Hilšer: Przemoc wobec kobiet jest bagatelizowana. Czesi nie są mentalnie przygotowani na parytety

EmancipaceMarek HilšerPolitykaPolityka rodzinnaPrzemoc seksualnaWyboryWybory prezydenckieWybory prezydenckie 2023Wywiad
Brigita Zemen
| 16.2.2024
Hilšer: Przemoc wobec kobiet jest bagatelizowana. Czesi nie są mentalnie przygotowani na parytety
se svolením Marka Hilšera

Uważa on, że podpisanie Konwencji Stambulskiej jest ważnym krokiem w kierunku rozwiązania poważniejszych problemów i że wciąż mamy wiele do nadrobienia w zakresie zapobiegania przemocy seksualnej i domowej w Czechach. W ramach dużego projektu sondażowego Heroine.cz przedstawiamy odpowiedzi kandydata na prezydenta Marka Hilšera na tematy, które często wypadają z debat prezydenckich, ale dotyczą ważnych kwestii w życiu każdego z nas - zdrowia i podejmowania decyzji dotyczących własnego ciała, przejrzystego wynagrodzenia i walki z przemocą domową.

Poprosiliśmy wszystkich kandydatów na prezydenta o osobisty wywiad. W naszym specjalnym wydaniu prezydenckim można przeczytać pełne wywiady z Jaroslavem Baštą, Pavlem Fischerem, Markiem Hilšerem, Danusą Nerudovą, Petrem Pavlem, Josefem Středulą i Tomášem Zimą. W odpowiedziach brakuje Andreja Babiša, który nie odpowiedział na żadną z naszych ofert wywiadu, oraz Karela Diviša, który ze względu na początkowe odrzucenie jego kandydatury i późniejszą decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego nie znalazł czasu na spotkanie przed upływem terminu. Poszczególne pytania dla obszarów tematycznych zostały przygotowane przez ekspertów z Czeskiego Lobby Kobiet.

Jak postrzegasz pozycję kobiet w naszym społeczeństwie?

Wszystko jest względne. Kiedy byłem w Afryce, widziałem, że kobiety mają bardzo złą pozycję, widziałem wiele przemocy, wiele przemocy domowej, bez nikogo, kto stanąłby w obronie kobiet. Ale nie chciałabym porównywać naszego społeczeństwa do tamtego. Wyobrażam sobie, że w Szwecji sytuacja jest zupełnie inna, jeśli chodzi o status kobiet i mężczyzn. W Republice Czeskiej widzę wiele problemów, na przykład, w porównaniu ze Szwecją, pozycja kobiet jest tutaj bardzo nierówna. Wiemy, że kobiety nie są cenione w taki sam sposób jak mężczyźni. Widzę, że przemoc seksualna w Republice Czeskiej nie jest jeszcze w wystarczającym stopniu uwzględniana lub uznawana za problem społeczny, chociaż ostatnio, nawet w przypadku takich przykładów jak Dominik Feri czy Jan Cimický, wydaje się, że niektóre sprawy są otwierane. Wierzę, że jesteśmy na dobrej drodze do tego, by kobiety nie bały się mówić o pewnych rzeczach, by instytucje robiły to, co powinny, by przemoc seksualna czy molestowanie nie były bagatelizowane. Moglibyśmy o tym długo rozmawiać.

Jakich środków użyłabyś jako głowa państwa, aby promować równość kobiet i mężczyzn?

Głowa państwa pełni nieformalną funkcję, co oznacza, że może otwarcie mówić o tych sprawach, nazywać je po imieniu. Jako senator zdecydowałem się na przykład współorganizować seminarium na temat pomocy terapeutycznej dla ofiar przemocy seksualnej i nadużyć, ponieważ jest to obszar, który nie jest dobrze adresowany w naszym kraju. Ludzie ci wpadają w spiralę problemów psychologicznych i nie mają się do kogo zwrócić. Jako prezydent rozmawiałbym o tych sprawach, pytałbym ustawodawców, czy zajmują się tymi kwestiami i zachęcałbym ich do zajęcia się nimi. To jest nieformalny wpływ. Współpracuję z wieloma inicjatywami obywatelskimi i jako prezydent dałbym im głos.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz