Gdyby zniechęciła ją uwaga profesora, gdy weszła na swoje pierwsze zajęcia z informatyki na kanadyjskim uniwersytecie, nigdy nie odniosłaby takiego sukcesu w branży IT. Prawdopodobnie nie kierowałaby teraz trzynastoosobowym zespołem i nie zarządzałaby projektami wartymi miliony dolarów. Na szczęście Kateřina Dousková nie została powstrzymana przez swojego profesora ani żadnego innego sceptyka w kolejce i teraz przekazuje swoje doświadczenie jako mentorka młodym kobietom w ramach projektu wsparcia Femme Palette. Na czym polega mentoring IT i co sprawia jej w nim największą przyjemność?
Czy to prawda, że na Twoim pierwszym wykładzie z informatyki profesor myślał, że wszedłeś do sali wykładowej przez pomyłkę?
Tak, to właśnie się stało. Właśnie przyszłam z zajęć biznesowych ubrana w spódnicę i czółenka. Na sali było chyba tylko pięć dziewczyn spośród 400 studentów, a ja przyszłam spóźniona o kilka minut. Profesor był uprzejmy, ale miał jasną opinię. Z uśmiechem powiedział mi, że dziewczyny uczą się po drugiej stronie korytarza.
Jak to się stało, że zaczęłaś studiować informatykę i jak to się skończyło?
Początkowo chciałam zostać aktorką, a potem zdecydowałam się na medycynę. Na szczęście wcześnie zdałam sobie sprawę, że nie chcę studiować przez osiem lat bez praktyki. Potrzebowałam pracy, którą mogłabym podjąć jak najszybciej. Zdecydowałam się więc na szkołę biznesu, komunikację i zarządzanie na Uniwersytecie w Ottawie.
Kateřina Dousková
Product Manager obecnie pracująca jako CPO (Chief Product Officer) w firmie deweloperskiej STRV. Urodzona w Czechach i wychowana w Kanadzie, pracuje w branży IT od ponad dziesięciu lat, studiowała biznes i IT na Uniwersytecie w Ottawie, a jako mentorka w projekcie Femme Palette prowadzi inne kobiety na początku ich kariery w IT. Obecnie mieszka w Pradze.
Dlaczego wróciłaś do Pragi z Kanady?
Mój kanadyjski mąż i ja chcieliśmy żyć w Europie. Praga jest dla nas idealnym miejscem, czujemy tu międzynarodowego ducha i coraz więcej działów IT interesujących firm ma tu swoje siedziby. Amerykanie stopniowo odkrywają, że jesteśmy bardzo inteligentnym narodem i że mogą tu znaleźć wielu utalentowanych ludzi. A także, że niedoskonały angielski nie jest przeszkodą.
Czy widzisz w tym szansę dla czeskich dziewczyn z branży IT?
Jak najbardziej. Ogromna.
Jak to się stało, że zostałaś mentorką Femme Palette?
Nigdy nie zapomniałam, ile na początku znaczyło dla mnie wsparcie bardziej doświadczonych osób. Więc kiedy spotkałam dziewczyny z Femme Palette na jednym z wydarzeń, byłam pod wrażeniem ich koncepcji i zdecydowałam się z nimi współpracować. Na początku martwiłam się, że nie wiem wystarczająco dużo, aby być mentorką dwa lata po szkole, że powinnam mieć jakieś 20 lat doświadczenia.
Co cię przekonało?
Stopniowo zdałem sobie sprawę, że życie jest trochę jak gra wideo. Jestem na poziomie trzecim ze stu, ale wciąż mogę pomóc tym, którzy są dopiero na poziomie pierwszym. Mogę podzielić się z nimi moimi doświadczeniami, tym, co zadziałało w moim przypadku, a także tym, gdzie naładowałem swoje usta i dlaczego. Jestem mentorem od czterech lat i poprowadziłem kilku podopiecznych przez rozwój - zarówno deweloperów, jak i producentów. Pomagam im w konkretnych zadaniach lub prowadzę ich przez przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej.
Bez względu na to, z czym mamy do czynienia w pracy, zawsze napotkamy zaufanie.
Czy sam uczysz się czegoś nowego podczas mentoringu?
Za każdym razem. Spotykamy się co tydzień lub dwa przez sześć miesięcy. Z każdym spotkaniem porządkuję swoje myśli, podsumowuję, co zadziałało, a co nie. Młodsze dziewczyny z kolei uczą mnie o nowych trendach, za którymi być może nawet nie nadążam.
Co ci się w tym najbardziej podoba?
Ich wielki entuzjazm dla IT. Ich młodzieńczą energię i motywację. Pamiętam siebie na ich miejscu, kiedy byłam świeżo zafascynowana tą dziedziną.
Czy możesz mi powiedzieć, czego dziewczyny potrzebują od Ciebie najbardziej?
Pewności siebie. Z czymkolwiek mamy do czynienia w miejscu pracy, zawsze spotykamy się z pewnością siebie. To coś, nad czym wszyscy musimy stopniowo pracować, nie da się tego przeskoczyć ani przyspieszyć. Zdobyłem podstawowy certyfikat trenera życia i stworzyłem własną koncepcję tego, co pomogło mi w budowaniu pewności siebie. To właśnie staram się przekazywać dalej i w rezultacie czuję się najbardziej przydatny jako mentor.
Chcę jeszcze wrócić do liczby dziewcząt na stanowiskach IT. O ile dalej w tej kwestii jest Kanada? Jaki procent stanowisk IT zajmują tam kobiety?
Może cię zaskoczę, ale myślę, że mamy więcej dziewczyn w Czechach.
Myślałam, że staramy się dogonić świat.
Nie mam dokładnych liczb, mówię tylko o moich wrażeniach z wydarzeń, spotkań lub artykułów. Myślę, że mamy tutaj więcej dziewczyn w IT. Co nadal nie oznacza, że to wystarczy. Ale dobrze jest wiedzieć, że może możemy zainspirować świat bardziej niż nam się wydaje!
Femme Palette
Program mentorski Femme Palette pomógł wielu kobietom, które pracują w branży technologicznej lub chcą zmienić karierę i dostać się do branży technologicznej. W ciągu sześciu miesięcy podopieczni pracują z mentorami, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i prowadzą ich we właściwym kierunku. Mentorzy pochodzą z różnych firm technologicznych, korporacji i startupów, z siedzibą nie tylko w Pradze, ale także w Berlinie, Londynie i USA.
Wszystkie artykuły autorki/autora