj Voice of Heroine

Posłuchaj innych odcinków podcastu. Pavel Houdek pyta niezwykłe kobiety z wielu dziedzin. Rozmawia również z prawniczką Barbarą Havelkovą, która wykłada na Oxfordzie, na temat parytetów.

Barbara Havelkova: Parytety pokazałyby, ile jest zdolnych kobiet

Jednym z częstych argumentów przeciwników parytetów jest to, że doprowadzą one do tego, że na stanowiskach decyzyjnych znajdą się osoby niewykwalifikowane i gorsze, ponieważ głównym kryterium będzie płeć. "Taki środek nie może zostać przyjęty w czeskim środowisku prawnym", mówi Pavla Špondrová, wskazując, że obawy te są bezpodstawne. "Jeśli mówimy o stanowiskach decyzyjnych w biznesie lub w środowisku pracy, jest to bezpośrednio zabronione przez prawo antydyskryminacyjne, które mówi, że kwalifikacje muszą być co najmniej porównywalne".

Tymczasem to pracodawca określa, jakie wymagania kwalifikacyjne musi spełnić kandydat. "Nie jest możliwe, aby poprzez parytety osoby gorsze były umieszczane na stanowiskach decyzyjnych" - uważa socjolog i prawnik. "Prawo antydyskryminacyjne nie ma zastosowania do sfery politycznej, ale to każda partia polityczna może ustalić własne kryteria jakości" - mówi.

Heroine jest gospodarzem panelu dyskusyjnego z udziałem pięciu potencjalnych kandydatek na prezydenta, które znacie z pierwszej strony naszego wydania specjalnego .Danuše Nerudová, Miroslava Němcová, Lenka Bradáčová, Adéla Šípová i Rut Kolínská. Dyskusję poprowadzi Martin Veselovský. Nie zabraknie również powitalnego drinka, rozmowy motywacyjnej Barbary Havelki, poczęstunku i nawiązywania kontaktów z ludźmi, którym zależy na losie naszego kraju. Więcej informacji na temat sprzedaży biletów będzie dostępnych pod koniec lipca!

Dlaczego kobiety sukcesu są często przeciwne parytetom? Czy parytety mogą działać same w sobie? I kiedy w polityce będzie co najmniej 30% kobiet? Posłuchaj tego specjalnego odcinka podcastu Voice of Heroine, który w całości poświęcony jest parytetom.

Voice of Heroine jest również dostępna na wszystkich popularnych platformach.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz