Na początku października do sieci trafił viral z Paryskiego Tygodnia Mody: francuska marka Coperni spryskała sukienką modelkę Bellę Hadid pod koniec swojego pokazu. Modelka przeszła po wybiegu w samych majtkach, a zespół techników spryskał ją obcisłą białą sukienką. Na co pozwala projektantom dzisiejsza technologia?
Technologia "płynnej tkaniny" firmy Fabrican umożliwia natryskiwanie różnych włókien (celulozy, keratyny, nano) na formę lub bezpośrednio na ciało. Sukienka stworzona na ciele słynnej modelki jest z pewnością spektakularnym dziełem, ale tkanina w sprayu ma wiele innych zastosowań: na przykład jako elastyczny materiał opatrunkowy, wodoodporna szyna na złamaną rękę, bariera ochronna w wypadkach środowiskowych, pomoc dla projektantów przemysłowych, a w przyszłości z pewnością będzie sprzedawana w sklepach z artykułami dla domu. Gotowa tkanina może być łatwo zwrócona do dozownika i ponownie użyta.
Francuska marka Coperni jest dość znana ze swoich niekonwencjonalnych pomysłów projektowych: w zeszłym roku wprowadziła szklaną torebkę, która została natychmiast pokazana wielu celebrytom, takim jak Doja Cat czy Kylie Jenner. W tym roku pojawił się nowy model z kwiatami. Szkło może być materiałem, który ma tysiące lat i bardziej chodzi o kunszt i artystyczny talent niż o najnowszą technologię, ale te rzeczy oczywiście dobrze do siebie pasują: w końcu zawsze chodzi o osobę i jej kreatywność.
Pomysł stworzenia sukienki bezpośrednio na wybiegu nie jest całkowicie nowy: być może pamiętasz pokaz Alexandra McQueena, kiedy dwa roboty przemysłowe spryskały modelkę w białej sukience czarną i zieloną farbą. Wydarzyło się to w 1999 roku, co w świecie mody oznacza wiele, wiele sezonów temu, ale dla wielu koneserów mody ten kultowy moment przyszedł na myśl pod koniec pokazu Coperni.
Projektantka Iris van Herpen również lubi wykorzystywać nowoczesne technologie w swojej pracy. Do tworzenia spektakularnych sukienek o hipnotyzujących wzorach wykorzystuje druk 3D, cięcie laserowe, silikon czy precyzyjnie ułożone kształty wyrzeźbione z tkanin i innych materiałów. Technika ta pozwala na "wycięcie" drobnych elementów, a następnie ich ręczne zszycie i sklejenie przez cierpliwe dłonie holenderskiej projektantki i pracowników jej studia.
Chociaż na pierwszy rzut oka sukienka Iris może wyglądać jak dzieło sztuki nie do noszenia, w rzeczywistości jest idealnie dopasowana i łatwo się w niej poruszać. Jej projekty często można zobaczyć na czerwonym dywanie. Zdjęcie przedstawia aktorkę Joey King (Bullet Train, Disclosure) w modelu z kolekcji haute couture:
Urodzona we Francji projektantka Clara Daguin specjalizuje się w pracy ze światłem. Do swoich projektów włącza fantastyczne świetliste kształty i bawi się ich optycznymi transformacjami. Jest to możliwe dzięki miniaturyzacji elektroniki i nowym włóknom przewodzącym. Sznurki maleńkich diod emitujących światło lub włókien są wplecione bezpośrednio w tkaninę lub ręcznie haftowane przez Clarę.
Modele Clara Daguin są przeznaczone wyłącznie na specjalne okazje. Ale jest też świecąca sukienka, która jest już dość powszechnie dostępna. Pamiętacie koszulki, które miały pod przodem duże pudełko z bateriami i układami elektronicznymi, tylko po to, by wyświetlić mały świecący obrazek? Dziś możesz kupić całą świecącą sukienkę, a nawet materiał do jej samodzielnego wykonania, tak jak zrobiła to amerykańska influencerka Shay Rose.
Druk cyfrowy na tkaninach jeszcze niedawno nie był tak powszechnie dostępny, ale dziś uważamy go za coś oczywistego. Nie mam tu na myśli małych obrazków na koszulkach, ale wielkoformatowe nadruki na materiałach, z których można uszyć niemal wszystko. Druk cyfrowy jest niedrogi, jego przygotowanie techniczne jest proste, wystarczy przesłać drogą elektroniczną gotowy projekt wzoru i może on zostać natychmiast wydrukowany, a projektant może wymyślić praktycznie wszystko.
Na ostatnim pokazie Erdem pojawiły się sukienki z nadrukami odważnych kwiatów lub starych rycin.
Dziewiarstwo to stare rzemiosło, ale nowoczesna technologia może być również w nim wykorzystywana. Czy miałeś kiedyś w domu maszynę dziewiarską, która była używana do ręcznego prowadzenia sań przez rząd małych igieł? Nowoczesne przemysłowe wersje sterowanych komputerowo maszyn dziewiarskich mogą tkać niesamowite wzory, kształty i tekstury.
Widzieliśmy tego przykład podczas ostatniego Prague Fashion Week na pokazie Liběny Rochovej: asymetryczna dzianinowa sukienka z nieregularną intarsją została stworzona w czeskim sklepie dziewiarskim Woolife, wyposażonym w nowoczesne maszyny dziewiarskie.
Wszystkie artykuły autorki/autora