Rób przerwy, a twoje oczy ci podziękują. radzi główny lekarz kliniki okulistycznej

WitamWspółpracaWywiad
Spolupráce
| 19.1.2024
Rób przerwy, a twoje oczy ci podziękują. radzi główny lekarz kliniki okulistycznej
Zdroj: Shutterstock

Okuliści nie muszą narzekać na brak pacjentów, Dorośli cierpią na wiele różnych problemów ze wzrokiem, a ich liczba rośnie wraz z wiekiem. Jednak medycyna również idzie do przodu i jest w stanie poradzić sobie z wieloma dolegliwościami. Helena Hallová, okulistka z Canadian Medical Clinic, wyjaśnia, co zdradzają oczy.

Czy na podstawie oczu można określić stan zdrowia danej osoby?

Cały szereg chorób ogólnych objawia się symptomami ocznymi, czasami bardzo typowymi. Zmiany w oczach mogą być pierwszym objawem poważnych chorób, takich jak zaburzenia metaboliczne, choroby neurologiczne lub nowotworowe. Innym razem towarzyszą i komplikują życie pacjentów z zaburzeniami sercowo-naczyniowymi, układowymi chorobami autoimmunologicznymi, reumatologicznymi, dermatologicznymi i wieloma innymi. Dlatego koledzy z innych specjalności również wysyłają do nas swoich pacjentów, aby pomóc im ustalić lub potwierdzić diagnozę lub monitorować powodzenie ich leczenia. Typowym przykładem współpracy interdyscyplinarnej jest opieka nad pacjentami z cukrzycą. Choroba ta może powodować zmiany w oczach, które prowadzą do poważnego upośledzenia wzroku. Jednak dzięki wczesnemu wykryciu i leczeniu można zapobiec poważnym schorzeniom.

Czy jest coś, co możemy zrobić, aby zadbać o zdrowie naszych oczu?

Najwięcej dobrego dla swoich oczu można zrobić, poddając się profilaktycznemu badaniu wzroku. Ujawni to wszelkie ukryte zagrożenia lub już widoczne wady lub choroby. Jeśli masz wadę refrakcji, skoryguj ją za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Nieskorygowana wada prowadzi do nadmiernego zmęczenia oczu z szeregiem nieprzyjemnych objawów towarzyszących. Jeśli pracujesz przez większość dnia skupiając wzrok z bliska, rób przerwy, aby skupić wzrok na dalszej odległości lub wykonaj kilka ćwiczeń oczu. Chroń oczy za pomocą gogli, osłon itp. podczas pracy z ryzykiem urazu. Nie zwlekaj z badaniem wzroku, jeśli masz problemy ze wzrokiem lub objawy, takie jak zaczerwienienie lub ból. Tylko wczesne wykrycie zaburzeń i chorób oczu pozwoli na podjęcie odpowiedniego leczenia w celu ochrony oczu i wzroku.

Z jaką wadą wzroku najczęściej spotykasz się w gabinecie?

W dzisiejszej erze komputerów jednym z powszechnych, ale mniej poważnych problemów są zaburzenia filmu łzowego objawiające się zespołem suchego oka. Na szczęście firmy farmaceutyczne wprowadzają na rynek duży wybór nawilżających kropli do oczu, które mogą skutecznie pomóc większości osób.

Poważniejsze schorzenia obejmują zaćmę i jaskrę. Chociaż obie te choroby określamy mianem "jaskry", są to dwa zupełnie różne schorzenia. Zaćma jest zwykle oznaką starzenia się oka, gdy sama soczewka traci przezroczystość, co prowadzi do różnego stopnia upośledzenia wzroku. Zaćmę można z powodzeniem leczyć operacyjnie, po czym wzrok pacjenta powraca.

Jaskra to postępujące zaburzenie nerwu wzrokowego prowadzące do zaburzeń pola widzenia, a w zaawansowanych stadiach do nieodwracalnego upośledzenia wzroku prowadzącego do ślepoty. Leczenie jest długotrwałe, zwykle zachowawcze w postaci kropli lub operacji. Jednak nawet to nie leczy jaskry, a pacjent musi przez całe życie poddawać się kontrolom u okulisty.

Częstość występowania zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD) wzrasta wraz z wiekiem. Jest to niezapalna, postępująca choroba centralnego obszaru siatkówki, która jest główną przyczyną poważnego upośledzenia centralnej ostrości wzroku w krajach rozwiniętych.

Wspomniałeś o operacjach oczu. Co one rozwiązują?

Praktycznie wszystkie operacje wewnątrzgałkowe zarówno przedniego, jak i tylnego odcinka oka są obecnie wykonywane mikrochirurgicznie. Przedni odcinek oka to wszystko, co widzimy od zewnątrz oka do soczewki. To, co znajduje się za soczewką, to odcinek tylny. Najczęstszym zabiegiem jest usunięcie zaćmy. Następnie wykonuje się operacje jaskry, operacje rogówki, w tym przeszczep rogówki, operacje tęczówki, siatkówki i ciała szklistego itp.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz