Vít Samek Na własnym dołku 2. Badanie tunelu nadgarstka

Co do samego dołka
Vít Samek
| 19.9.2023
Vít Samek Na własnym dołku 2. Badanie tunelu nadgarstka
Zdroj: Shutterstock

Dzisiaj przyjrzymy się uciążliwej diagnozie, która może zostać wykryta zarówno przez szczury biurowe, jak i muzyków. Ale przyczyna jest znajdowana tylko w 50% przypadków. Tak więc prawie każdy może na niego cierpieć i Bóg wie dlaczego. Zespół cieśni nadgarstka.

Po pierwsze - co to jest. Tunel nadgarstka to wąskie przejście w nadgarstku, które przenosi nerwy, małe naczynia krwionośne i więzadła z przedramienia do dłoni. Jeśli z jakiegokolwiek powodu wystąpi obrzęk w tym miejscu, tak zwany nerw pośrodkowy zaczyna go odbierać, a następnie odczuwasz go jako zmniejszoną wrażliwość, mrowienie, pieczenie, mrowienie i ból palców dłoni, nawet w spoczynku i często w nocy.

Przyczyny mogą być różne, od złamań i oparzeń, przez grę na instrumentach muzycznych i pracę przy komputerze, po wpływy hormonalne, takie jak ciąża i menopauza. Zespół cieśni nadgarstka dotyka częściej kobiety niż mężczyzn w stosunku dwa do czterech do jednego i występuje między 40 a 60 rokiem życia. Częściej i wcześniej dotyka on kończyny dominującej.

Nie cierpię na ten nieszczęsny i złośliwy syndrom, ale to nie powstrzymało mnie przed nagraniem dla Ciebie badania, które pozwoli neurologowi potwierdzić lub obalić tę diagnozę: badanie elektromiograficzne. Jest ono bardzo proste, wykorzystuje elektrody do pomiaru reakcji na podrażnienie i prędkości przewodzenia impulsu przez nerw. Niektóre osoby mogą być zdenerwowane przepuszczaniem do nich prądu elektrycznego, ale wiedzą, że jest to tylko napięcie kilkudziesięciu mA, a cała sprawa jest bardziej zabawna niż ból. Wyniki poznasz od razu, co też jest miłe.

Uprzejmie. Jeśli, na przykład, klikasz myszką zbyt często lub jesteś trochę shimmyer, lub przechodzisz zmiany hormonalne i zaczyna mrowieć, alou do lekarza! Może być tak źle, że będziesz potrzebować operacji, a tego nie chcesz, bo to tylko pieprzenie - szwy włożone, szwy wyjęte, sprawdź tu, sprawdź tam. Dlatego lepiej jest złapać to wcześnie i radzić sobie z tym zachowawczo - oszczędzać ramię, zakładać szynę, może wstrzykiwać kortykosteroidy i istnieją szerokie możliwości fizjoterapii.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz