"Nagrodą jest doświadczenie dwóch światów". Kobiety w polityce (część 2)

Jana Maláčová
Kobiety w polityceMarkéta Pekarová AdamováOlga RichterováPolitykaRaport
Apolena Rychlíková
| 30.8.2023
"Nagrodą jest doświadczenie dwóch światów". Kobiety w polityce (część 2)
Zdroj: Shutterstock

Olga Richterová, Markéta Pekarová Adamová, Jana Maláčová: trzy charakterystyczne twarze czeskiej polityki. Chociaż każda z nich działa w innej partii, pod wieloma względami ich doświadczenie jest uniwersalne. W Izbie Poselskiej nie tylko bronią interesów swoich partii jako politycy, ale także bronią swojej pozycji jako kobiety. Obecnie w Izbie Poselskiej zasiada tylko 22% kobiet...

"Wyjeżdżamy o 6 rano z biura rządowego", dyktuje do telefonu asystentka Jany Maláčovej, a ja ochoczo kiwam głową, z mocno udawanym spokojem w głosie, że to żaden problem. Po kilku tygodniach udało mi się "dogonić" Janę Maláčovą.

To zrozumiałe: jej program jest szeroki i wymagający, a niedawno została wiceprzewodniczącą partii (jak na ironię na kongresie, który zniósł parytety dla kobiet i młodych członków partii), więc do swoich obowiązków ministra pracy i spraw społecznych dodała kupę pracy partyjnej. I tak zapadła decyzja, że zamiast spędzać razem czas w Pradze, pojedziemy do Breclavia.

Ku mojej wielkiej radości wyjazd został przełożony i spotkaliśmy się dopiero po ósmej rano. Jana Maláčová właśnie oddaje dziecko do przedszkola, żegna się z nim i wsiadamy do samochodu.

Apolena Rychlíková rozmawiała również o swoim doświadczeniu w topowej polityce z Olgą Richterovą z Partii Piratów i Markétą Pekarovą Adamovą z TOP09.
W pierwszej części raportu m.in:

"Musisz przygotować się na dużo więcej pytań - o swoją wiedzę, rolę społeczną, wygląd...".

Przed nami czterogodzinna podróż, podczas której Maláčová oprócz codziennych obowiązków będzie zajmować się obowiązkami rządowymi. Dlatego w samochodzie podróżuje z nami gigantyczna paczka segregatorów. "Nigdy nie myślałam o urzędzie politycznym. Byłam po prostu na stanowisku urzędniczym, więc po raz pierwszy dotarło to do mnie dopiero wtedy, gdy pojawiła się oferta" - zaczyna wyjaśniać swoją drogę na szczyt polityki. Brzmi to trochę niewiarygodnie: dziś Maláčová jest jedną z niewielu najważniejszych kobiet w czeskiej sferze publicznej.

"Na początku czułam, że jestem traktowana trochę jak mała dziewczynka, której od czasu do czasu trzeba dać nauczkę. Myślę jednak, że dość szybko udało mi się pokazać, że jestem dobra w tym, co robię".

Tabloidy dość intensywnie interesują się rodzinnym pochodzeniem najmłodszej członkini czeskiego rządu, a sądząc po sposobie, w jaki komunikuje się sama Jana Maláčová, nie wydaje się ona tym przejmować. W Břeclaviu, gdy uczestniczymy w debacie z członkami partii w na wpół zrujnowanym Domu Robotniczym, wyjaśnia, że setki tysięcy ludzi czytało teksty o tym, kto gotuje w ich domu na Blesku.

Prywatnie dodaje: "Czasami wygląda to bardziej dramatycznie niż jest w rzeczywistości. Ale rutyna jest dość regularna: wstaję wcześnie rano, po piątej, i zazwyczaj to ja odwożę małego do przedszkola. Mój mąż znowu go odbiera, przychodzę około szóstej, jemy, bawimy się, kładę go spać, a potem siadam do pracy". Ale oczywiście czasami zdarza się, że weekendy zostają pochłonięte przez konwencję, wyjazdy regionalne, inne zobowiązania. Sam widzę, jak to wtedy może wyglądać.

Kogo to obchodzi?

Tempo, jakie Jana Maláčová narzuca zaraz po naszym przyjeździe, jest szaleńcze. Odwiedzamy lokalny urząd pracy. Po krótkim wstępie minister zaprasza uczestników do jak największego zaangażowania. Po chwili niepewności ludzie zaczynają zadawać pytania i ostatecznie wywiązuje się owocna dyskusja na temat tego, jak działania ministerstwa są postrzegane przez osoby, których one dotyczą.

Wkrótce potem przenosimy się do domu spokojnej starości. Na lunch dostajemy stek z polędwicy, ktoś dostaje smażonego kalafiora, wycieczka trwa niecałą godzinę, po której następuje krótkie spotkanie z ludźmi z regionu. Następnie udajemy się do lokalnej organizacji non-profit.

Nie możemy używać rodziny tylko wtedy, gdy pasuje nam to ideologicznie. Na przykład w debatach na temat tradycyjnego podziału ról lub małżeństwa.

"Za każdym razem, gdy gdzieś jadę, chcę zobaczyć tych, którzy przyczyniają się do poprawy sytuacji w mieście lub wiosce. Interesują mnie nie tylko organizacje non-profit, ale także różne grupy wolontariuszy, osoby, którym zależy na tym, co dzieje się w ich społeczności".

Kiedy tylko może, Maláčová stara się tematyzować rolę kobiet i wspierać je, umieszczając to wsparcie w kontekście swoich działań politycznych. Zajmuje się opieką i jej wyceną, niższymi emeryturami kobiet i brakiem pieniędzy dla organizacji non-profit, które dotują pracę państwa.

"Polityka rodzinna jest dla mnie absolutną podstawą", powtarza Maláčová. "Państwo musi zdecydować, czy naprawdę troszczy się o tych, którzy będą kształtować - lub już kształtują - naszą przyszłość. Rodzina nie może być używana tylko wtedy, gdy odpowiada nam ideologicznie - w debatach na temat tradycyjnego podziału ról lub konserwatywnej idei małżeństwa. Musimy zrobić coś konkretnego dla tych ludzi, czy to zwiększając zasiłek rodzicielski, poprawiając dostęp do mieszkań, żłobków i przedszkoli, czy też umożliwiając matkom, aby opieka nie oznaczała dla nich likwidacji ekonomicznej i zawodowej" - Jana Maláčová głośno wymienia swoje polityczne tematy.

Jednym z głównych tematów ministra pracy jest, co całkiem zrozumiałe, godzenie ról. "Moje poglądy na ten temat bardzo się zmieniły po urodzeniu dziecka. Jest to niezwykle trudne, ale kiedy się uda, nagrodą jest doświadczenie dwóch światów jednocześnie. Ja to mam, mój mąż to ma i życzę tego każdemu".

Stać jak na trampolinie

Jana Maláčová jest jedyną osobą w obecnym rządzie, która zajmuje się tą kwestią. Reszta pracowników to albo mężczyźni funkcjonujący w klasycznym patriarchalnym podziale ról, albo kobiety w starszym wieku. "Zdałam sobie z tego sprawę, gdy pomyślałam o priorytetach naszego rządu. Twoje własne, osobiste doświadczenia oczywiście kształtują cię politycznie. Dlatego konieczne jest, aby w sferze publicznej reprezentowane były osoby o jak najbardziej zróżnicowanych doświadczeniach. Tylko w ten sposób możemy osiągnąć sprawiedliwe społeczeństwo" - mówi Maláčová, a jej stanowisko de facto powiela stanowisko Olgi Richter.

Na jej światopogląd ma również wpływ doświadczenie zdobyte za granicą. Po ukończeniu Akademii Biznesu w Uherské Hradiště wyjechała do Niemiec, gdzie środowisko akademickie jest synonimem lewicowego myślenia. Następnie studiowała w słynnej London School of Economics w Londynie.

Pomimo wielu doświadczeń - niezbyt powszechnych w czeskiej polityce - tylko przez przypadek została ministrem pracy. Z powodu, a może z powodu, sprawy plagiatu jej poprzednika. Nie narzeka jednak na seksizm w ČSSD, choć przyznaje, że czeska polityka jest raczej surowa i lekceważąca dla kobiet.

Za oknami samochodu autostrada jest ciemna. W radiu odzywa się kapitan Demo. "Panie kierowco, proszę podkręcić", mówi nagle minister. "Kocham wszystkich ludzi na świecie, wysyłam miłość na całą planetę...".

Nasza rozmowa toczy się w zgiełku, nieustannie przemieszczamy się z miejsca na miejsce, a gdy po całym dniu siedzimy w samochodzie z kilkoma pugetlami kwiatów, morawskimi ciastkami i pamiątkami, uświadamiam sobie, jak ciężko byłoby mi w polityce. Nadmiar kontaktów społecznych jest naprawdę tylko dla pewnego typu charakteru.

W samochodzie Maláčová zmienia buty, a ja wciąż zadaję jej pytania: jak widzi przyszłość, co jest jej największym osiągnięciem. "Naprawdę chciałabym, żeby ludzie tutaj nie mieli problemów egzystencjalnych. Wierzę, że tylko jakościowe i godne życie skieruje cię do umiejętności post-materialnego myślenia. Postrzegam państwo jako trampolinę: jeśli coś pójdzie nie tak, musi dać ci szansę na odbicie się, a nie pozostanie uwięzionym w sieci. To właśnie chcę osiągnąć w mojej pracy. A teraz wybacz, ale muszę sprawdzić kilka rzeczy".

Kładzie na kolanach ogromną teczkę i ostrożnie przegląda papier po papierze. Za oknami samochodu autostrada jest ciemna. Kapitan Demo włącza radio. "Panie kierowco, proszę to podkręcić" - mówi nagle minister. Macha nogą i zaczyna nucić: "Kocham wszystkich ludzi na świecie, wysyłam miłość na całą planetę...".

Bądźmy kobietą alibi

Stosunek mężczyzn do kobiet w czeskiej polityce pozostaje mniej więcej taki sam od kilku lat: osiemdziesiąt procent mężczyzn to kobiety. Liczby te są następnie takie same w większości innych obszarów. Co więcej, czeska przestrzeń publiczna nie sprzyja młodym ludziom i może być naprawdę trudno przebić się w śmiertelnej kombinacji "młodej kobiety z dzieckiem".

W polityce zależy to między innymi od warunków panujących we własnej partii. Każda z kobiet, które odwiedziłam, również o tym mówi, ktoś odwołuje się do egalitarnej tradycji partii, jak Jana Maláčová, ktoś inny podkreśla przepuszczalną strukturę, jak Richterová, a jeszcze inna podkreśla liberalizm, jak Markéta Pekarová Adamová.

Mimo to te trzy kobiety są wyjątkiem nie tylko w swoich partiach, ale także w całej czeskiej polityce, co prawdopodobnie potwierdza regułę. A jest ona po prostu taka: Ten kraj nie jest dla kobiet.

W każdym razie dobrze, że sytuacja się zmienia i ważne jest, aby głośno mówić o tym, że to także dzięki odwadze kobiet, aby wejść w czysto męskie operacje, do których należy polityka w Czechach. Jednocześnie często mówi się, że kobiety dostają się na pewne stanowiska tylko dlatego, że są kobietami. Ale nawet jeśli tak jest: czy ci, którzy podążają za kobietami w polityce, mają szansę to wiedzieć?

Sama byłam w podobnej sytuacji kilka razy w życiu. I często to mężczyźni kpiąco sugerowali, że brałam udział w czymś publicznym tylko z powodu tego, co "mam między nogami" lub "żeby nikt mi nie powiedział".

To absurd: ja sama, kiedy widzę kobietę w debacie, nauce, kulturze czy polityce, nigdy nie pytam, czy jest tam tylko dlatego, że jest kobietą. Wręcz przeciwnie, uświadamia mi to, jak niezdrowo nieproporcjonalna jest nasza reprezentacja płci.

Oczywiście jasne jest, że polityka kobiet nie oznacza automatycznie dobrej polityki. To samo można oczywiście powiedzieć o polityce mężczyzn.

Symbolika dyskursu publicznego ma ogromne znaczenie, dlatego ważne jest, aby dać pewność siebie innym kobietom, które przyjdą "po nas" poprzez nasze własne działania, aby przezwyciężyć wrogie uwarunkowania kulturowe i idealnie walczyć z nierównościami poprzez naszą pracę. W tym sensie wszystkie bądźmy"kobietami alibi" - z czasem nie będzie to miało znaczenia.

Struktury dyskryminacji

W cieniu obecnej dysproporcji pojawia się kolejne fundamentalne pytanie: dlaczego dziś tak mało uwagi poświęca się temu, w jaki sposób nasza kultura pozytywnie dyskryminuje mężczyzn? Dlaczego zawsze wywiera się tak dużą presję na kobiety, by się doskonaliły i poprawiały, ale często nie słyszy się nawet najbardziej podstawowej rzeczy w odniesieniu do mężczyzn: że naprawdę starają się zrozumieć tę strukturę dyskryminacji, zaakceptować ją jako fakt i, z pozycji siły, zacząć ją zmieniać swoim zachowaniem?

Jest oczywiście jasne, że polityka kobiet nie oznacza automatycznie dobrej polityki. To samo można oczywiście powiedzieć o polityce mężczyzn. Ale na podstawowym poziomie żądanie jak najbardziej zróżnicowanej reprezentacji politycznej powinno być jednym z filarów dobrego społeczeństwa. Właśnie dlatego, że pomaga zrozumieć i reprezentować różne interesy i potrzeby. A to po prostu nie wystarczy.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz