Zapomnij o wytchnieniu. Lato to okazja dla powieści Woolf, komiksów Jansson i opowieści grozy Ferrante

Książki
Książki na lato
LatoLiteratura
Papier
Kateřina Čopjaková
| 5.1.2024
Zapomnij o wytchnieniu. Lato to okazja dla powieści Woolf, komiksów Jansson i opowieści grozy Ferrante
Zdroj: Shutterstock

Letnie czytanie to szczególna okazja. Nie szukam książek, aby się zrelaksować, ale w ostrym słońcu i cieniu pragnę czytać inaczej. Przekonałam się o tym wiele lat temu, czytając "Osła" Colette, pełną niepokoju powieść o perypetiach okresu dojrzewania. Latem czekanie, wędrowanie i nicnierobienie tworzy przestrzeń dla liryzmu, na który nie ma czasu w epickiej codzienności. A to, co efemeryczne, często staje się śmiertelne.

Jeśli ktoś potrafi zatrzymać czas, to jest to angielska modernistka Virginia Woolf. W jej książkach pozornie nic się nie dzieje - pończochy są robione na drutach lub kupowane są kwiaty - a jednak czytelnik zostaje zabrany w głąb ludzkiej psychiki nierozpoznanej przez innych autorów. W latach dwudziestych napisała cztery powieści, z których pierwsza, Pokój Jakuba, zdefiniowała jej styl narracji, a dwie kolejne, Pani Dalloway i Do latarni morskiej, przeszły do historii literatury.

Urzekająca atmosfera charakterystyczna dla jej prozy opiera się na zwykłym życiu zaniedbanych kobiet i otwiera drzwi do kobiecego doświadczenia jako odpowiedzi na (wówczas) dominujący męski światopogląd. A co z czwartą? Powieść Orlando, ze swoim fantastycznym motywem bohatera, który może przejść przez czas i zmienić płeć, jest pozornie odrębna, ale dzięki ekspresyjnemu językowi i kwestionowaniu nadrzędności ról kobiecych i męskich jest nieodłącznym elementem twórczości Woolf.

Tove Jansson, fińska pisarka o szwedzkich korzeniach, ilustratorka i autorka komiksów, zdołała stworzyć miejsca, w których każdy czuje się mile widziany. We współczesnych kategoriach prawdopodobnie nie znajdziesz bardziej inkluzywnego artysty. Mummy Valley bez słowa przyjęło nihilistycznego Piżmaka, rozmyślną Mię czy samotnego Snuffle'a. Oprócz pięknie ilustrowanej prozy, Muminki są znane z równoległej adaptacji komiksowej, która emanuje ironią i satyrą i nie jest odpowiednia dla dziecięcych czytelników.

W tym roku w języku czeskim ukazał się pierwszy tom omnibusa komiksów o mumiach wraz z autobiograficznymi utworami prozatorskimi Córka rzeźbiarza, Fair Play. Po zbiorze opowiadań Traveling Lightly i pamiętniku The Book of Summer, jest to czwarty tom przedstawiający Jansson czeskim czytelnikom jako pełnoprawną autorkę dla dorosłych. Jej styl jest cywilny, pozbawiony sentymentów i pełen dwuznaczności, a głównym tematem jest zazwyczaj wolność jednostki.

Knihoblok: dziennik czytelnika na miarę XXI wieku

Czeska papiernia papelote i antykwariat internetowy Knihobot wspólnie prezentują Knihoblok, który docenią miłośnicy książek i ci, którzy chcieliby zacząć czytać książki (ponownie). Knihoblok pomoże ci stworzyć przestrzeń dla literatury w twoim życiu, niezależnie od tego, czy chcesz częściej sięgać po książki, przypominać sobie najlepsze z nich, czy też pozostać z ich historiami na dłużej. "Bookblock to elastyczne akcesorium dla wszystkich czytelników. Można go prowadzić jak klasyczny pamiętnik lub rysować w nim okładki fikcyjnych książek. Jest dużo miejsca na notatki, dużo inspiracji, ale nie ma żadnych zasad" - wyjaśnia Kateřina Šachová, dyrektor kreatywna papelote. Według niej, połączenie z Knihobote wyrosło ze wspólnych wartości, takich jak okrągłość, kreatywność, miłość do papieru i oczywiście - do czytania.

Trylogia Anny Bolavá, obejmująca tomy W ciemność, Na d no i Przed potopem, często oceniana jest z tendencją spadkową. Jeśli jednak przeczyta się ją za jednym posiedzeniem, intencje autorki i oryginalność być może jedynej prozy feministyczno-ekologicznej w rodzimej literaturze mogą stać się bardziej widoczne. Łącznikiem między poszczególnymi książkami jest środowisko małego miasteczka w południowych Czechach, a zwłaszcza żywioł wody, którego rola nasila się w ostatniej powieści. Bolavá posługuje się sugestywnym stylem bogatym w poetyckie obrazy, a w 2017 r. otrzymała Nagrodę Literacką Magnesia za prozę. Jej ulubionym pisarzem jest Stephen King, a największym hobby - wędkarstwo.

Elleny Ferrante nie trzeba przedstawiać, jej saga neapolitańska stała się światowym bestsellerem. Jednak w jej bibliografii znajduje się niewielka książka, którą czescy czytelnicy pominęli - Plaża nocą. Nowoczesna baśń tematycznie powiązana z powieścią Mroczna córka, opowiada historię dziewicy Celiny porwanej przez Pływającą Kulę. Pomijając spory o to, czy przerażająca historia z kilkoma ostrymi słowami jest odpowiednia dla dzieci, interesujące jest to, że można ją czytać na kilka sposobów, a Ferrante odważyła się również na wiersz. Tę horrorową opowieść można podać przy dobrym ognisku, jeśli potrafi się ją opowiedzieć tak sugestywnie jak wielokrotnie nagradzana pisarka.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz