Vít Samek: Jak służyłem w covidarium na Bulovce

Notatki ratownika medycznego
Vít Samek
| 18.9.2023
Vít Samek: Jak służyłem w covidarium na Bulovce
archiv autora

Kiedy zaczęły napływać wiadomości z Chin, prawie nie zwróciłem na nie uwagi. Kiedy pierwsi ludzie zaczęli się bać, śmiałem się. Dopiero gdy Włochy zaczęły płonąć, mój uśmiech zamarł. Potem zaczęło się tutaj. I od razu zrobiło się bardzo osobiście.

Moja wspaniała żona Bára jest anestezjologiem. I nigdy nie nazywaj jej "anestezjologiem", bo słyszy "liner". Pracuje na oddziale ratunkowym w szpitalu Bulovka, więc było oczywiste, że będzie miała bliski kontakt z wirusem świerzbu. Nie wiedziałem tylko, że sytuacja będzie o wiele, wiele bardziej gorąca.

W tamtym czasie czytanie wiadomości o tym, jak całe zmiany personelu medycznego padają we Włoszech, było - przepraszam za francuski - dość popieprzone. Plus Bulovka, prawda. Mają największą i najważniejszą klinikę chorób zakaźnych w kraju, więc było jasne, że szpital, w którym pracuje Bára, będzie wyimaginowaną kwaterą główną w wojnie z COVID-19.

Na początku marca napisałem do pogotowia ratunkowego, że kiedy będą mieli personel lub kiedy uznają to za stosowne, jestem gotowy wrócić na dowolne stanowisko. To samo napisałem do pogotowia ratunkowego w Bulovce. W międzyczasie MALL.TV i ja przestaliśmy kręcić drugą serię programu "Na własną rękę" i przeszliśmy na format codzienny. Kręciliśmy filmy o zasłonach, wywiady z ludźmi z przysłowiowej pierwszej linii frontu, potem z psychologiem, chemikiem, położną, jedną z autorek wspaniałego projektu "Pielęgniarki w rezerwie" itp.

Każdego dnia moja żona wracała do domu z pracy obolała jak kociak, ale szczęśliwa, ponieważ urodziła się w znieczuleniu.

A następnie 25 marca pilnie wznowił segregację COVID. Oznacza to, że jeśli przyjechałeś do Bulovki z objawami COVID - poszedłeś na ostry dyżur. Jeśli karetka zabrała pacjenta z podejrzeniem COVID, udałeś się na ostry dyżur. Ale ten słynny oddział jest prowadzony przez szefa Jakuba Balę i główną pielęgniarkę Svatopluk Žáček i robią to niesamowicie dobrze. Wprowadzili rygorystyczne środki i wszystko działało jak w zegarku. Jednak sytuacja w kraju nadal się pogarszała, potrzebnych było więcej łóżek ARO, więcej respiratorów, więc gdzieś na przełomie marca i kwietnia izba przyjęć została ponownie zmieniona, tym razem na COVID ARO, przysłowiowe covidarium.

Już wtedy swędziały mnie ręce - obserwowanie tej niezwykle ciekawej sytuacji z zewnątrz było niemal bolesne. Żona codziennie wracała z pracy obolała jak kociak, ale szczęśliwa, bo urodziła się do znieczulenia. Siadaliśmy na tarasie z kawą i piwami Matusek i omawialiśmy pandemię od góry do dołu, aż pewnego dnia Bára powiedziała, kiedy w końcu zacznę dla nich pracować, co mnie trochę zdziwiło, ponieważ czekałem, aż napisze do mnie ich główna pielęgniarka. "Napiszesz do niego, prawda?"

Po trzech godzinach zdjąłem cały sprzęt ochronny. Mundur pielęgniarki pod spodem można było wykręcić.

Monitorujesz parametry wymagane przez lekarzy i dodajesz lub odejmujesz szybkość podawania różnych leków, uzupełniasz te, które się kończą, zapisujesz w dokumentach wartości podstawowych funkcji życiowych, objętości moczu, temperatury, zmian w szybkości podawania leków co godzinę, a następnie wykonujesz opiekę pielęgniarską - dbając o wszystkie te inwazyjne wkłady, higienę, ułożenie pacjenta w celu zapobiegania odleżynom i tak dalej.

Po trzech godzinach zdjęłam cały sprzęt ochronny. Mundur pielęgniarski pod spodem można było wykręcić, ramiona wyglądały, jakby mogły spaść. Prysznic, półtora litra wody mineralnej dla byłego, papieros i kawa, od której oszalałby leniwy słoń. I myśli. Mnóstwo myśli. Ponowne dotknięcie pacjentów po prawie roku było wspaniałe, ale nigdy nie pracowałem w ARO i jest to coś zupełnie innego niż ostry dyżur. Ale koledzy są wspaniali i cierpliwi - zwłaszcza Elis i Theresa, z którymi spędziłem pierwsze dwie zmiany w covidarium, jedząc wystawną kolację.

A potem kolejna służba i kolejna, i noc, i dzień, i znowu. Podobało mi się to bardziej, niż chciałem przyznać. Grono ludzi, którzy się tam zebrali, a raczej, którzy zostali tam przyprowadzeni przez naszego drogiego szefa i doskonałą pielęgniarkę.... Tego właśnie szuka się z latarnią. Pewnej soboty, kiedy ordynator miał dyżur, nasza pielęgniarka Lada zapytała go, jak idzie sztuczna wentylacja płuc. Jakub Bala usiadł i zaczął tłumaczyć. Natychmiast podszedł drugi sanitariusz - osiemnastoletni Kuba, który kiedyś będzie świetnym ratownikiem medycznym - i zaczął słuchać.

Nauczyliśmy się i przećwiczyliśmy pierwszą falę tego gówna, a zatem jesteśmy gotowi na ewentualną drugą falę.

Wpatrywałem się w to jak cielę w nową bramę. Pokaż mi oddział, na którym sanitariusze są chętni do poznania szczegółów sztucznej wentylacji płuc i pokaż mi oddział, na którym szef medycyny siada i wykłada im przez półtorej godziny w kuchni o trybach wentylacji, zaletach i pułapkach pozycji leżącej, ciśnieniach w płucach i nie wiem co jeszcze. Doskonale.

W międzyczasie sytuacja na oddziałach COVID zaczęła się poprawiać - nacisk na łóżka zelżał, niektórzy pacjenci niestety zmarli, innym nieco się poprawiło i mogli zostać przeniesieni na inny oddział, i tak nadszedł 21 kwietnia - dzień totalnego sprzątania. Każda mała, głupia rzecz - a jest ich około miliarda - została przetarta środkiem dezynfekującym, każda półka została spryskana, nie było kąta, który nie znałby mocy Persterilu. A na koniec całe covidarium zostało zagazowane specjalnym środkiem dezynfekującym.

A potem były wymazy kontrolne. Nie tylko nigdzie nie było COVID, ale nic - oddział był czysty jak śnieg. Wszystko było w porządku. A zaledwie dzień później ponownie otworzyliśmy stare dobre pogotowie. Po raz kolejny przyjeżdżają do nas karetki pogotowia, więc obserwuję karetkę z drugiej strony, co jest tak interesujące i zabawne.

Nauczyliśmy się i przećwiczyliśmy pierwszą falę tego gówna, więc jesteśmy gotowi na ewentualną drugą falę. Czy ona nadejdzie? Czy nie nadejdzie? Proszę - co ja tam wiem?

Ukazuje się nowy numer Heroine!

W majowym numerze Heroine znajdziesz:

  • Wywiad z Marią Šabacką. Ekolog polarny specjalizujący się w mikrobiologii lodowców, spędza część roku w odległych stacjach arktycznych. Jak to jest żyć w izolacji i niegościnnym środowisku?
  • O małżeństwie. W dwóch uzupełniających się perspektywach, coach Iveta Clarke i terapeuta par Petr Kačena zastanawiają się nad instytucją małżeństwa. Ogólne stwierdzenia o potrzebie pracy nad związkiem nie działają. Jak konkretnie wzmocnić małżeństwo, by przetrwało?

  • Z wyjątkiem krwi. Jana Patočková w "The Big Menstrual Manual" jasno opisuje wszystkie alternatywne podejścia do procesu, przez który przechodzi połowa całej populacji, ale który wciąż wydaje się być czymś, o czym się szepcze.

  • Edukacja od "ego" do "eko". Psycholog Zuzana Krásová zastanawia się, w jaki sposób uczymy dzieci miłości do natury i dbania o nią.

  • Szafa szyta na miarę czy szafa kapsułowa. Czy możliwe jest stworzenie garderoby, która działa? Garderoby, która pasuje do Ciebie, nie nudzi Cię i nie jest pełna ubrań, których nie nosisz?

  • Kosmetyki z czystym sumieniem. Zrównoważony rozwój nie jest już luksusem, ale kryterium wyboru. Aby wiedzieć, co kupujemy, najpierw nauczmy się rozumieć słownictwo otaczające organiczne i etyczne piękno.

...i wiele więcej. Subskrybuj Heroine już dziś!

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz