Chcesz wiedzieć jak udzielić pierwszej pomocy? Weź udział w kursie i zachowaj spokój

KomentarzPierwsza pomocWitam
Vít Samek
| 8.11.2023
Chcesz wiedzieć jak udzielić pierwszej pomocy? Weź udział w kursie i zachowaj spokój
Vít Samek na fotografii Jany Plavec.

Czasami dziennikarze pytają mnie podczas wywiadów, czy uważam, że pierwsza pomoc powinna być nauczana w szkołach. Zawsze udzielam tej samej odpowiedzi: Nie, na litość boską!

Wszyscy znamy materiał telewizyjny, w którym czeska telewizja wychodzi na ulice 15 marca, na przykład pytając młodych ludzi, co wydarzyło się tego dnia w 1939 roku. Odpowiedzi są co roku takie same. "Havel coś?" "Rosjanie przyszli!", "Chyba koniec wojny?". Gdyby zapytali o chemię lub matematykę, ankieta wypadłaby równie rozpaczliwie.

Nie chodzi tylko o to, że nie ma wystarczającej liczby osób do nauczania pierwszej pomocy prawie miliona dzieci w szkołach podstawowych każdego roku. Chodzi również o to, że pierwsza pomoc nie jest dla każdego. Sam mam krewnego, który, gdy zobaczył, jak jeden z bojowników ruchu oporu w filmie telewizyjnym Three Kings kończy amputację własnego małego palca żyletką, zemdlał i krzyczał. Gdybyś zmusił taką osobę do nauki pierwszej pomocy, osiągnąłbyś tylko taki rezultat, że znienawidziłaby ten temat. A i tak nie umiałby lub nie byłby w stanie udzielić pierwszej pomocy.

Kurs pierwszej pomocy do usług

Chodzi również o to, jak w ogóle szkolić w zakresie pierwszej pomocy. Gdybyśmy pozostawili to państwu, wyszłoby jak zawsze - słaba jakość, wątpliwy efekt i, co najważniejsze, to samo dla wszystkich! Ale nie wszyscy jesteśmy tacy sami. Jest tu dziesięć milionów różnych ludzi. Uczymy się w różny sposób. Niektórzy wolą uczyć się frontalnie, inni wcale. Jedni chcą być testowani, inni nie. Niektórzy wolą większą grupę, inni doceniają indywidualne podejście. Jedni lepiej uczą się słuchając, inni czytając.

Kursy dla ratowników Bulbem

Vit Samek, były wieloletni ratownik medyczny i autor bloga i książki o pierwszej pomocy , Bulb of the Rescuer, otwiera jesienią kursy pierwszej pomocy.

"Przygotowałem webinarium z podstaw.Wyjaśnię szczegółowo, czym są zawały serca i udary mózgu oraz jak je rozpoznać. Pokażę filmy z ludźmi, którzy doświadczają tych zdarzeń. Podam wiele dobrych i złych przykładów z praktyki.Porozmawiamy również o urazach głowy, które są dość powszechne i mogą być bardzo poważne. Jak leczyć uraz głowy, jak badać stan świadomości, jak rozpoznać osoby, do których należy karetka.Musimy też powiedzieć coś o resuscytacji..."

Pierwszy kurs odbędzie się 7 listopada

Tak więc państwo nie uczy pierwszej pomocy i słusznie. Ale ludzie chcą ją znać. Na szczęście rynek jest tutaj ze swoją niewidzialną ręką, frazą, która przyprawia wielu ludzi o trądzik. Ale rynek to ludzie, a jego niewidzialna ręka nie przypomina milionów prawdziwych rąk. Właśnie dlatego kursy pierwszej pomocy działają.

Wybierasz się na ekstremalną wycieczkę w góry z ekipą, czy raczej jesteś matką dwójki dzieci, które już nie raz się skurczyły? Nic dziwnego, że potrzebujesz bardzo różnych kursów i - ku mojemu zaskoczeniu - wydaje się, że Ty też je znajdziesz. Chcesz kursu z hektolitrami sztucznej krwi, zawodzącymi postaciami, kłębami dymu? Rynek oferuje dokładnie to. Chcesz słuchać i rozmawiać? Nie ma problemu. Szkolenie kilkugodzinne lub kilkudniowe - znajdziesz jedno i drugie. Znajdziesz kursy prowadzone przez entuzjastów Czerwonego Krzyża, a także przez prawdziwych profesjonalistów z karetek pogotowia i izb przyjęć. Znajdziesz kursy bezpłatne i kursy w bardzo różnych cenach. Dla każdego coś odpowiedniego.

Generalnie mogę polecić raczej kursy prowadzone przez ludzi, którzy wielokrotnie widzieli i mieli do czynienia z danymi sytuacjami. Resuscytacji rzeczywiście można się nauczyć, moim skromnym zdaniem, nawet od poinstruowanego laika, ale wolałbym, żeby udaru uczył ktoś, kto widział ich dziesiątki, jeśli nie setki. A potem zapytałbym też znajomych, którzy byli na kursie, jak bardzo byli zadowoleni. Ponieważ nawet doświadczony profesjonalista może być nudny jak książka telefoniczna.

Jakiego efektu powinieneś oczekiwać od kursu? Jakich umiejętności się nauczysz? Jak już pisałem, kursy są na szczęście bardzo różne, więc i umiejętności, które nabędziesz będą różne. Każdy dobry kurs ma to do siebie, że jeśli coś nieprzyjemnego pójdzie nie tak, to będziesz po nim spokojniejszy. A to naprawdę nie byle co.

Gdyby moja żona nie uczestniczyła w kursie, prawdopodobnie nie wiedziałaby, że ma udar. A gdyby chciała wezwać karetkę, mogłaby ulec protestom męża i nie zadzwonić. Rezultat byłby straszny.

"Jesteś super!" poinformowałem żonę. "Każdy ratownik medyczny przeoczyłby tak łagodne objawy". Odpowiedziała, że była na kursie pierwszej pomocy i że nabrała podejrzeń, gdy jej mąż próbował się napić i bez wyraźnego powodu szklanka wypadła mu z ręki. Potem pomylił kilka słów, żona odzyskała pewność siebie i powiedziała, że zadzwoni po karetkę. Mąż nie chciał, nawet protestował. "Dopiero na kursie powiedziano nam, żebyśmy się niczym nie przejmowali i mimo protestów pacjenta wezwali karetkę" - mówi. Powiedzieliśmy jej, że uratowała mu życie i udzieliliśmy jej słownej pochwały. To wszystko, co mogliśmy zrobić - musieliśmy jechać do szpitala.

Byliśmy ciekawi wyniku; nie ma zbyt wielu takich udarów w młodym wieku. Tomografia komputerowa potwierdziła udar, rozpoczęto terapię na neurologicznym oddziale intensywnej terapii, a trzeciego dnia chłopiec wrócił do domu całkowicie zdrowy. Gdyby jego żona nie uczestniczyła w kursie, prawdopodobnie nawet nie rozpoznałaby udaru. A gdyby chciała wezwać karetkę, mogłaby ulec protestom męża i nie zadzwonić. Prawdopodobnie zadzwoniłaby dopiero wiele godzin później, gdy jej mąż był nieprzytomny i nie protestował. Rezultat byłby straszny.

W pewnym sensie w pierwszej pomocy chodzi o jedną rzecz, a mianowicie o bezpieczeństwo i spokój ducha. Twój spokój przenosi się na pacjenta. A spokój - nieironicznie - leczy. Ty będziesz spokojny, ponieważ będziesz wiedział, co robić. Pacjent będzie spokojny, ponieważ poczuje, że wiesz, co robić. A wtedy - nieironicznie - to naprawdę ratuje życie.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz