Buty z ananasów, ubrania z bawełnianych odpadów. Jakie materiały nosić, aby nie obciążać planety?

ModaZrównoważona modaZrównoważony rozwój
Ada Bartlová
| 14.12.2023
Buty z ananasów, ubrania z bawełnianych odpadów. Jakie materiały nosić, aby nie obciążać planety?
Zdroj: Shutterstock

Trendy określają nie tylko to, co będzie noszone, ale także to, z czego będzie wykonane. Znane marki stawiają na ekologię, recykling i nowe, niesamowite materiały. Co tak naprawdę można znaleźć w sklepach i na co warto zwrócić uwagę?

Zrównoważony rozwój, slow fashion, recykling, to hasła, które pojawiają się ze wszystkich stron, nawet z miejsc, których byśmy się nie spodziewali - dużych sklepów z szybką modą. Są one niestety znane z greenwashingu (tj. oferowania zrównoważonych materiałów jako przysługi dla klienta, ale niechęci do zmiany ogólnego, niezrównoważonego modelu produkcji), ale niektóre z materiałów, które się w nich obecnie pojawiają, są rzeczywiście jaskółkami zwiastującymi lepszą przyszłość.

EcoVero™

Nowością ostatnich kilku sezonów jest EcoVero™, z którego korzystają chyba wszystkie sieciówki. To nie jest "eko" w nazwie tylko na pokaz, to prawdziwie nowoczesny materiał, który musi spełniać surowe normy środowiskowe. Obecnie przewyższa wszystkie inne włókna naturalne i sztuczne pod względem zużycia wody lub chemikaliów podczas produkcji. Ponadto świetnie się nosi i w pełni nadaje się do recyklingu i biodegradacji - gdy trafia na wysypisko, rozkłada się i nic nie pozostaje.

Wiskoza

EcoVero™ to włókno "półmiękkie". Jest wykonana z naturalnych surowców, a jej skład to w rzeczywistości celuloza. Grupa materiałów celulozowych jest szeroka, a najczęściej spotykana jest wiskoza - tkanina używana do produkcji t-shirtów, sukienek i coraz częściej odzieży. Ze względu na niedobór bawełny, prawdopodobnie będziemy widzieć jej coraz więcej. Dobrze się nosi, ale wiskoza nie zawsze jest przyjazna dla środowiska.

Tencel™

Włókna celulozowe mają tę zaletę, że surowiec do ich produkcji jest łatwy do znalezienia (może to być drewno, bambus, odpady bawełniane), a proces produkcji można dostosować tak, aby był niemal idealnie zrównoważony. Taki materiał zwykle ma swoją własną nazwę; na przykład, oprócz EcoVero™, jest to Tencel™, produkowany w procesie lyocell. Jest również tak miękki i piękny, że można z niego wytwarzać tkaniny niemal nie do odróżnienia od jedwabiu.

Cupro

Cupro to wyjątkowy materiał celulozowy, nieporównywalny w dotyku z żadną inną znaną substancją. Do jego produkcji wykorzystuje się odpady ze zbioru i przetwarzania bawełny, a proces produkcji spełnia wymogi zrównoważonego rozwoju. Zła wiadomość jest taka, że na całym świecie produkuje się go bardzo niewiele. Zdobycie ubrań wykonanych z cupro - tkaniny, która jest wyraźnie chłodniejsza i dlatego świetnie nadaje się na lato - nie jest zatem łatwym zadaniem.

Refibra™

Jedną z najnowszych technologii ekologicznych jest Refibra™, która umożliwia przetwarzanie pozostałości tkanin bawełnianych z produkcji. Na przykład skrawki materiału z fabryk, w których produkowane są bawełniane koszulki, są przetwarzane na celulozę, która jest następnie przetwarzana na Tencel. Niestety, nie dotyczy to jeszcze zużytej odzieży bawełnianej, którą można oddać do recyklingu.

NuCycl™

Co dzieje się z ubraniami, które nie nadają się już do noszenia, a Ty wyrzucasz je do kosza na śmieci? Większość materiałów nie może być ponownie wykorzystana w żaden sposób, więc ubrania prawdopodobnie skończą jako materiał na babeczki, używany na przykład do produkcji tkanin izolacyjnych. Ale czysta bawełna i materiały celulozowe mogą być przetwarzane na nowe materiały - takie jak NuCycl™. Niestety, jak dotąd tak niewiele z nich jest poddawanych recyklingowi, że jest to raczej ciekawostka na rynku.

RE:SUEDE

Puma, która produkuje swoje buty głównie z tworzyw sztucznych - podobnie jak wszyscy inni producenci sneakersów - testuje obecnie RE:SUEDE, model, który powinien być w pełni biodegradowalny. Buty wykonane są ze specjalnie garbowanej skóry, konopi i degradowalnego polimeru. Powinny one całkowicie rozkładać się w ziemi i nie pozostawiać po sobie żadnych niebezpiecznych pozostałości, takich jak metale ciężkie.

Reishi™

Zrównoważone substytuty skóry były również przedmiotem wielu badań, ale nie znaleziono jeszcze taniej i łatwej w produkcji opcji. "Skóra" z grzybni Reishi™ firmy MycoWorks lub materiał ananasowy Piñatex mogą mieć obiecującą przyszłość.

W zeszłym roku MycoWorks nawiązało współpracę z Hermès, aby stworzyć częściowo grzybniową wersję torebki Victoria.

Piñatex

Piñatex jest nieco bardziej rozpowszechniony i jest również używany do produkcji wegańskich butów. Surowcem dla tego materiału są liście ananasa, odpady ze zbiorów ananasa.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz