"Wolność słowa to świadomość odpowiedzialności" - mówi Apolena Rychlíková w Voice of Heroine

DokumentFeminizmHlas HeroineMediaPodcasty
Pavel Houdek, Ilona Kleníková
| 11.10.2023
"Wolność słowa to świadomość odpowiedzialności" - mówi Apolena Rychlíková w Voice of Heroine
Pavel Houdek

Dokumentalistka, dziennikarka i feministka, która mówi to, co myśli, nawet jeśli nie wszystkim się to podoba. W podcaście Voice of Heroine Apolena Rychlíková mówi o roli oligarchów w mediach i o tym, czy powinny istnieć surowe kary za nienawistne komentarze w przestrzeni publicznej. Dlaczego uważa, że nie może zmienić świata swoimi filmami? Posłuchaj nowego odcinka Voice of Heroine.

Apolena Rychlíková, która pracuje w Alarm i w mediach publicznych, otwarcie deklaruje swoją lewicową orientację. "Jestem przekonana, że to, czy jestem lewicowa, ma maksymalny wpływ na sposób, w jaki wybieram tematy, o których piszę" - mówi dziennikarka i filmowiec.

Często są to tematy, o których wcześniej nie pisano zbyt wiele. "W okresie porewolucyjnym zapomnieliśmy, że są tu ludzie, którzy za tym nie nadążają. Zaczęli przegrywać tę walkę na przykład w latach 90-tych. Niewiele mówiło się o systemowych formach wykluczenia społecznego" - wyjaśnia Apolena Rychlíková. Została dziennikarką i dokumentalistką, ponieważ chciała wypełnić tę lukę. "Moim wewnętrznym pragnieniem było dowiedzieć się, jak żyją, jak myślą, jak ich sytuacja społeczno-ekonomiczna przekłada się na to, jak postrzegają demokrację czy sprawiedliwość" - mówi. Dlatego też pracowała nad kwestiami, które uważa za istotne dla całego społeczeństwa, takimi jak zamykanie nieruchomości, feminizacja ubóstwa, skutki zmian klimatycznych i nierówności regionalne.

Jej film dokumentalny The Limits of Work, opowiadający o trudnej sytuacji ludzi na nisko płatnych stanowiskach, który stworzyła wraz z Sashą Uhl, spotkał się z dużym odzewem. "Nie jestem pracownikiem socjalnym, opisuję rzeczywistość, ale nie mogę pomóc im zmienić ich sytuacji, nie mam do tego żadnych narzędzi" - podkreśla Apolena Rychlíková. "To ma jakiś sens, mogę popchnąć sprawy do przodu, ten projekt znacząco przesunął scenę medialną w kierunku większego zainteresowania kwestiami społecznymi. Ale to nie zmieni świata".

Posłuchaj innych odcinków podcastu Voice of Heroine

Lucie Hrdá:Prawniczka specjalizująca się w przemocy domowej i seksualnej

Nora Fridrich: Dziennikarka i filantropka

Pavlina Louženská: Marketerka, mentorka i założycielka społeczności Girls in Marketing

Adriana Černá:Rzeczniczka Ludzi w Potrzebie ds. nienawiści

Šárka Kabátová:Dziennikarka, która nie boi się ekstremistów

Johanna Nejedlová:Wielokrotnie nagradzana aktywistka zajmująca się przemocą seksualną

ToyBox:Ilustrator i artysta komiksowy

Apolena jest silną osobowością i irytuje wiele osób swoimi postawami i opiniami. Jak wiele kobiet aktywnych w sferze publicznej, spotyka się z nienawistnymi komentarzami. Nie uważa jednak, że ich autorzy powinni być surowo karani. "Myślę, że społeczeństwo powinno nauczyć się radzić sobie z tym w inny sposób niż wysyłanie kogoś do więzienia na x miesięcy. Jednocześnie powinniśmy być w stanie ustalić granice wyrażania siebie w przestrzeni publicznej, tak aby ci anonimowi hejterzy, którzy piszą wyjątkowo paskudne rzeczy, nie czuli, że sprawiedliwość ich nie dosięgnie" - zastanawia się.

"Nie sądzę, by Republika Czeska była krajem, który tłumi wolność słowa. Raczej uczymy się pogodzić z faktem, że wolność słowa oznacza również odpowiedzialność za to, co się mówi" - mówi Apolena Rychlíková. "Wolność słowa to świadomość odpowiedzialności. To, co mówię, może i powinno być krytykowane. Muszę być w stanie zaakceptować tę krytykę i nie odbierać jej automatycznie jako ucisku" - dodaje. O konkretnych przykładach radzenia sobie z "poprawianiem" autorów niedopuszczalnych komentarzy wspomina w podcaście Voice of Heroine.

W wywiadzie z Pavlem Houdekiem zastanawia się również nad rolą oligarchów, którzy są właścicielami mediów. "To nie jest zdrowe, gdy Republika Czeska jest podzielona przez grupę oligarchów w interesie ich różnych interesów, którzy mogą załatwiać porachunki za pośrednictwem swoich mediów lub ustalać własną agendę, której nawet nie widzimy" - mówi. "Media to wpływ", uważa. "Oligarchowie mają media, więc ważne jest, aby mieć niezależne media".

Feministyczne stanowisko Apoleny obejmuje. "Jestem dumną feministką", mówi otwarcie w podcaście Voice of Heroine. "Dla mnie feminizm to dążenie do bardziej sprawiedliwego, solidarnego i bezpieczniejszego społeczeństwa. Nie chodzi ostatecznie o płeć, chodzi o emancypację i większą wolność dla wszystkich - dla mężczyzn, którzy decydują się na opiekę, dla kobiet, które decydują się na opiekę, i dla kobiet, które decydują się nie opiekować... To pożywka, z której może wyrosnąć wolny wybór ".

Dlaczego interesuje ją myślenie i życie pokolenia zoomerów? I o czym będą jej kolejne filmy? Posłuchaj kolejnego odcinka podcastu Voice of Heroine.

Podcast Voice of Heroine jest również dostępny na wszystkich popularnych platformach.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz