Biżuteria jak gałązki z lasu. Czescy projektanci inspirują się drewnem i kwiatami

Šmuky a oringle
Marek Cpin
| 18.9.2023
Biżuteria jak gałązki z lasu. Czescy projektanci inspirują się drewnem i kwiatami
Shutterstock

W starożytnym micie bogowie przekształcili kochającą się parę Filemona i Baucis w dwa drzewa, aby zapewnić im dozgonną miłość i jedność. My również jesteśmy zafascynowani energią naturalnych kształtów i materiałów, a wiodące czeskie marki i projektanci biżuterii inspirują się roślinami, drewnem i kwiatami w swoich kolekcjach.

Janja Prokić

Janja Prokić urodziła się w Belgradzie w Serbii, a po studiach na Akademii Sztuk Pięknych w Pradze i Akademii Sztuk Pięknych w Pradze tworzy kolekcje biżuterii, które wykonuje również na zamówienie. Jej prace zostały dwukrotnie nagrodzone czeską nagrodą Grand Design Award w kategorii Jewellery Designer.

Wszystkie kolekcje Janji Prokić są w pewien sposób oparte na jej życiu osobistym, nazywa je swoimi pamiętnikami. Jej prace inspirowane są studiami nad szamanizmem, symboliką i białą magią, a także dzieciństwem, marzeniami i bajkami. W swojej kolekcji Flowers wykorzystuje motywy jemioły, kwiatów wiśni i fuksji.

Janja Prokić studio, Uhelný trh 9, Praga 1, www.janjaprokic.com

L'Antidote

Młoda marka poświęcona tworzeniu unikalnych kolczyków stworzonych przez dwie przyjaciółki, które łączy wspólna wizja znalezienia nowego poczucia piękna i poprawy jakości, przesuwania granic projektowania i ulepszania produkcji.

Marguerite i Natali są miłośniczkami prostoty, harmonii i precyzji wykonania, kolczyki L'Antidote mają delikatny i kobiecy wygląd. Oprócz geometrycznie zrównoważonych kształtów, kolekcja zawiera również delikatne motywy miniaturowych kwiatów.

www.lantidote.com

Diamenty ALO

ALO diamonds, najbardziej znana czeska marka jubilerska, słynie z fantazyjnej biżuterii w kształcie kwiatów ozdobionych wieloma diamentami, ale oferuje również delikatną i subtelną biżuterię o nowoczesnym designie z motywami małych kwiatów, liści i egzotycznych roślin.

Założona w 2001 roku przez Aloisa Ryšavy marka posiada obecnie dziesięć butików w Czechach i na Słowacji, współpracuje z czeskimi i zagranicznymi celebrytami, uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych i jest właścicielem największego warsztatu jubilerskiego w Europie Środkowej.

www.alo.cz

Mooyy

Marka Mooyy łączy pod swoją nazwą twórczość kilku projektantów - ręcznie robioną biżuterię inspirowaną jogą i naturalnymi materiałami projektują Lucie Koldová, Mirka Talavašková, Anna Steinerová, Natalie Vicenová i inni. Ponadczasowa i minimalistyczna biżuteria kryje w sobie osobiste przesłanie i reprezentuje wewnętrzną siłę determinowaną nie tylko przez jakość naturalnych materiałów, takich jak nasiona świętego drzewa Rudraksha, perły czy lawa, ale także przez postrzeganie wartości i filozofię życiową osoby noszącej.

Mooyy, Martinská 5, Praga 1, www.mooyyy.cz

Antipearle

Naturalne formy, odrobina luksusu, ale też punk. Takie są klejnoty marki Antipearle, założonej przez Markétę Dlouhá Márová. Charakteryzuje je przede wszystkim nowatorskie połączenie metali szlachetnych i pereł oraz inspiracja podwodnym światem.

Urzekające szorstkie naturalne struktury w połączeniu z delikatnością pereł tworzą prowokacyjną mieszankę, która nadaje biżuterii Antipearle niemal mistyczny wymiar. W 2012 roku Antipearle zdobyła prestiżową nagrodę Editors' Choice Award w Designblok w kategorii biżuterii i była nominowana do czeskiej nagrody Grand Design Award.

Antipearle, Janáčkovo nábřeží 61, Praga 5, www.antipearle.com

Obrączki ślubne w jednym miejscu

Obrączki zaręczynowe i ślubne wykraczają poza granice biżuterii - są emocją, osobistym talizmanem i opowieścią o połączeniu dwóch żyć w jedno. Czescy projektanci przykładają szczególną wagę do tworzenia tych intymnych przedmiotów. Organizacja Czechdesign, która od dawna współpracuje z czeskimi projektantami i wspiera pracę lokalnych jubilerów, postanowiła rozszerzyć projekt po zeszłorocznej wystawie biżuterii ślubnej. Powstał piękny graficznie katalog o nazwie The Engagement.

Drukowany katalog jest częścią projektu online, którego celem jest uproszczenie klientom drogi do wymarzonej biżuterii. Platforma snoubeni.com pozwala uzyskać wszystkie szczegóły produktu, opcje personalizacji, ceny i zamówić pierścionki online lub umówić się na ślub bezpośrednio w sklepie. Sklep przeniesie się z ulicy Vojtěšská na ulicę Myslíkova w Pradze 1 w ciągu kilku tygodni.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz