Uzdolnieni uczniowie nie są idealnymi uczniami. Nauczyciel szuka sposobów, aby nie zmarnować ich talentów

EdukacjaKomentarzPartnerstwo medialneSzkoła
Uzdolnione dzieci
Daniel Pražák
| 24.1.2024
Uzdolnieni uczniowie nie są idealnymi uczniami. Nauczyciel szuka sposobów, aby nie zmarnować ich talentów
Zdroj: Shutterstock

Celem edukacji powinno być uwolnienie potencjału każdej osoby, ale szkoły często tego nie robią. Wielu uzdolnionych uczniów zgłasza się do poradni, ponieważ podejrzewają, że mają specjalne potrzeby edukacyjne. Nauczyciel Daniel Pražák szuka odpowiedzi na pytanie, jak nie marnować talentów dzieci w swojej pracy i skupił się na tym podczas debaty na EduFestival w Pradze 4 października.

To było na początku mojej kariery nauczycielskiej. Pierwszy rok studiów, klasa nastolatków, którzy jeszcze rok wcześniej byli moimi młodszymi kolegami. Opowiadałem o czymś z pewnością istotnym i (przynajmniej dla mnie) interesującym, kiedy rozległ się najdziwniejszy i najbardziej irytujący dźwięk, jaki kiedykolwiek słyszałem. Poszukałem jego źródła i odkryłem, że jeden z uczniów - nazwijmy go dla przykładu Jenda - rozcinał butelkę pet. Patrzyłem na niego z fascynacją, a on patrzył na mnie i ciął dalej.

Jak sklasyfikowałbyś Jendę na podstawie tego opisu? Jakim uczniem byłby dla ciebie?

Choć często dzielimy edukację na formalną (to, co dzieje się w szkole) i nieformalną (kluby, zajęcia pozalekcyjne), nasze własne i zagraniczne przykłady pokazują, że współpraca między nimi jest kluczowa w pracy ze zdolnymi uczniami. Różne olimpiady biologiczne, matematyczne, chemiczne i inne są często "ratunkiem" dla uzdolnionych dzieci. Jedną ze wskazówek Radki High dotyczących wspierania uzdolnionych uczniów jest to, że nauczyciel powinien mieć przegląd podobnych konkursów, olimpiad i obozów letnich w swojej dziedzinie.

EduFestival 2022

Festiwal o sukcesie, talentach i studiowaniu za granicą gromadzi nastolatków i rodziców zainteresowanych tematem wysokiej jakości edukacji. W programie znalazły się wykłady, debaty i prezentacje szkół. EduFestival odbył się 4 października w Centrum Cubex w Pradze. Rola szkół w identyfikacji i rozwoju indywidualnych talentów była tematem debaty, w której udział wzięli dyrektor Praskiego Instytutu Innowacji Bob Kartous, innowator edukacyjny Tomáš Jízdný oraz rzeczniczka Centrum Informacji Edukacyjnej EDUin Pavla Lioliasová, a także wielokrotnie nagradzani nauczyciele Daniel Pražák i Marek Valášek.

Niestety, nawet to nie wystarcza i często pojawiają się dalsze komplikacje. Nie chodzi tylko o nierównomierną dystrybucję regionalną tych działań (Morawy przodują), ale także o aspekty związane z płcią. Nierzadko zdarza się, że rodzice sprzeciwiają się, by ich córka została astrofizykiem ("Wtedy nie znajdzie męża!") lub by chłopiec rozwijał swój talent taneczny ("Czy mój syn jest gejem, by tańczyć?"). To bardzo realne przykłady z mojego doświadczenia. Osobną kwestią są uzdolnieni uczniowie z mniejszości etnicznych, którzy niestety otrzymują jeszcze mniejsze wsparcie (cześć wyjątków).

Chciałbym, aby każdy utalentowany uczeń miał możliwość uczęszczania do szkoły takiej jak Jenda i spotkania lepiej przygotowanych nauczycieli niż ja w tamtym czasie. Jako nauczyciel mam umożliwić rozwój potencjału każdego ucznia i starać się szukać okazji, by każdy mógł w czymś odnieść sukces. Że jako nauczyciel nie będę nikomu przeszkadzał w rozwijaniu swoich talentów. Że mogę zaoferować inne drogi i pewnego dnia być lepszym niż jestem w swojej dziedzinie - co jest marzeniem każdego nauczyciela.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz