Czym w ogóle jest męskość? Czego dziś obawiają się i o co martwią mężczyźni? Ponieważ równość i sprawiedliwość płci nie dotyczą tylko kobiet, nowy numer Heroine poświęca miejsce "męskim sprawom". A wraz z nimi na okładce pojawia się również mężczyzna. Lukáš Houdek jest aktywistą, artystą, dokumentalistą i człowiekiem, który stawia poprzeczkę człowieczeństwa, wrażliwości i uczciwości bardzo wysoko dla nas wszystkich.
Kiedy w styczniu tego roku jego żołądek skręcił się na widok komputera, wiedział, że musi zwolnić. Dokumentalista, artysta, humanitarysta i pracownik romski Lukáš Houdek jest prawdopodobnie najbardziej charakterystyczny ze względu na swoje zaangażowane podejście do życia i przepuszczalną granicę między życiem prywatnym a publicznym. Wiadomość o tym, że był o krok od wypalenia zawodowego, została nagłośniona, aby ostrzec innych, którzy mogą znaleźć się w podobnej sytuacji. Po prostu - zrobił to ponownie - upublicznił wrażliwe treści, o których się nie mówi.
Kiedy w szkole średniej otrzymał zadanie napisania pracy na temat Romów, był przerażony. Nie miał pojęcia, jak jego relacja z tą mniejszością ukształtuje jego dorastanie i późniejsze studia.
"Mam ten przywilej, że mogę komunikować różne rzeczy i dzięki temu możemy leczyć się jako społeczeństwo" - wyjaśnił na początku tego roku w podcaście Grasp Up, dlaczego niechętnie wyłącza swój telefon. Już ósmy rok prowadzi rządową kampanię Kultura wolna od nienawiści, która przekonuje czeskie społeczeństwo, że życie z nienawiścią jest zabójcze i irracjonalne. Ale już wcześniej miał do czynienia z tą potężną emocją. Kiedy jako sześcioletni chłopiec był wykorzystywany seksualnie przez starszego nastolatka, czuł to przede wszystkim w stosunku do siebie. W środowisku jego rodzinnego miasta Stříbro ujawnienie się wymagało wiele odwagi, zwłaszcza dla członka klubu "dziwnych" dzieci, którego był naturalną częścią w szkole podstawowej.
Która okładka z Lukášem Houdkiem podoba Ci się najbardziej?
Szarfa, korona czy przyznana kruchość? Byliśmy pod takim wrażeniem zdjęć Eliski Sky, że stworzyliśmy trzy wersje. Które ze zdjęć Lukáša Houdka wybrałbyś na okładkę nowej Heroine? Nowa Heroine ukaże się 7 kwietnia.
Zdjęcie: Eliska Sky, orazMarek Cpin, makijaż, włosy: Natálie Host, stylizacja: Jan Pokorný, produkcja: Linda Majerová
Tylko miejscowi Romowie byli niżej w hierarchii małego miasteczka, a kiedy musiał napisać o nich referat w liceum, był przerażony. Nie miał wtedy pojęcia, jak jego relacja z tą mniejszością ukształtuje jego dorastanie i późniejsze studia. Dzięki pracy domowej odkrył, że ma przyjaznych sąsiadów z bardzo ciekawą kulturą i własnym językiem. Z własnym zaangażowaniem zaczął poznawać świat i pracować jako wolontariusz w międzynarodowej organizacji non-profit. W wieku 16 lat wyjechał do Francji, później Turcji, Mołdawii czy Słowenii, gdzie często pomagał Romom, a także zaczął robić im zdjęcia. Był zafascynowany kulturą romską i po ukończeniu szkoły średniej logicznie udał się do Pragi, aby studiować studia romskie. Po ukończeniu studiów uczestniczył w tworzeniu wydawnictwa KHER, które publikuje literaturę romską.
Początkowo jego fotografie miały wyraźnie dokumentalny charakter, a tematyka romska stopniowo rozszerzyła się o inne tematy związane z prawami człowieka. Fotografował następstwa ludobójstwa po wyborach prezydenckich w Kenii czy ginące plemiona, ale czuł, że chce pracować bardziej z fotografią jako dyscypliną artystyczną. I po raz kolejny poruszyła go trauma. Nieprzepracowane wykorzystywanie seksualne w dzieciństwie, a także gwałt dokonany przez starszego mężczyznę w dorosłym życiu zainspirowały jego pierwsze projekty artystyczne o ironicznych tytułach, takich jak Life of Dreams (2010), All My Mother's Panties (2011) i Anniversary (2010).
Wszystkie artykuły autorki/autora