Wyjątkowo stresujący okres: co to oznacza dla skóry?

Opieka zimowa
Zdenka Tomis
| 6.10.2023
Wyjątkowo stresujący okres: co to oznacza dla skóry?
Zdroj: Shutterstock

Zima jest zawsze trudniejsza dla skóry niż jakakolwiek inna pora roku, a w tym roku jest to podwójnie prawdziwe. Oprócz zimna, wiatru i suchego powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach, musi ona również radzić sobie z wilgocią i brudem, który osadza się pod kołdrą.

Koronawirus wydaje się wpływać na nas w niemal każdym aspekcie naszego życia, od gospodarki, przez pracę i edukację, aż po naszą skórę. Ten ostatni problem może nie jest aż tak poważny jak ten pierwszy, ale nie oznacza to, że powinniśmy machnąć na niego ręką.

Zazwyczaj zimą przerzucamy się po prostu na nieco gęstsze i bardziej intensywne kremy, bo skóra wystawiona na mróz staje się bardziej przesuszona, a przez to bardziej podatna na pieczenie, zaczerwienienie i w efekcie szybsze starzenie się. Jeśli chciałyśmy dać naszej skórze coś ekstra, sięgałyśmy po regenerującą maseczkę lub w ramach pierwszej pomocy wybierałyśmy się na zabieg na twarz. Tegoroczna zima jest bardziej skomplikowana pod wieloma względami.

Nowy rodzaj pryszczy i wyprysków

Nie dość, że salony są zamknięte, to jeszcze do zimowych bolączek dochodzą problemy spowodowane długotrwałym noszeniem kominiarki. Pojawiło się nawet nowe słowo - maska. Termin ten pochodzi od połączenia dwóch angielskich słów "mask" i "acne" i odzwierciedla fakt, że najczęstszym negatywnym skutkiem noszenia kominiarki jest rozwój trądziku.

Dlaczego dobrze znane pryszcze zyskały nową nazwę? Ponieważ, w przeciwieństwie do klasycznego trądziku, trądzik maskowy powstaje mechanicznie. Maska stale podrażnia skórę, a tym samym niszczy jej barierę ochronną. Ponadto pod maską powstaje wilgoć, w której rozwijają się pryszcze, a brud i bakterie, które są uwięzione na maskach, nie dodają skórze wiele.

Jeśli nie masz naturalnie tłustej skóry, unikaj produktów zaprojektowanych specjalnie dla klasycznego trądziku. Mogą one niepotrzebnie wysuszać skórę. A sucha skóra jest jeszcze bardziej podatna na wszelkiego rodzaju zakłócenia.

Jednak pryszcze nie są jedyną konsekwencją noszenia welonu. Może on również powodować wypryski lub zaostrzać problemy, które zwykle nękają naszą skórę. "Ludzie, którzy mają raczej suchą skórę, mogą zauważyć pojawienie się wyprysków po noszeniu zasłon, i odwrotnie, raczej tłusta skóra będzie podatna na trądzik. Co więcej, choroby przewlekłe, takie jak łuszczyca, trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry i tym podobne, mogą się pogorszyć. Jeśli dany pacjent cierpiał już na jakieś problemy skórne na twarzy przed okresem noszenia zasłon, można się spodziewać, że objawy te mogą się pogorszyć lub powrócić wraz z zasłonami", potwierdza dermatolog Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.

Co więcej, niektóre problemy związane z noszeniem zasłon mogą nie być widoczne tak szybko jak egzema czy wypryski. "Codzienne noszenie zasłon powoduje między innymi swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie. Zestresowana skóra szybciej się starzeje lub traci jednolity koloryt i świeżość. Możesz zauważyć, że skórze wokół ust brakuje blasku. Suchość i swędzenie skóry zmniejszają jej zdolność do obrony przed szkodliwymi drobnoustrojami" - dodaje Katerina Linhart z Miracle Aesthetic Clinic and Spa.

Jak więc dostosować swój rytuał pielęgnacyjny w tym okresie i pozbyć się wszystkich niedoskonałości?

Jeszcze dokładniejsze oczyszczanie

Wprowadź dwuetapową rutynę oczyszczania rano i wieczorem. Musi być ona jednak tak delikatna, jak to tylko możliwe, aby nie pogłębiać problemu. Dlatego unikaj agresywnych produktów, takich jak wody micelarne, a raczej sięgnij po naturalny olejek, który usunie również makijaż. Następnie użyj delikatnego balsamu, pianki lub produktu oczyszczającego. Najbardziej sumienni mogą nadal używać toniku, który powinien nie tylko kończyć oczyszczanie, ale także nawilżać i łagodzić. Lotion może być opcją, ale nie ma funkcji oczyszczającej, a raczej przygotowuje skórę do kolejnych etapów pielęgnacji.

Lekki jak piórko krem

Krem nawilżający, który wzmacnia i regeneruje skórę to podstawa. Nie powinien być jednak zbyt tłusty, aby nie przyczyniał się do powstawania zaognionych wyprysków. Jest to jednak nie lada wyzwanie zimą, kiedy nawet zwykle mieszane typy skóry są bardziej suche i wymagają intensywniejszej pielęgnacji. Nie bój się łączyć dwóch różnych produktów. Potraktuj odsłoniętą część twarzy ulubionym kremem zimowym, a na skórę pod zasłoną użyj lżejszego kremu, takiego jak krem żelowy. Alternatywnie, trzymaj się "letniego" kremu, po prostu użyj go więcej. Możesz również zastąpić krem odpowiednim olejkiem, ale pamiętaj, aby nakładać go na mokrą skórę. Jeśli nie masz naturalnie tłustej skóry, unikaj produktów przeznaczonych specjalnie do klasycznego trądziku. Mogą one niepotrzebnie wysuszać skórę. A sucha skóra jest jeszcze bardziej podatna na wszelkiego rodzaju zakłócenia.

Najskuteczniejsze składniki

Najczęściej polecanymi produktami do walki z pryszczami są te zawierające kwasy AHA, kwas salicylowy lub glikolowy, często wspomina się również o retinolu, chociaż może on być wysuszający. W przypadku tych aktywnych składników należy również unikać wychodzenia na słońce, aby nie tworzyć plam pigmentowych. Świetną bronią jest kannabidiol, ekstrakt z konopi znany jako CBD. Pomocne mogą być również kremy lub środki czyszczące z ekstraktem z kamelii lub róży, a także przeciwutleniacze, takie jak czysta witamina A, C lub E.

Unikaj peelingów i makijażu

Chociaż złuszczanie zwykle pomaga w walce z wypryskami, ponieważ pozbywa się martwych komórek naskórka i głęboko oczyszcza skórę, może nie być dobrym pomysłem zimą, zwłaszcza jeśli czujesz, że Twoja skóra jest również sucha lub podrażniona. Spróbuj też na razie zrezygnować z makijażu. Zamiast tego używaj kremu BB lub pracuj tylko z korektorem, a najlepiej tylko w obszarach nie pokrytych prześcieradłem.

Najlepszą radą jest unikanie maseczek. Naprawdę nie ma potrzeby noszenia maski oddechowej na spacerze w lesie lub podczas jazdy samochodem, w którym jesteś sam. Ale jeśli masz pracę, która wymaga noszenia obłożenia przez cały dzień, wybierz przynajmniej sterylne obłożenie chirurgiczne lub bawełniane. Zmieniaj je regularnie. Bawełniane należy często prać i zawsze prasować. Wymieniaj jednorazowe obłożenie, gdy tylko poczujesz, że jest mokre. W końcu wtedy traci ona swoje właściwości ochronne.

1. ukierunkowana pielęgnacja w leczeniu wyprysków, Blemish SOS, Medik8, 600 CZK, medaprex.cz

2. Balsam na noc z konopiami indyjskimi, witaminą C i stoechiolem spowalniający starzenie, Night Balm, Cannor, 895 Kč, cannor.cz

3. Tonik z ekstraktem z róży i kwasem hialuronowym, Holi Water, Agent Nateur, 2600 Kč, byssine.com

4. Maseczka regenerująca na noc dla skóry odwodnionej, Velvet Sleeping Mask, Sisley, 2925 Kč

5. olejek oczyszczający, który poradzi sobie z makijażem i zatkanymi porami, Organic Flowers Cleansing Oil, Whamisa, 1105 Kč, puredistrict.cz

6. 10-minutowa maseczka tekstylna wzmacniająca zwiotczałą skórę, Sculpting Cryo Sheet Mask, Nivea, 120 CZK

7. Myląca kuracja w sprayu przeciw trądzikowi, Normaderm Phytosolution, Vichy, 499 CZK

8. Mleczko oczyszczające do twarzy dla bardzo suchej i wrażliwej skóry, Dr. Hauschka, 579 Kč, yinyang.cz

9. Wielofunkcyjny krem łagodzący podrażnienia i zaczerwienienia skóry, 3 in 1 Anti Redness Miracle Formula, Rosalique, 849 Kč, profimed.cz

10. Olejek do mycia, który regeneruje problematyczną skórę, Lightness, Klara Rott, 1590 Kč, klararott.cz

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz