Heroine poleca: Inspirujący trans i niebinarni influencerzy_rki

instagrammedia społecznościowe
osoby niebinarne
osoby trans
Ada Bartlová
| 15.4.2022
Heroine poleca: Inspirujący trans i niebinarni influencerzy_rki
Zdroj: Shutterstock

Spore poruszenie w świecie wywołał*a ostatnimi czasy nowy*a kierownik doradców do spraw polityki jądrowej, Sam Brinton, który*a otwarcie przyznaje się do społeczności osób niebinarnych (gender-fluid). Sam*a jest także zażartym*ą aktywistą*ką LGBTQ+ i chociaż pojawia się teraz we wszystkich mediach, nie jest wcale jedyny*a. Zapoznaj się z trans i niebinarnymi gwiazdami internetu!

Kiedyś bycie osobą trans lub niebinarną oznaczało życie na uboczu, żeby nie rzucać się za bardzo w oczy. Ponieważ czasy się zmieniły i teraz takie osoby mogą w końcu otwarcie żyć swoim życiem, wydawać się może, że ich raptownie przybyło. Jednak tak nie jest: wcześniej po prostu nie było ich widać. Z obawy przed odrzuceniem, wykluczeniem ze społeczeństwa, często też ze strachu o swoje życie. Różne identyfikacje płciowe ani orientacje seksualne nie są fanaberią, którą można wybrać na podstawie aktualnego nastroju.

Osoby LGBTQ+ wraz z osobami trans i niebinarnymi żyły wśród nas od zawsze,a jeśli interesujesz się historią, to na pewno znasz imiona historycznych prekursorów i prekursorek, na przykład „duńskiej dziewczyny“ Lili Elbe lub muzykantki R&B Jackie Shane. Do galerii wybrałam jednak współczesne gwiazdy trans i niebinarnej społeczności, dzięki internetowi posiadających miliony fanów. Nawet jeśli niektóre z nich nie zajmują się aktywizmem i po prostu żyją swoim życiem, to i tak przyczyniają się do normalizacji osób LGBTQ+ w mediach i otaczającym nas świecie. Zatem sprawdźmy, ile ich znasz?

Bimini

Po raz pierwszy publicznie Bimini przedstawiłx się w drugim sezonie reality show RuPaul’s Drag Race UK jako drag queen Bimini Bon Boulash. Identyfikuje się jako gender-fluid. Aczkolwiek (o włos) nie wygrałx, dzięki swojej niecodziennej androgynicznej urodzie i rzucającemu się w oczy queer style rozkręciłx karierę w modelingu, co oznacza zdjęcia dla

Vogue, wybiegi, zaproszenia na prestiżowe imprezy i premiery filmowe.

Isis King

W dzisiejszych czasach osoby trans już nie budzą zdziwienia, ale kiedy w 2008 roku Isis King brała udział w America’s Next Top Model, była w centrum zainteresowania. Niektóre modelki biorące udział w konkursie ją wspierały, niektóre miały problem z przebywaniem w pobliżu kobiety trans. Obecnie Isis pracuje jako modelka i aktorka.

Jammi Dodger

Nie wszystkie osoby trans chcą mówić publicznie o swojej tranzycji i działać aktywistycznie, ale Jammi Dodger – który na YouTube ma ponad 900 000 subskrybentów – mówi o wszystkich możliwych tematach: operacjach, testosteronie, memach, hejterskich komentarzach lub mitach dotyczących osób trans.

 

Gottmik

Kade Gottlieb występuje jako drag queen Gottmik. Kade był pierwszym trans mężczyzną, który pojawił się w konkursie RuPaul’s Drag Race i spowodował tym niemałe poruszenie: transmężczyzna, któremu nie przeszkadza występować jako kobieta? Czy w ogóle wie, czego chce? Gottmik wie bardzo dokładnie, czego chce: ma ekscentryczny, starannie dobrany styl, w którym miesza się teatr, punk i stary Hollywood. W „cywilu“ jest wizażystą pracującym dla celebrytów.

Nikkie de Jager

Czy należysz do grupy piętnastu milionów obserwujących, którzy na Instagramie lub YouTube oglądają Nikkie Tutorials? Nikkie de Jager jest sławną youtuberką, która dwa lata temu bez swojej zgody stała się także ikoną trans. O jej tranzycji nikt nie wiedział, ale ktoś zaczął ją szantażować tym, że zdradzi jej sekret. Zatem Nikkie wyznała to światu sama i zamiast problemów przyciągnęła do siebie rzeszę nowych fanów.

Indya Moore

Indya jest koszmarem każdego LGBTQ-foba: jest niebinarną trans osobą. Przedstawia się raczej jako kobieta, ale woli zaimki neutralne they/them. Urodził*a się w męskim ciele, a kiedy miał*a 14 lat opuściłx dom z powodu transfobii rodziców. Pracuje jako aktor*ka i modelx; robił*a sesje zdjęciowe dla sławnych marek (Dior, Gucci) a jego*jej najbardziej znaną rolą jest Angel Evangelista w serialu Pose.

Candis Cayne

Candis Cayne jest amerykańską aktorką i aktywistką praw osób LGBTQ+. Tranzycję przeszła już w 1996 roku. Na koncie ma z pozoru niewielkie, ale dla społeczności trans ważne pierwsze miejsce: w 2007 roku została pierwszą transgender aktorką, która grała stałą (czyli nie tylko atrakcję jednego odcinkq) postać transgender w czołowym serialu. Dziś nie wydaje się to wielkim osiągnięciem, ale piętnaście lat temu dopiero przecierano szlaki.

 

Brian Michael Smith

Brian jest aktorem, którego najbardziej znaną w tej chwili rolą jest strażak Paul w serialu 9-1-1 Teksas. Często występuje benefitowo, wspierając artystów LGBTQ+ oraz przeciwko rasizmowi; bycie trans i do tego czarnym oznacza dwa razy więcej życiowych przeszkód. Na Instagramie Paul, jak każda prawdziwa gwiazda aktorska, dzieli się momentami z planu filmowego i fotkami swoich mięśni z siłowni.

 

Sam Brinton

A to jest Sam. Na Instagramie ma na razie tylko garstkę obserwujących, nie jest przecież żadną gwiazdą internetu, a posty wrzuca tylko czasami. Jego*jej Instagram jest zupełnie normalny: dodaje zdjęcia z porannego biegania, swojego psa, jedzenia, czasem jakąś fotkę z konferencji fizyków jądrowych lub imprezy, na której wystąpiłx, w którejś z ulubionych sukienek i szpilkach.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz