Od wiktoriańskiego horroru po neo-noir. Seria Penny Dreadful powraca, ale nie ma już tego kultowego potencjału

Krew i relaks
Jarmila Křenková
| 22.9.2023
Od wiktoriańskiego horroru po neo-noir. Seria Penny Dreadful powraca, ale nie ma już tego kultowego potencjału
HBO - ze seriálu Penny Dreadful

Na antenie HBO pojawił się odnowiony serial Penny Dreadful. Tym razem akcja sześciopaku rozgrywa się w Los Angeles lat 30. ubiegłego wieku, gdzie króluje meksykański folklor, a w cieniu czają się naziści.

Reżyser i scenarzysta John Logan od dawna jest częścią hollywoodzkiej struktury, współpracując z Ridleyem Scottem przy Gladiatorze i Samem Mendesem przy filmie o Bondzie Skyfall. Jako showrunner Penny Dreadful udało mu się połączyć potencjał produkcyjny zagranicznej telewizji wysokiej jakości z brytyjską tradycją telewizyjną. Jednocześnie pozyskał do swojego projektu ciekawych współtwórców, a odcinek pilotażowy wyreżyserował Juan Antonio Bayona, wybitna postać europejskiego horroru i reżyser Sierocińca.

Historyczny horror Logana, rozłożony na trzy serie, nawiązuje do swojego tytułu, a także obejmuje klasyczne dzieła gatunku, takie jak Frankenstein, historię współczesnej magii i wątki feministyczne. Jego najbardziej wyrazistą postacią była wszak wiedźma i medium Vanessa Ives. To właśnie ona stała się przewodnikiem po wiktoriańskim Londynie, w którym pozornie panuje rozsądek i ład, ale w miejscowym muzeum historii naturalnej rolę kustosza pełni Dracula, na ulicach demony sieją chaos, a po ulicach grasuje młody amerykański wilkołak.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz