"Dobranoc, mamo. Noc, mamo." Redaktor naczelna magazynu "Print Heroine" przedstawia queerowy dodatek specjalny

Degustacja z magazynu
Magazyn Heroine
Miłość i różnorodnośćNowoczesna miłośćQueer
Queer special
Michaela Kramárová
| 22.2.2024
"Dobranoc, mamo. Noc, mamo." Redaktor naczelna magazynu "Print Heroine" przedstawia queerowy dodatek specjalny
Na jednu fotku se nám všichni aktéři a všechny aktérky našeho queer focení nevešli/y. Eliška Sky

Lutowy numer Heroine poświęcony jest miłości. Miło jest ją celebrować, zwłaszcza w Walentynki. Ale o wiele przyjemniej jest usłyszeć historie tych, którzy napotykają przeszkody i upokorzenia lub obawiają się o swoje życie z powodu tego, kim są i kogo kochają. Ponieważ nawet w miłości wciąż nie jesteśmy równi. Zmieńmy to razem. Możemy zacząć od przeczytania pierwszego tegorocznego wydania Heroine ze świetnym queerowym dodatkiem specjalnym. Redaktor naczelna Michaela Kramárová prezentuje specjalne wydanie magazynu, które głosi, że istnieje tylko jedna miłość i jest nią tęcza.

Mój prawie 10-letni syn gra w hokeja. Opowiadał mi, jak wieczorem na obozie treningowym chłopcy wygłupiali się w swoim pokoju, ale tuż przed snem zaczęli za sobą tęsknić. Każdy z nich radził sobie z tym inaczej - jeden zawsze podchodził do okna i mówił: "Dobranoc, mamo. Dobranoc, mamo." Dwa razy, bo ma dwie mamy. I to by było na tyle. Nic więcej moje dziecko nie musi do tego dodawać.

Niektórzy ludzie mają mamę i tatę, niektórzy ludzie mają dwie mamy, niektórzy ludzie mają dwóch tatusiów, niektórzy ludzie mają inne rzeczy i to też jest w porządku. Tak więc on i inne dzieci w drużynie przyjmują to tak, jak jest.

Na jednu fotku se nám všichni aktéři a všechny aktérky našeho queer focení nevešli/y. Eliška Sky

Przedstawiamy osobistości, które przyczyniły się* do powstania lutowego numeru Heroine. Nie mogliśmy zmieścić wszystkich aktorów i aktorek z naszej queerowej sesji zdjęciowej na jednym zdjęciu. Zdjęcie: Eliška Sky

Na jednu fotku se nám všichni aktéři a všechny aktérky našeho queer focení nevešli/y. Eliška Sky

Myślałem o tym wiele razy w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Było jasne, że ta kwestia będzie queerowa, gdy tylko dotarła do nas wiadomość o podwójnym morderstwie z nienawiści przed barem Tepláreň w centrum Bratysławy. Uznaliśmy, że nie możemy być dłużej obojętni. Naród czeski lubi przedstawiać się jako gołębi, liberalny, tolerancyjny.

Niech każdy robi co chce w swoim prywatnym życiu, tylko niech nam o tym nie mówi, prawda? Przeszkody i lęki, z którymi muszą się mierzyć osoby queer, tak naprawdę nie interesują większości społeczeństwa, a w najgorszym razie zakłócają stary, dobry porządek.

Ukázka tištěné Heroine 1/2023. Eliška Sky
Ukázka tištěné Heroine 1/2023. Eliška Sk
Ukázka tištěné Heroine 1/2023. Eliška Sk

Na przykład tak zwane małżeństwo dla wszystkich. Ustawa ta jest podrzucana jak gorący kartofel w Izbie Deputowanych, mimo że większość krajów Europy Zachodniej uznała już prawo gejów i lesbijek do zawierania małżeństw. Prawniczka Adéla Horáková pisze o tym w nowym numerze Heroine. A co z kastracją jako warunkiem oficjalnej zmiany płci? Po raz kolejny Republika Czeska jest smutnym przykładem kraju, w którym praktyka ta wciąż się utrzymuje.

Lenka Králová, która została pierwszą laureatką tegorocznej nagrody My Heroine, powiedziała nam, dlaczego jest to wstydliwe i co warto wiedzieć, mówiąc o osobach transpłciowych.

Lenka Králová v Heroine 1/2023. Eliška Sky

Zobacz, jak nakręcono specjalny queerowy numer nowego wydania Heroine:

Sesje dla magazynów lifestyle'owych są zazwyczaj stylizowane (osoby na zdjęciach mają stroje wybrane przez stylistę), ale w tym przypadku każdy ma swój własny strój. Tematem numeru jest tożsamość. Każda osoba powinna mieć możliwość wyboru, jak chce żyć, wyglądać i kogo kocha. Jak mówi publicystka Jana Patočková, która przeprowadziła wywiady z celebrytami: "Jest tylko jedna miłość i jest nią tęcza".

Świętuj z nami czwarte urodziny Heroine

Na przełomie stycznia i lutego minęły cztery lata od opublikowania pierwszego tekstu na Heroine.cz. Nosił on tytuł It's Personal, a założycielka Heroine, Anna Urbanová, opisała w nim o czym będzie Heroine, dlaczego i dla kogo. Nieco później dodaliśmy magazyn, podcast, konferencję... Heroine stworzyła również dużą społeczność ludzi, którym zależy na świecie, w którym żyjemy. Będziemy świętować i wspominać na Heroine.cz w nadchodzących tygodniach. Czy Heroine zmieniła coś w Twoim życiu lub opinii? Daj nam znać na redakce@heroine.cz. Dziękujemy za wsparcie, jest ono dla nas najważniejsze.

Zwróćmy uwagę na to, gdzie nasza obojętność może kogoś zranić. Obojętność nie jest bowiem tolerancją. A tolerancja to nie szacunek.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz