Ograniczenie aborcji, zapobieganie przemocy i zmiana definicji gwałtu: kandydaci na prezydenta odpowiadają

Andrej BabišDanuše NerudováGwałt
Josef Bašta
Josef StředulaKonwencja stambulskaMarek HilšerPetr PavelPolitykaPolityka rodzinnaPrzemoc domowaPrzemoc seksualnaTomas ZimaWybory prezydenckieWybory prezydenckie 2023
Brigita Zemen
| 16.2.2024
Ograniczenie aborcji, zapobieganie przemocy i zmiana definicji gwałtu: kandydaci na prezydenta odpowiadają
Kandidáti a jedna kandidátka na českou hlavu státu. koláž heroine.cz

Za kilka dni odbędą się kolejne bezpośrednie wybory prezydenta lub kobiety-prezydenta. Na Heroine.cz zadaliśmy kandydatom pytania, których nikt inny nie zadaje w debatach lub wywiadach. Przed świętami Bożego Narodzenia spotkaliśmy się z nimi i zadaliśmy im serię pytań dotyczących pozycji kobiet w czeskim społeczeństwie oraz przepisów, które dotyczą podejmowania decyzji dotyczących własnego ciała lub zapobiegania przemocy.

Poprosiliśmy wszystkich kandydatów na prezydenta o osobisty wywiad. W naszym specjalnym wydaniu prezydenckim można przeczytać pełne wywiady z Jaroslavem Baštą, Pavlem Fischerem, Markiem Hilšerem, Danusą Nerudovą, Petrem Pavlem, Josefem Středulą i Tomášem Zimą. W odpowiedziach brakuje Andreja Babiša, który nie odpowiedział na żadną z naszych ofert wywiadu, oraz Karela Diviša, który z powodu początkowego odrzucenia jego kandydatury i późniejszej decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego nie znalazł czasu na spotkanie przed upływem terminu. Odpowiedzi są wymienione w kolejności numerów wylosowanych do głosowania, które zostaną wykorzystane do oznaczenia kart do głosowania kandydatów. Eksperci z Czeskiego Lobby Kobiet pomogli Heroine.cz w opracowaniu poszczególnych pytań dotyczących nagłówków tematycznych.

Czy podpisałby Pan lub podpisałaby Pani nowelizację kodeksu karnego, która zmieniłaby definicję gwałtu tak, aby brak zgody podczas aktywności seksualnej był częścią przestępstwa?

Pavel Fischer : Tak. Świadectwa nadużyć lub aktów bez zgody są przerażające. Ma to głęboki wpływ na człowieka i należy się tym zająć, a nie trywializować. To nie tylko kwestia tego, co znajdzie się w prawie. Jest to również kwestia edukacji tych, którzy jako pierwsi dostają to na stół, czyli śledczych. Często są to ludzie, którzy są w terenie, często świeżo oddelegowani na służbę, i to od nich należy zacząć, aby edukacja dotyczyła wszystkich, którzy mogą spotkać się z taką sytuacją. Są to edukatorzy, którzy mogą zwrócić uwagę na przypadki wykorzystywania nieletnich dziewcząt itp. Aby ci ludzie dokładnie wiedzieli, co robić i nie torturowali ofiary, lekceważąc ją lub mówiąc, że są winni, jak to się czasem zdarza, gdy ktoś zgłasza taki czyn. Są to rzeczy, które wydają mi się poważnym seksizmem, poważną nieuczciwą grą i powtarzaniem przemocy. W tym przypadku ofiary muszą być chronione za wszelką cenę.

Neruda: Gdyby taka ustawa trafiła na moje biurko, zawetowałbym ją, a gdyby ktoś próbował przepchnąć taką ustawę i przeszłaby ona, zaskarżyłbym ją jako prezydent przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Hilšer : W Czechach zostało to dobrze rozwiązane, nawet z medycznego punktu widzenia. Nie zmieniałbym tego. Cieszę się, że aborcja nie jest już substytutem antykoncepcji, jak to miało miejsce trzydzieści lat temu lub w czasach reżimu komunistycznego, i że wskaźniki aborcji spadają. Nie jestem ekstremistą w sensie obrony życia, co widzimy u naszych sąsiadów, ale z drugiej strony nie jestem też zwolennikiem skrajnej wolności wyboru w tej kwestii. Tak jak jest obecnie w Republice Czeskiej, jest dobrze i nie trzeba się tym zajmować. Z pewnością nie byłbym jednym z tych, którzy chcieliby zaostrzyć lub, wręcz przeciwnie, ułatwić sytuację.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz