Kalkulator dni płodnych – sprawdź, w które dni istnieje największa lub najmniejsza szansa na zajście w ciążę

kalkulator dni niepłodnych
kalkulator dni płodnych
Pamela Adamik
| 6.4.2022
Kalkulator dni płodnych – sprawdź, w które dni istnieje największa lub najmniejsza szansa na zajście w ciążę
Zdroj: Shutterstock

Kalkulator, który na Heroine przygotowałyśmy, w szybki sposób wskaże Ci Twoje dni płodne. Nie oznacza to jednak, że w trakcie pozostałych dni nazywanych niepłodnymi, nie ma możliwości zajścia w ciążę. Warto być tego świadomą i korzystać z dodatkowej metody antykoncepcyjnej, jeśli nie planujesz macierzyństwa.

Kalkulator dni płodnych, występujący także pod nazwą kalkulator owulacji, to popularna metoda obliczania dni płodnych, czyli tych, podczas których istnieje największa szansa na zajście w ciążę. Mechanizm jego działania jest bardzo prosty i pozwala lepiej poznać cały cykl menstruacyjny.

Jak działa kalkulator dni płodnych?

Nasz kalkulator dni płodnych, na podstawie podanego przez Ciebie pierwszego dnia ostatniej miesiączki oraz średniej długości menstruacji, oblicza Twoją datę owulacji. Najczęściej występuje ona na 14 dni przed pierwszym dniem okresu. Kiedy zatem są dni płodne? Faza płodna rozpoczyna się dwa – trzy dni przed owulacją i kończy jeden – dwa dni po owulacji. To wtedy występują dni płodne, czyli idealny termin, aby starać się o dziecko. Szansa zapłodnienia w tym czasie jest największa.

Obliczanie dni płodnych

dni

Czy kalkulator okazał się pomocny?

Dni niepłodne – jak je wyliczyć?

Kalendarz dni niepłodnych jest konsekwencją kalendarza dni płodnych. Wszystkie dni – poza wymienionymi powyżej – czyli tymi przed i po owulacji, uznaje się za niepłodne. Wtedy szansa na zajście w ciążę jest dużo mniejsza, ale nie zerowa, dotyczy to także okresu menstruacji.

Fazy niepłodności lub płodności są związane z cyklem menstruacyjnym. Pierwszą fazą cyklu miesiączkowego jest faza niepłodności względnej, która obejmuje czas krwawienia i dojrzewania komórki jajowej. Najprawdopodobniej nie zajdziesz w ciążę podczas miesiączki, ale nie można stuprocentowo wykluczyć takiej możliwości. Należy też pamiętać, że plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych aż do 5 dni, przez co istnieje szansa na zajście w ciążę po uprawianiu seksu w trakcie okresu! Jeśli więc nie planujesz potomstwa, nie rezygnuj z zabezpieczenia przed ciążą również w trakcie miesiączki.

Druga faza, to opisane już wcześniej jajeczkowanie, czyli faza płodna. Jeśli w jej trakcie nie dojdzie do zapłodnienia, dojrzała komórka jajowa zaczyna obumierać. Trzecim etapem cyklu jest faza niepłodności bezwzględnej. W tym czasie teoretycznie nie powinno dojść do zapłodnienia, ponieważ komórka jajowa jest obumarła.

Kalendarz dni płodnych, a regularność cyklu miesiączkowego

Kalkulator owulacji nie jest niestety dobrym rozwiązaniem dla każdej z nas. Sprawdzi się w przypadku osób, które mają regularny cykl miesiączkowy. Wiele źródeł jako jego optymalną długość podaje od 25 do 35 dni. Skuteczność kalkulatora dni płodnych mogą także obniżać czynniki wewnętrzne i zewnętrzne takie jak stres, choroba, zmiana klimatu, niektóre leki, alkohol czy dieta. Bardzo często przyczyniają się one do skrócenia lub wydłużenia cyklu miesiączkowego, podczas którego dni płodne będą występować w innych przedziałach czasowych.

Objawy owulacji

Niektóre kobiety dosyć mocno odczuwają zbliżającą się owulację, zwaną także jajeczkowaniem. Jej symptomy dla części z nas mogą oznaczać poprawę samopoczucia i zwiększoną ochotę na seks ze względu na znaczący wzrost poziomu hormonów płciowych. Często jednak jajeczkowanie wiąże się z mało przyjemnymi objawami takimi jak:

  • ból podbrzusza występujący po jednej lub obu stronach spowodowany pęknięciem pęcherzyka Graffa;
  • zmiana koloru i konsystencji śluzu w pochwie;
  • plamienie owulacyjne;
  • nadwrażliwość piersi spowodowana wysokim poziomem estrogenu;
  • podwyższenie temperatury ciała (zwykle o 0,5 stopnia Celsjusza).

Nie każda osoba musi jednak odczuwać powyższe dolegliwości. Ich brak nie świadczy o braku owulacji. Warto także skonsultować się z lekarzem/lekarką w przypadku mocnego bólu, aby wykluczyć ewentualne choroby takie jak np. endometrioza.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz