Nie ufaj nikomu powyżej 30. roku życia. Nowa książka Eleny Ferrante opowiada o dojrzewaniu pewnej dziewczyny

Odczyty z Neapolu
Apolena Rychlíková
| 26.9.2023
Nie ufaj nikomu powyżej 30. roku życia. Nowa książka Eleny Ferrante opowiada o dojrzewaniu pewnej dziewczyny
Detail obálky anglického vydání druhého dílu tetralogie Geniální přítelkyně

Długo oczekiwana nowa powieść włoskiej powieściopisarki ukrywającej się pod pseudonimem Elena Ferrante ukazała się w czeskim tłumaczeniu na początku września, klasycznie nakładem wydawnictwa Prostor. Książka, zatytułowana Kłamliwe życie dorosłych, opowiada historię nastoletniej Giovanny, dziewczyny ze średniej klasy neapolitańskiej rodziny. Ferrante osadza powieść w znajomej scenerii: Neapol to miasto, w którym rozgrywa się akcja jej tetralogii powieściowej Genialna dziewczyna.

W ciągu kilku tygodni cały świat młodej Giovanny wali się w gruzy: jej rodzice, którzy zawsze sprawiali wrażenie stabilnej pary, rozstają się po ujawnieniu wieloletniej niewierności ojca. Wraz z tym, stare przyjaźnie Giovanny zaczynają się rozpadać, a stopnie szkolne dziewczyny gwałtownie spadają. Jej młodzieńcze ciało nagle gwałtownie się zmienia i przyciąga uwagę mężczyzn. W jej życie wkracza ciotka, postać z odległej przeszłości, odrzucona przez rodzinę, która oprócz serii nieoczekiwanych przygód przynosi ze sobą głównie niekontrolowany chaos. Na domiar złego Giovanna zaczyna odkrywać swoją seksualność. Tak mniej więcej można podsumować historię, którą Ferrante rozwija na ponad 350 stronach książki. Ale najważniejsze, co opisuje Kłamliwe życie dorosłych, można podsumować słowem rozczarowanie.

Dziewczęca powieść dla dorosłych

Wielu krytyków uważa Elenę Ferrante za najlepszą pisarkę naszych czasów. Inni z kolei zarzucają jej zbytnią zwyczajność, która według nich nie przystoi w świecie literatury wysokiej. Ale jej sztuka polega przede wszystkim na umiejętności wiarygodnego oddania psychologii wszystkich swoich bohaterów i uczynienia z nich plastycznych istot, z którymi czytelnicy płci męskiej i żeńskiej mogą się łatwo identyfikować bez protekcjonalności Ferrante.

Ale na ich końcu znajdujemy zrównoważoną osobowość, która radzi sobie z realiami dorosłego życia lepiej niż oni.

Czytanie jej twórczości to nieustanne zachwycanie się dokładnymi opisami znanych rzeczy, doświadczeń, miejsc i chwil, a The Lying Life of Adults po raz kolejny to potwierdza. Pomimo tego, że książka opisywana jest przez pryzmat dziewczynki powoli i potykając się przekształcającej się w kogoś bardziej dojrzałego (użycie słowa kobieta w kontekście Giovanny byłoby przesadą), Kłamliwe życie dorosłych to przede wszystkim powieść dla dorosłych.

Język autorki jest pewny, historia złożona, ale prosta. Ferrante po raz kolejny pracuje z koncepcją rodziny jako odrębnej jednostki społecznej i tak jak poprzednio, jej książka ma wymiar klasowy: intelektualna rodzina, z której pochodzi Giovanna, jest zniekształcona przez opresyjną historię ubóstwa jej ojca, od której wszyscy są zdeterminowani, aby się zamknąć.

Relacje ojca Giovanny z własną rodziną reprezentuje jego znienawidzona siostra Vittoria, która jednak staje się dosłownym magnesem dla Giovanny w wyniku podsłuchanej rozmowy między jej rodzicami. Fakt, że ukochany i podziwiany ojciec Giovanny w przypływie emocji porównuje ją do swojej siostry, wstrząsa bohaterką i rozpoczyna łańcuch nowych sytuacji, w których znajduje się młoda dziewczyna. Na ich końcu odnajdujemy jednak zrównoważoną osobowość, która lepiej niż oni radzi sobie z realiami dorosłego życia.

Wszyscy kłamiemy

W siedmiu rozdziałach pozornie bezpieczny i znajomy grunt codzienności daje Ferrante możliwość opisania szeregu konfliktów: teraźniejszości z przeszłością, centrum z peryferiami, okoliczności zewnętrznych z wewnętrznymi pragnieniami, dzieciństwa z dorosłością. Odkrywanie niepoznanych wcześniej momentów, które uważnie przeżywamy wraz z dorastającą bohaterką, wyostrza te konflikty i ukazuje je w specyficznym świetle. Dorośli zachowują się w nim głupio, niepotrzebnie uparci, manipulujący, ulegający własnym słabościom, stwarzający problemy, które bezpośrednio wpływają na życie najbliższych im osób. Dotychczas łatwowierna dziewczynka nagle postrzega swoje otoczenie w zupełnie innym świetle, a zdobytą wiedzę stara się odnieść do innych: przyjaciół z dzieciństwa, kolegów z klasy, chłopaków, którzy ją pociągają, a także własnych rodziców, którzy tak bardzo ją zawiedli.

W miarę jak Giovanna uczy się o złożoności relacji międzyludzkich, ona sama się zmienia. Dojrzewające ciało, którego nienawidzi, a także nowe sytuacje, których doświadcza i uczucia, które z nich czerpie, dają jej maksymalną przestrzeń do odkrywania siebie. Psychologia dojrzewającej dziewczyny nie jest jednak prymitywną, słodką udręką, tak często przedstawianą w klasycznych powieściach dla dziewcząt, ale zaciekłą walką o własną integralność, która, jak pokazuje życie rodziców Giovanny i innych dorosłych, nigdy się nie kończy.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz