Kolor przypomina suszone chrząszcze. Odcień roku to magenta, zobacz jak można go nosić

Galeria
Kolor roku 2023
Magenta
Trendy w modzie
Ada Bartlová
| 9.2.2024
Kolor przypomina suszone chrząszcze. Odcień roku to magenta, zobacz jak można go nosić
Barvou roku 2023 podle Pantone je magenta. Shutterstock

Pantone właśnie ogłosił kolor roku 2023: magenta, bogata różowawa czerwień. Ma on przywoływać siłę, odwagę i kreatywność. Od jakiegoś czasu jest to trend w modzie, ale teraz powinniśmy zobaczyć tsunami różu.

Czym jest kolor roku Pantone i dlaczego jest wokół niego takie zamieszanie? Pantone to amerykańska firma, która opracowała system kolorów, który stał się standardem w projektowaniu graficznym, druku i innych dziedzinach (w tym projektowaniu produktów i mody). Standard ten ułatwia wszystkim częściom łańcucha produkcyjnego - ilustratorowi, grafikowi i drukarni lub projektantowi mody i zakładowi tekstylnemu - uzgodnienie jednolitych kolorów.

Firma ogłasza kolor roku od 2000 roku. Nie jest to próba narzucenia trendu, a raczej wynik analizy istniejących trendów i próba przewidzenia ich przyszłego kierunku - choć dla Pantone jest to oczywiście również narzędzie marketingowe i promocyjne.

Zeszłorocznym kolorem był Very Peri, niebiesko-fioletowy odcień inspirowany kwiatem pędzla. W tym roku jest to Viva Magenta, odważny różowo-czerwony kolor podobny do koszenili. Przedstawiciele Pantone twierdzą, że ma on przywoływać siłę, odwagę i kreatywność.

Koszenila lub karmin to naturalny barwnik pozyskiwany z nopala, rodzaju owada. Żyje w Ameryce Południowej, więc karmin dotarł do Europy dopiero po odkryciu i kolonizacji obu Ameryk. Dziś jest to kolor roku, wtedy był to kolor stulecia. Barokowe obrazy są wymownym świadectwem popularności karmazynu: być może każdy obraz ma przynajmniej ślad tej wyjątkowej czerwieni. Obecnie koszenila jest stosowana w żywności i kosmetykach, ale jest również dobrze znana entuzjastom naturalnych barwników.

Jednym z pierwszych elementów w nowym kolorze roku, które można kupić, są trampki, stworzone we współpracy z Pantone. Możesz też oczywiście poczekać, aż inni producenci sneakersów podchwycą magentę. Zobaczymy, czy ten żywy, odważny kolor okaże się sukcesem. To tylko kwestia czasu.

Jasnoróżowy kolor pojawił się w tym roku w wielu kolekcjach mody. Pokaz Valentino na jesień 2022 jest tego przykładem; wszystkie sukienki w kolorze czarnym, z wyjątkiem kilku, były szczerze różowe, łącznie z tłem. Nie była to magenta, bardziej jak fuksja lub gorący róż, ale trend był dość wyraźny.

Trend na świetliste odcienie różu jest już widoczny w sklepach. Jeśli zawsze chciałaś mieć odważny różowy płaszcz zimowy i nie mogłaś go znaleźć, w tym roku na pewno spełni się Twoje życzenie. (Niestety, mężczyźni nie mają szczęścia; dopasowanie kolekcji do odcieni fuksji i magenty nie jest czymś, na co ktokolwiek w modzie męskiej odważyłby się od razu).

Być może wolisz elementy, które są łatwiejsze do łączenia i dopasowywania niż płaszcz lub kurtka. Instagramerka Gabriela połączyła odważną parę spodni z neutralnym, białawym swetrem. Nawiasem mówiąc, Pantone sugeruje również użycie bardzo jasnych, neutralnych kolorów, takich jak pudrowy róż, piaskowy lub ciepły szary, aby połączyć je z magentą.

Co powiesz na kolorowy dodatek? Szalik w kolorze magentowego różu rozjaśni każdy neutralny strój i będzie wyglądał elegancko, w przeciwieństwie do odcieni bubblegum i doll pink. Jeśli nie chcesz tak bardzo "świecić", wybierz bardziej stonowaną wersję, która jest bliższa burgundowi niż różowi.

Magenta może być również noszona na głowie, i nie mam tu na myśli kapelusza. Nowy kolor roku został entuzjastycznie przyjęty przez niektórych fryzjerów, którzy zaczęli oferować różowe, fuksjowe i bordowe włosy. To samo dotyczy płaszcza: jeśli kiedykolwiek marzyłaś o różowych włosach, takich jak nosiła Georgia May Jagger, teraz jest na to czas. Lub kup różową perukę i świętuj w niej Sylwestra.

Wolisz coś mniej trwałego niż farba do włosów? Różowe odcienie są również modne w makijażu, a jeśli coś pójdzie nie tak, po prostu zmyj to i spróbuj ponownie. Magentowa szminka może nie być dla każdego, ale jeśli ci odpowiada, weź ją wszystkimi dziesięcioma rękami. Odcienie nude mają już dość sławy!

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz