Powiedział, że za każdym razem, gdy spotykał kobiety odnoszące sukcesy w kraju i za granicą, czuły się one nieco zdegradowane faktem, że powinny istnieć jakieś obowiązkowe parytety. Zapewnia jednak, że w jego zespole na pewno będzie wystarczająco dużo kobiet. Zamiast parytetów chciałby promować równość głównie poprzez pozytywne przykłady kobiet, które odniosły sukces. Dlaczego uważa, że kobiety stały się bardziej wyemancypowane w ciągu ostatnich dwudziestu lat i dlaczego opowiada się za tym, aby większość porodów odbywała się w placówkach służby zdrowia? W ramach dużego projektu sondażowego Heroine.cz przedstawiamy odpowiedzi kandydata na prezydenta Tomáša Zimy na tematy, które często wypadają z debat prezydenckich, ale dotyczą ważnych kwestii w życiu każdego z nas - zdrowia i podejmowania decyzji dotyczących własnego ciała, przejrzystego wynagrodzenia i zwalczania przemocy domowej.
Poprosiliśmy wszystkich kandydatów na prezydenta o osobisty wywiad. W naszym specjalnym wydaniu prezydenckim można przeczytać pełne wywiady z Jaroslavem Baštą, Pavlem Fischerem, Markiem Hilšerem, Danusą Nerudovą, Petrem Pavlem, Josefem Středulą i Tomášem Zimą. W odpowiedziach brakuje Andreja Babiša, który nie odpowiedział na żadną z naszych ofert wywiadu, oraz Karela Diviša, który ze względu na początkowe odrzucenie jego kandydatury i późniejszą decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego nie znalazł czasu na spotkanie przed upływem terminu. Poszczególne pytania dla obszarów tematycznych zostały przygotowane przez ekspertów z Czeskiego Lobby Kobiet.
Jak postrzegasz pozycję kobiet w naszym społeczeństwie?
Pozycja kobiet w naszym społeczeństwie znacznie ewoluowała w kierunku równości w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Podejmowane są próby odejścia od klasycznego modelu kobiety jako matki i mężczyzny jako żywiciela rodziny, jak miało to miejsce w Pierwszej Republice. Fakt, że matki pracują, powinien być podkreślany i doceniany, ale nadal ponoszą one większy ciężar opieki nad dziećmi i domem, chociaż mężczyźni również są w to zaangażowani. Powiedziałbym, że kobiety stają się coraz bardziej wyemancypowane i stopniowo angażują się na stanowiskach kierowniczych. Myślę, że to prawda. Element kobiecy jest zawsze ważny i niezbędny w kolektywie. W instytucie, którym kieruję od 1999 roku, mam cztery kobiety na siedmiu przedstawicieli. W Kolegium Rektorskim miałem trzy prorektorki na dziewięć, a jedna z nich, profesor Králíčková, została teraz rektorem Uniwersytetu Karola, więc widzę tu zmianę we właściwym kierunku. Ale jestem zwolenniczką szarmanckości i to chyba powinno pozostać przy emancypacji kobiet.
Czy uważasz, że mamy jeszcze trochę do nadrobienia w kwestii równości płci, czy jest już idealnie?
Nie ma ideału. Myślę, że na przykład kobiety wciąż są inaczej wyceniane i należy to jak najszybciej naprawić. Można powiedzieć, że jest to stopniowa ewolucja społeczeństwa, które oczywiście się do tego przyzwyczaja. Myślę, że zrównanie kobiet i mężczyzn z pewnością w najbliższych latach będzie coraz bardziej równe lub identyczne.
Wszystkie artykuły autorki/autora