Winter: Nie powinniśmy uniemożliwiać kobietom rodzenia w domu. Przyjazne szpitale położnicze pozostają priorytetem

PolitykaPolityka rodzinnaPoródPrawo do aborcjiPrzerwaTata na urlopie rodzicielskimTomas ZimaUrlop rodzicielskiWybory prezydenckieWybory prezydenckie 2023
Brigita Zemen
| 16.2.2024
Winter: Nie powinniśmy uniemożliwiać kobietom rodzenia w domu. Przyjazne szpitale położnicze pozostają priorytetem
"Na pozitivních příkladech bych chtěl ukazovat, co ženy dovedou. Také bych rád ukazoval příběhy samoživitelek." se svolením Tomáše Zimy

Powiedział, że za każdym razem, gdy spotykał kobiety odnoszące sukcesy w kraju i za granicą, czuły się one nieco zdegradowane faktem, że powinny istnieć jakieś obowiązkowe parytety. Zapewnia jednak, że w jego zespole na pewno będzie wystarczająco dużo kobiet. Zamiast parytetów chciałby promować równość głównie poprzez pozytywne przykłady kobiet, które odniosły sukces. Dlaczego uważa, że kobiety stały się bardziej wyemancypowane w ciągu ostatnich dwudziestu lat i dlaczego opowiada się za tym, aby większość porodów odbywała się w placówkach służby zdrowia? W ramach dużego projektu sondażowego Heroine.cz przedstawiamy odpowiedzi kandydata na prezydenta Tomáša Zimy na tematy, które często wypadają z debat prezydenckich, ale dotyczą ważnych kwestii w życiu każdego z nas - zdrowia i podejmowania decyzji dotyczących własnego ciała, przejrzystego wynagrodzenia i zwalczania przemocy domowej.

Poprosiliśmy wszystkich kandydatów na prezydenta o osobisty wywiad. W naszym specjalnym wydaniu prezydenckim można przeczytać pełne wywiady z Jaroslavem Baštą, Pavlem Fischerem, Markiem Hilšerem, Danusą Nerudovą, Petrem Pavlem, Josefem Středulą i Tomášem Zimą. W odpowiedziach brakuje Andreja Babiša, który nie odpowiedział na żadną z naszych ofert wywiadu, oraz Karela Diviša, który ze względu na początkowe odrzucenie jego kandydatury i późniejszą decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego nie znalazł czasu na spotkanie przed upływem terminu. Poszczególne pytania dla obszarów tematycznych zostały przygotowane przez ekspertów z Czeskiego Lobby Kobiet.

Czytaj więcej

Jak postrzegasz pozycję kobiet w naszym społeczeństwie?

Pozycja kobiet w naszym społeczeństwie znacznie ewoluowała w kierunku równości w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Podejmowane są próby odejścia od klasycznego modelu kobiety jako matki i mężczyzny jako żywiciela rodziny, jak miało to miejsce w Pierwszej Republice. Fakt, że matki pracują, powinien być podkreślany i doceniany, ale nadal ponoszą one większy ciężar opieki nad dziećmi i domem, chociaż mężczyźni również są w to zaangażowani. Powiedziałbym, że kobiety stają się coraz bardziej wyemancypowane i stopniowo angażują się na stanowiskach kierowniczych. Myślę, że to prawda. Element kobiecy jest zawsze ważny i niezbędny w kolektywie. W instytucie, którym kieruję od 1999 roku, mam cztery kobiety na siedmiu przedstawicieli. W Kolegium Rektorskim miałem trzy prorektorki na dziewięć, a jedna z nich, profesor Králíčková, została teraz rektorem Uniwersytetu Karola, więc widzę tu zmianę we właściwym kierunku. Ale jestem zwolenniczką szarmanckości i to chyba powinno pozostać przy emancypacji kobiet.

Czy uważasz, że mamy jeszcze trochę do nadrobienia w kwestii równości płci, czy jest już idealnie?

Nie ma ideału. Myślę, że na przykład kobiety wciąż są inaczej wyceniane i należy to jak najszybciej naprawić. Można powiedzieć, że jest to stopniowa ewolucja społeczeństwa, które oczywiście się do tego przyzwyczaja. Myślę, że zrównanie kobiet i mężczyzn z pewnością w najbliższych latach będzie coraz bardziej równe lub identyczne.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz