Dieta piękna i całkowite szaleństwo

Witam
Ada Bartlová
| 28.8.2023
Dieta piękna i całkowite szaleństwo
Zdroj: Shutterstock

Niskotłuszczowe jogurty w rękach celebrytów telewizyjnych są passé, zastąpione przez zielone koktajle, owsiankę chia, chude modelki z opalonymi brzuchami i hashtagi #detox #skinny i #keto. Można by pomyśleć, że dieta odchudzająca ma na celu zmniejszenie nadwagi i poprawę zdrowia, ale w większości przypadków jest zupełnie inaczej.

To, co kiedyś miało czysto medyczną rolę - odchudzanie w celu wyeliminowania problemów spowodowanych wysoką wagą - stopniowo oderwało się nie tylko od swojego medycznego celu, ale także od rzeczywistości.

Owszem, są jeszcze ludzie, którzy naprawdę odchudzają się dla zdrowia. Często jednak diety odchudzające są głównie sposobem na zdobycie urody, podziwu i statusu społecznego. Ludzie starają się zmienić swoje ciało zgodnie z obowiązującym ideałem, a robiąc to, paradoksalnie zdrowie schodzi na dalszy plan.

Nastąpiło to mniej więcej w czasie rewolucji przemysłowej. Zapewniło to obfitość, a nawet nadwyżkę żywności i wielu innych towarów, a ludzie stali się grubsi i bardziej zainteresowani modą i wizerunkiem. XIX wiek to wiek pierwszych celebrytów.

Ludzie zawsze starali się naśladować tych, którzy byli społecznie "ponad" nimi, ale teraz praktycznie każdy, kto był interesujący, mógł stać się wzorem do naśladowania.

Hashtag #diet pojawia się w 55 milionach postów na Instagramie.

Na przykład Lord Byron, który celowo głodził się, aby być bladym i szczupłym, aby spełnić ideał romantycznego poety. Byron miał wielu fanów (mężczyzn i kobiet), którzy próbowali go naśladować - niektórzy poprzez poezję, inni poprzez odchudzanie.

Smukła sylwetka i interesująca bladość pozostały w modzie aż do okresu między I a II wojną światową, kiedy to bladość została zastąpiona opalenizną i szczupłością... Tak, szczupłość pozostała. I nigdzie nie zniknęła.

Przodkiem bromelainy był grejpfrut, o którym również sądzono, że zawiera enzymy spalające tłuszcz. W latach międzywojennych jednym z naukowych środków tłumienia apetytu była nikotyna, a jedna z popularnych kampanii reklamowych zalecała kobietom "Sięgnij po Lucky [Strike] zamiast cukierków".

A zaledwie kilka dekad wcześniej ludzie połykali tabletki z ekstraktem z tarczycy, który przyspieszał metabolizm. Ananas i grejpfrut są na szczęście nieszkodliwe, papierosy i cud tarczycy czasami kogoś zabiły. Myślisz, że dzisiejsi konsumenci są mądrzejsi i nie dadzą się nabrać na coś takiego?

Do niedawna wielkim hitem na odchudzanie był ekstrakt z zielonej herbaty, który również miał stymulować metabolizm. Nietrudno w to uwierzyć, herbata naprawdę stymuluje - ale wyniki badań, które analizowały wpływ zielonej herbaty na utratę lub utrzymanie wagi, nie wykazały żadnych statystycznie istotnych efektów. Pomyśl o tym, zanim zamówisz jakiś gwarantowany naukowo ketosme.

Niebezpieczeństwo przyciąga

Nauka to dobry chwyt marketingowy. Ale co jest jeszcze lepsze? Sekret. Niektórzy wierzą, że bogaci i sławni mają coś ekstra do dyspozycji i próbują się dowiedzieć, co to jest; dla niektórych musi to być przedstawione z należytą pompą (drogie zabiegi w klinikach odchudzających), dla innych wystarczy artykuł w Internecie opisujący dietę opartą na ulubionej aktorce. Niektórzy klienci szukają jednak bezpośrednio niebezpiecznych i nielegalnych środków.

Dla tych, którzy chcą schudnąć dosłownie za wszelką cenę, istnieje czarny rynek leków do leczenia konkretnych przypadków otyłości, takich jak phentermine, dinitrofenol czy sibutramina. W naszym kraju lek Adipex Retard jest zarejestrowany z phentermine, substancją podobną do amfetaminy, która tłumi głód i częściowo promuje utratę tłuszczu.

Złote jaja, jak nazywa się Adipex, są poszukiwane przez bywalców siłowni i kobiety, które desperacko potrzebują zrzucić pięć kilogramów w strojach kąpielowych. Jeśli twój diler akurat ich nie ma, kup od niego metę, to prawie to samo.

Ma jednak wiele niepożądanych skutków ubocznych: nerwowość, bezsenność, stany euforyczne lub drażliwość, podwyższone ciśnienie krwi, przy długotrwałym stosowaniu istnieje ryzyko uszkodzenia płuc i serca, przy złym dawkowaniu rozwój uzależnienia lub śmierć z przedawkowania. Jest przepisywany tylko w skrajnych przypadkach, a pacjent musi być pod nadzorem lekarza.

Niemniej jednak "złote jajka" (jak Adipex jest nazywany od koloru i kształtu kapsułek) są poszukiwane przez bywalców siłowni lub kobiety, które desperacko potrzebują zrzucić pięć kilogramów w strojach kąpielowych. Jeśli twój diler akurat ich nie ma, kup od niego metę, to prawie to samo.

Zbyt zdrowa dieta

Są ludzie, którzy nigdy nie sięgnęliby po tabletki z podejrzanego źródła. W rzeczywistości nie sięgnęliby po żadną chemię, ponieważ nie jest ona zdrowa. Jeśli chcesz schudnąć lub być bardziej fit, zwykle oznacza to porzucenie pewnych nawyków i bycie bardziej troskliwym o swoje ciało: mniej słodyczy, więcej warzyw, dodaj ćwiczenia, zmniejsz stres.

Prawdopodobnie zgodzisz się ze mną, że to, co wymieniłem, jest dobre dla twojego zdrowia. Jednocześnie jest prawdopodobne, że gdybym szczegółowo opisał, co uważam za zdrową dietę, nie zgodziłbyś się ze mną w niektórych kwestiach. Korzyści płynące z witaminy C lub błonnika są dobrze ugruntowane i praktycznie przetestowane, ale co z korzyściami płynącymi z jogurtu? Albo organicznej marchewki w porównaniu ze zwykłą marchewką? Wciąż jest mnóstwo miejsca na różnego rodzaju bezpodstawne twierdzenia.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz